دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اعلام كرد

افزایش 28 درصدی مصرف قلیان در افراد بالای 18 سال

افزایش 28 درصدی مصرف قلیان در افراد بالای 18 سال

سلامت باشی: دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات صفر تا صد وضعیت دخانیات در ایران را بررسی کرد و اظهار داشت: مصرف قلیان در افراد بالای ۱۸ سال ۲۸ درصد افزایش شده است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر؛ محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ضمن اشاره به وضعیت مصرف دخانیات در ایران از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ اظهار داشت: در این سال ها ۱۴.۱ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف کننده دخانیات بودند. که به تفکیک ۲۵.۸۸ درصد مردان و ۴.۴۴ درصد زنان بوده اند.
وی اضافه کرد: مصرف قلیان از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ در افراد بالای ۱۸ سال افزایش داشته است که میتوان گفت در زنان ۵۷.۶ درصد و مردان ۱۷.۸ درصد افزایش داشته است.
به گفته دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به طورکلی حدود ۲۸ درصد افزایش مصرف قلیان در گروه سنی بالای ۱۸ سال گزارش شده است.
مسجدی با اشاره به اینکه مصرف سیگار از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ در میان گروه سنی (بالای ۱۸ سال) به صورت کلی ۷.۴۴ درصد کاهش داشته است، اظهار داشت: مصرف سیگار در زنان ۱۷.۲ درصد و مردان ۰.۵۴ درصد کاهش داشته است.
سالیانه بیشتر از ۶۰ هزار نفر در ایران، در اثر مصرف دخانیات جان می دهند
وی ضمن اشاره به اپیدمی مصرف دخانیان در جهان و ایران اظهار داشت: سالیانه بیشتر از ۶۰ هزار نفر در ایران، در اثر مصرف دخانیات جان خویش را از دست می دهند که اگر روند افزایش مصرف سیگار کنترل نشود، میزان مرگ و میر در ایران در ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات از مرگ سالیانه بیشتر از ۶۰ هزار نفر در ایران، بر اثر مصرف دخانیات اطلاع داد و اظهار داشت: اگر روند افزایش مصرف سیگار کنترل نشود، میزان مرگ و میر در ایران در ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.
مسجدی به خطرات ناشی از دود حاصل از استعمال دخانیات اشاره نمود و اظهار داشت: دود دست دوم سالانه سبب بیشتر از ۱.۲ میلیون مرگ زودرس می شود.
به گفته وی سالانه ۶۵ هزار کودک در اثر بیماری های ناشی از دود دست دوم جان خویش را از دست می دهند.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به خسارات زیست محیطی استعمال دخانیات اشاره نمود و اظهار داشت: صنایع دخانی با تولید سالانه ۸۴ مگاتن گاز گلخانه ای، سبب بر هم زدن تعادل آب و هوا در کره زمین می شوند و علاوه بر هدر دادن منابع محیط زیست به اکوسیستم صدمه می رساند.
سالانه ۶۰۰ میلیون درخت، برای تولید سیگار بریده می شوند
مسجدی از بین رفتن سالانه ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت توتون اطلاع داد و اظهار داشت: سالانه ۶۰۰ میلیون درخت، برای تولید سیگار بریده می شوند تا ۶ هزار میلیارد سیگار تولید شود که همین کار سبب کاهش هوای سالم می شود.
به گفته وی «ته سیگار» فراوان ترین نوع زباله های پلاستیکی در جهان است که سالانه ۷۶۷ تن زباله سمی تولید می کند.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات بیان نمود: حدوده ۴.۵ تریلیون فیلتر سیگار در سال، سطح شهرها، پارک ها، سواحل و رودخانه های ما را پر می کند و سبب آلودگی آب و خاک می شود.
مسجدی با اشاره به اینکه ۵ درصد از کل جنگل زدایی ها در جهان به علت کشت توتون است، اظهار داشت: یک فرد سیگاری در صورت ترک، به صورت متوسط می تواند تا ۷۴ لیتر آب در روز ذخیره کند.
وی با اشاره به اینکه سالانه ۲۵ میلیون تن زباله از چرخه تولید تنباکو به جا می ماند، اظهار داشت: متأسفانه در تولیدات سینمایی بخش نمایش خانگی و حتی صدا و سیما به مبحث ممنوعیت تبلیغ مصرف مواد دخانی توجهی نمی گردد و به باعث این امر اغلب هنرمندان و بازیگران مشهور سیگارو قلیان را به خانه های مردم می آورند و این اصلاً کار درستی به نظر نمی رسد.
حتی در میان ورزشکاران، مصرف دخانیات مشاهده شده است
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات افزود: حتی در میان ورزشکاران بنام و مشهور، مصرف دخانیات مشاهده شده است که متأسفانه در سال های اخیر به علت عوارض ناشی از استعمال دخانیات جان خویش را از دست دادند.
مسجدی تبلیغات فروش مواد دخانی در فضای مجازی را عاملی مهم در تشویق افراد به استعمال مواد مخدر و سیگار دانست و اظهار داشت: ماده ۲ قانون جامع کنترل دخانیات، تبلیغات محصولات دخانی را ممنوع اعلام نموده و در صورت وجود این تبلیغات دستگاههای قضایی باید با آنها برخورد کنند و البته مسئولیت رسیدگی به تبلیغات اینترنتی بر عهده پلیس فتا است.
وی اضافه کرد: سال ۱۳۹۹ اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی با استناد به نامه دادستانی کل کشور اعلام نمود در صورتیکه سایت یا نرم افزاری در این حوزه فعالیتی داشته باشد مسدود خواهد شد. تبلیغات فرو ش مواد دخانی در سایت های مختلف مانند فروشگاه اینترنتی ُپک، سایت اسموک مارکت وجود دارد و حتی فروش آنلاین سیگار خارجی در اینستاگرام هم قابل مشاهده می باشد.
سالانه ۶۰ هزار میلیارد تومان دود می شود
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به عواقب اقتصادی مصرف دخانیات در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: سالانه بالغ بر سه میلیارد پاکت سیگار با قیمت (۶ الی ۲۰۰ هزار تومان) به صورت میانگین پاکتی ۲۰ هزار تومان مصرف و حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در اثر استعمال سیگار دود می شود.
مسجدی افزود: بر مبنای محاسبات بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی، دولت ها ۲ تا ۳ برابر این مقدار (بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان) برای درمان بیماری های ناشی از دخانیات هزینه می کنند.
وی خاطرنشان کرد: مصرف دخانیات با افزایش ریسک بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، سکته (قلبی و مغزی)، بیماری های تنفسی، سرطان و … مرتبط می باشد که هزینه های انسانی و اقتصادی قابل توجهی به همراه دارد.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به ابلاغیه های مقام معظم رهبری درباره سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی؛ درسیاست های کلی «سلامت» به مواردی از قبیل وضع عوارض بر محصولات، مواد و خدمات زیان آور سلامت، همینطور اولویت پیشگیری بر درمان، افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقا سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان های فرهنگی، آموزشی و رسانه ای کشور تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید نمودند.
مسجدی از تاثیر افزایش مالیات محصولات دخانی بر سلامت عمومی و محیط زیست جامعه گفت و بیان نمود: خیلی از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه همچون کشورهای همسایه نظیر ترکیه و پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با افزایش مالیات بر دخانیات تا ۸۰ درصد قیمت خرده فروشی، سبب کاهش مصرف محصولات دخانی، افزایش درآمد دولت و کاهش قابل توجه مرگ و میر و بار بیماری های ناشی از آن شده اند.
ایران با نرخ ۱۵.۵ درصد مالیات، یکی از ضعیف ترین کشورهای منطقه است
وی تصریح کرد: طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، ایران با نرخ متوسط ۱۵.۵ درصد مالیات، بعنوان یکی از ضعیف ترین کشورهای منطقه رتبه بندی شده است و مقایسه ایران با سایر کشورهای منطقه در زمینه اجرای راهبردهای کلیدی کاهش تقاضای مصرف دخانیات نشان داده است که باوجود اقدامات قابل توجه کشورمان در حیطه های مذکور، وضعیت کشور در حوزه مالیات بر دخانیات قرمز است.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اظهار داشت: از دولت و مجلس تقاضامندیم برابر ماده ۸ قانون جامع کنترل دخانیات، نسبت به پیشنهاد کمیسیون تلفیق که ۵۶ درصد نمایندگان به آن رای دادند، مجدداً تجدید نظر فرمایند.
مسجدی به جلوگیری از استعمال دخانیات در دانش آموزان با اجرای طرح پاد اشاره نمود و اظهار داشت: طرح پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات) باهدف کاهش استعمال دخانیات در میان دانش آموزان برای نخستین بار در سال ۹۵ در شهرستان ورامین با همکاری جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات آغاز شد. این طرح با هدف اجرا در سطح ملی، در ورامین بعنوان پایلوت درحال اجرا شد و هم اکنون در شهرستان رباط کریم هم درحال اجراست.
وی افزود: این طرح با درگیر کردن مدرسه، والدین، دانش آموزان، مربیان، محله های اطراف مدرسه کسبه و ساکنین محل تلاش در درگیر کردن کل ساکنین شهر در این طرح را دارد.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در انتها اظهار داشت: واحد فرآموز نفس پاک برای آشنایی هرچه بیشتر خردسالان با مضرات دخانیات توسط جمعیت از سال ۱۳۸۸ اجرایی شده است.


منبع:

1401/05/12
10:04:47
5.0 / 5
422
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد