یافته محققان انگلیسی؛

یك سوم بیماران كرونائی در آینده گرفتار مشكلات ریوی هستند

یك سوم بیماران كرونائی در آینده گرفتار مشكلات ریوی هستند

سلامت باشی: طبق نتایج مطالعه جدید، بیشتر بیمارانی که بعد از تجربه عفونت شدید کووید19 از بیمارستان مرخص می شوند، به سلامت کامل برمی گردند، اما یک سوم آنها تا یکسال دارای اثرات بیماری بر ریه های شان هستند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، بیماری کووید ۱۹ میلیون ها نفر را در سراسر جهان آلوده کرده است. افراد کرونائی معمولاً زمانی در بیمارستان بستری می شوند که ریه های شأن درگیر می شود که به آن پنومونی (ذات الریه) گفته می شود.
در حالی که پیشرفت قابل توجهی در درک و درمان ذات الریه حاد ناشی از کووید ۱۹ حاصل شده است، اما در مورد مدت زمان بهبودی کامل بیماران و ادامه تغییرات در ریه ها، موارد کمی قابل درک است.
در این مطالعه جدید، پژوهشگران دانشگاه ساوتهمپتون انگلیس با همکاری همکاران خود در ووهان چین، تاریخ طبیعی بهبودی از ذات الریه شدید کووید ۱۹ را تا یک سال بعد از ترخیص از بیمارستان بررسی کردند.
۸۳ بیمار بعد از ترخیص از بیمارستان در فواصل سه، شش، نه و دوازده ماهه تحت نظر بودند. در هر مقطع زمانی آنها تحت ارزیابی بالینی و همین طور ارزیابی عملکرد ریه ها، سی تی اسکن از قفسه سینه برای گرفتن عکس از ریه ها و آزمایش راه رفتن قرار گرفتند.
در طول ۱۲ ماه در بیشتر بیماران بهبود علایم، توان ورزشی و تغییرات CT مربوط به کووید ۱۹ مشاهده شد. بنظر می رسد در ۱۲ ماه بیشتر بیماران بطور کامل بهبود یافته اند بااینکه حدود ۵٪ از بیماران هنوز احساس تنگی نفس داشتند. عملکرد ریوی یک سوم از بیماران همچنان کم بود و این مسئله در زنان بارزتر از مردان بود. همین طور در سی تی اسکن حدود یک چهارم بیماران هنوز مناطق کوچکی در ریه ها تغییر کرده بود.


منبع:

1400/02/20
10:55:54
5.0 / 5
1247
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد