ردپای کم تحرکی در بروز آلزایمر، افسردگی و اضطراب

ردپای کم تحرکی در بروز آلزایمر، افسردگی و اضطراب

به گزارش سلامت باشی، متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کم تحرک بودن در زندگی روزمره علاوه بر تاثیراتی که بر جسم می گذارد عوارض زیادی هم روی سلامت روان دارد، اظهار داشت: کم تحرکی در طولانی مدت یکی از دلیلهای مرگ زودرس است و علاوه بر اثرات طولانی مدت، عوارض نامطلوبی دارد که می توانید روزانه آنها را احساس کنید.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر میثم پورغلامی مرکه با اشاره به اینکه بیرون آمدن از رختخواب در بیشتر روزها می تواند ناخوشایند به نظر برسد، اظهار داشت: مغز انسان بی تحرکی را به رفتارهای پویاتر ترجیح می دهد.
وی افزود: هر چه زمان بیشتری را صرف بی تحرکی کنید، مغز تلاش بیشتری می کند تا در همین وضعیت باقی بماند.
بگفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، بااینکه خیلی از افراد به سلامت مغز خود فکر نمی کنند اما، حقیقت این است که سلامت مغز به سبب کم تحرکی می تواند لطمه ببیند.
پورغلامی اشاره کرد: باوجود اینکه زوال عقل و سایر مشکلات حافظه به شدت با عوامل ژنتیکی مرتبط هستند، ولی مطالعات نشان داده اند ورزش نکردن می تواند تأثیر مشابهی داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه، اظهار داشت: ورزش نکردن خطر مبتلاشدن به زوال عقل را بیشتر می کند.
وی توضیح داد: قسمتی از مغز که در ساختن خاطرات جدید نقش دارد با کم تحرکی نازک می شود و همین مسئله، در دراز مدت موجب ناتوانی در به خاطر سپردن خاطرات و تغییرات خلق و خو می شود که تنها راهکار این مشکل، افزایش فعالیت بدنی است.
پورغلامی اضافه کرد: مجموعه شواهد نشان میدهد بی تحرکی با سطوح بالاتر استرس مرتبط می باشد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از دلیلهای اصلی بی تحرکی و استرس استفاده زیاد از فناوری است، توضیح داد: بطور متوسط، افراد کم تحرک زمان بیشتری را در مقابل نمایشگرها می گذرانند و این می تواند موجب ایجاد اعتیاد شود که برای همه افراد یک احساس استرس به وجود می آورد علاوه بر این، ضعف بدن بر سلامت روان فشار وارد میکند و همانطور که آغاز به احساس ضعف می کنید، کنترل کمتری بر زندگی و اعمال خود احساس می کنید بنابراین، میزان استرس بیشتر می شود.
وی سفارش کرد: اگر به سبب افزایش بی تحرکی در زندگی گرفتار استرس می شوید باید آغاز به فعالیت کنید برای اینکه بخش اصلی که تحت تاثیر بی تحرکی قرار می گیرد، سلامت روان است.
بیشتر بخوانید:
ابتلای هر ۷ دقیقه یک نفر به آلزایمر در کشور/ مهم ترین نشانه های بروز این بیماری ۱۰نشانه مبتلاشدن به آلزایمر بگفته پورغلامی هنگامی که بی تحرک می شوید، احتمال این که افسردگی یا اضطراب را تجربه کنید بسیار بیشتر است.
وی با اشاره به اینکه هورمون ها نقش اساسی در تعادل خلق و خو دارند، اشاره کرد: هورمون اولیه درگیر در این پروسه سروتونین است و هنگامی که ترشح نمی گردد، منجر به افسردگی و اضطراب می شود بنابراین؛ وقتی تمام روز را دراز می کشید، احتمال ترشح سروتونین در مغز کاهش پیدا می کند.
این متخصص روانپزشکی دانشگاه، افزود: هنگامی که غیر فعال هستید، مغز سروتونین ترشح نمی کند بنابراین؛ افسرده می شوید و هنگامی که افراد احساس اضطرب یا افسردگی می کنند کمتر به فعالیت بدنی می پردازند برای اینکه قدرت انجام این کار را پیدا نمی کنند و این یک چرخه معیوب به وجود می آورد که تنها با فعالیت بدنی می توان آنرا تغییر داد.
او اشاره کرد: پژوهشگران پیش بینی می کنند که با افزایش پشت میز نشینی، عدم تحرک کافی، استفاده از برنامه های سرگرمی و عدم تفکر روزانه، دیابت و فشارخون در جامعه شهر نشین زمینه مبتلاشدن به آلزایمر نیز فراهم گردد که باید برای پیش گیری از آلزایمر در آینده نزدیک کاری کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی با ییان اینکه آلزایمر یک پدیده چند وجهی و چند عاملی است، افزود: برهمین اساس شاید به تنهایی نتوان به یک علت اشاره نمود بلکه شاخصهای مختلفی همچون بالا رفتن سن، دیابت، افزایش چربی خون و بیماریهای عصبی و مسئله وراثت، در مبتلاشدن به بیماری آلزایمر موثر هستند.
منبع:

1402/09/17
17:58:03
5.0 / 5
209
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد