متخصص طب اورژانس عنوان كرد؛

چگونه از گرمازدگی در امان بمانیم

چگونه از گرمازدگی در امان بمانیم

به گزارش سلامت باشی یک متخصص طب اورژانس، ضمن اشاره به گرم شدن هوا، سفارش هایی را برای جلوگیری از گرمازدگی بیان نمود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، مجید شجاعی، ضمن اشاره به این که گرمازدگی دارای ۴ مرحله است، اظهار داشت: مراحل استرس گرمایی، خستگی گرمایی، گرمازدگی، سکته گرمایی از مراحل گرمازدگی هستند که هر کدام علایم خاصی را دارند.
وی اضافه کرد: در مرحله استرس گرمایی فرد علائمی مانند سرگیجه، ضعف، حالت تهوع، تشنگی و سردرد را احساس می کند، در مرحله خستگی گرمایی هم با علائمی نظیر عرق کردن شدید، خستگی، قرمز شدن پوست، گرگرفتگی یا اسپاسم عضلات به همراه درد، سردرد یا سرگیجه خفیف و حالت تهوع همراه می باشد.
شجاعی تصریح کرد: مرحله گرمازدگی با علائمی نظیر رنگ پریدگی، عرق شدید، تهوع، اسهال و استفراغ، جوش های ریز گرمازدگی، سردرد، گرفتگی عضلات، خستگی، ضعف، تشنگی شدید، سرگیجه، تکرر ادرار و ادرار تیره رنگ، از دست دادن تمرکز، تورم خفیف پا، مچ پا یا انگشتان دست و از دست دادن هوشیاری مشخص می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: گاهی سلول های سطحی پوست صدمه دیده، عرق زیر پوست جمع شده و فرد گرفتار جوش زیر پوستی یا به اصطلاح عرق سوز می شود.
به گفته این متخصص طب اورژانس، مرحله سکته گرمایی هم با ضربان ضعیف، تنفس سریع، کاهش تعریق، پوست داغ و خشک و قرمز، حالت تهوع، سردرد و سرگیجه، تاری دید، تحریک پذیری و یا تغییرات خلقی، عدم هماهنگی و از دست دادن هوشیاری همراه می باشد که اگر این مرحله شدید باشد می تواند به نارسایی ارگان های بدن، کما و مرگ منجر شود. وضعیت دیگری که امکان دارد با سکته گرمایی شدید رخ دهد، «رابدومیولیز» است، این بیماری سبب تخریب سلول های عضلانی و در نتیجه نارسایی کلیه می شود.
شجاعی برای جلوگیری از بروز گرمازدگی در روزهای گرم تابستان به هموطنان سفارش کرد: نوشیدن مقدار زیاد مایعات، حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید، بدن شما به ازای هر کیلوگرم وزن ۳۰ میلی لیتر آب در روز نیازمند است ولی مصرف مایعات در آب و هوای گرم باید افزایش یابد.
وی اظهار داشت: اگر نمی توانید مقدار زیادی آب بنوشید یک نوشیدنی بدون گاز مثل آب میوه یا دوغ جانشین مناسبی است همینطور از مصرف زیاد نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه، قهوه و چای اجتناب کنید، چونکه کافئین ادرارآور است و سبب دفع آب از بدن می شود.
تغییر رژیم غذایی از دیگر مواردی بود که شجاعی به آن اشاره نمود و اضافه کرد: از مصرف غذاهای چرب و داغ اجتناب کرده و بهتر است غذایتان کمی نمک داشته باشد.
وی با تکیه بر این که محافظت از آفتاب و نور مستقیم خورشید یک لزوم است، سفارش کرد: از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در مقابل آفتاب (SPF) حداقل ۱۵ استفاده کنید، اگر احساس ناخوشی و ضعف به شما دست داد، فوراً از مقابل نور مستقیم خورشید دور شوید.
استفاده از لباس های خنک و گشاد یکی دیگر از مواردی بود که شجاعی به آن اشاره نمود و اضافه کرد: لباس های سبک و گشاد از جنس کتان و نخ بپوشید، لباس های تیره و سنگین گرما را جذب می کنند و به یاد داشته باشید بعضی از پارچه های نازک، حفاظ کافی در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید ایجاد نمی کنند، همینطور از کلاه های لبه دار و ترجیحاً منفذدار و عینک آفتابی برای محافظت از چشم استفاده کنید.
وی افزود: از سفرهای غیر ضروری پرهیز کرده و از رفتن به جاهایی که سایبان ندارد و تهویه آن خوب نیست، حتی المقدور خودداری کنید. زیر آفتاب جای مناسبی برای ماشین های پارک شده نیستند و اگر چاره ای جز سفر در هوای گرم ندارید، یک بطری آب همراه خود داشته باشید.
شجاعی ضمن اشاره به این که کودکان و سالمندان مستعد گرمازدگی هستند، افزود: از افراد صدمه پذیر در گرمای تابستان مراقبت مخصوص کنید.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در مورد اقدامات درمانی که هنگام بروز گرمازدگی باید صورت گیرد، اظهار داشت: هنگام مواجهه با فردی که گرفتار گرمازدگی شده است باید او را به جای خنک منتقل کنید، مصدوم دراز بکشد و پاهای او را بالا بیاورید.
وی اضافه کرد: لباس های مصدوم را درآورده، ملحفه خیس روی فرد انداخته و آب ولرم روی بیمار بپاشید. حمام گرفتن برای افراد هوشیار سفارش می شود. برای تسریع دفع حرارت از کولر یا پنکه استفاده کنید. از قرار دادن کیسه های یخ در کشاله ران، زیر بغل، زانو، مچ دست و پا هم میتوان بهره برد.
شجاعی اظهار داشت: در صورتیکه فرد هوشیار باشد میتوان او را تشویق کرد تا کم کم آب یا یک نوشیدنی خنک بنوشد. محلول ORS یا محلول آب و نمک و شکر(یک قاشق چای خوری نمک با ۸ قاشق چای خوری شکر در یک لیتر آب) در این شرایط مفید می باشد.
وی اضافه کرد: حوله نم دار روی پیشانی و عضلات فرد گرما زده قرار دهید و در صورت هوشیاری میتوان مصدوم را داخل وان یا لگن آب سرد قرار داد. بمحض خنک شدن بدن فرد، عمل خنک کردن (در آب سرد یا به شکل دیگر) را متوقف کنید و اگر دمای بدن او مجدداً افزایش پیدا کرد، عمل خنک کردن را مجدد شروع کنید.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: ماهیچه های گرفته و گرمازده فرد را ماساژ دهید. اگر نشانه های گرمازدگی بهبود نیافت یا وخیم تر شد، بیمار را سریعاً به مرکز درمانی منتقل کنید.
وی اضافه کرد: بهتر است در هنگام سفر در گرمای تابستان علاوه بر نوشیدن آب، چند عدد خیار و نمک در اختیار کودکان قرار دهید. شربت آبلیمو و خاک شیر و دوغ تأمین کننده آب و املاح از دست رفته بدن هستند، اما نوشیدن نوشابه در گرما مناسب نمی باشد.

1400/04/16
23:44:43
5.0 / 5
1087
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد