آیا می توان مشکلات سلامتی را بوسیله چشم ها شناسایی کرد؟

آیا می توان مشکلات سلامتی را بوسیله چشم ها شناسایی کرد؟

سلامت باشی: معاینه چشم ها یک پروسه غیرتهاجمی است که می تواند خیلی از بیماریهای دیگر را که ممکنست با چشم ها ارتباطی نداشته باشند همچون فشار خون بالا، دیابت، اختلالات تیروئید و بیماریهای تخریب کننده عصبی مانند بیماری آلزایمر و ام اس را شناسایی کند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از نشریه پزشکی "مدیکال نیوزتودی"، خیلی از ما چشم های خودرا به طورمرتب آزمایش می نماییم اما تعداد کمی ممکنست بدانند که آزمایش چشم فقط جهت بررسی بینایی و اصلاح مشکلات بینایی نیست. اپتومتریست ها و چشم پزشکان می توانند نه فقط اختلالات چشم، بلکه بیماریهای سیستمیک را نیز تشخیص دهند؛ آن دسته از بیماری هایی که برخی اندام های بدن یا کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهند. این تنها یک دلیل است که چرا همه بزرگسالان باید حداقل هر دو سال یکبار معاینه چشمی منظم داشته باشند.
در ادامه به تعدادی از این مشکلات سلامتی خواهیم پرداخت.
* دیابت
تغییرات در رگ های خونی شبکیه می تواند نشانه های اولیه دیابت و فشار خون باشد. دیابت باتوجه به علایم کلاسیک در معاینه شبکیه که می تواند شامل خونریزی، نشت مایعات و مناطقی با جریان خون ضعیف در شبکیه باشد، شایع ترین بیماری تشخیص داده شده است. بااینکه تشخیص قطعی دیابت تنها با آزمایش قند خون به انجام می رسد، تغییرات در رگ های خونی شبکیه می تواند نشانه ای قوی از ابتلای فرد به دیابت باشد.
* فشار خون بالا
مطالعات نشان داده اند که نشانه های فشار خون بالا در چشمان حدود ۱۰ درصد از جمعیت بزرگسال قابل تشخیص می باشد. در معاینه، چشم پزشک ممکنست آثاری از باریک شدن شریان ها در شبکیه و خونریزی های شبکیه چشم را ببیند. همه اینها نشانگر پرفشاری خون هستند. خبر خوب این است که اگر فشار خون بالا کنترل شود، می توان لطمه های ناشی از آنرا متوقف کرد. اقدامات احتیاطی مناسب و تغییرات لازم در سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، علاوه بر شروع درمان پزشکی مناسب در کاهش فشار خون بالا موثر است.
* بیماری ام اس
در طول یک آزمایش معمول چشم، چشم پزشک عصب بینایی را نیز جهت بررسی هرگونه ناهنجاری یا تغییر معاینه می کند. تورم یا التهاب عصب بینایی می تواند برای بینایی مضر و نشانه مبتلاشدن به ام اس و همین طور تومور مغزی باشد.
* علایم آلزایمر در چشم
غربالگری بیماری آلزایمر بوسیله شبکیه چشم در خط مقدم تحقیقات پزشکی فعلی است. شبکیه از لایه های مختلفی از سلول های عصبی تخصصی تشکیل شده است و شواهد قوی وجود دارد که تغییرات مشابهی در مغز که مقصر مبتلاشدن به آلزایمر هستند، می تواند در شبکیه رخ دهد. روش های فعلی تشخیص آلزایمر اغلب طولانی، تهاجمی و گران هستند، بدین سبب تشخیص این بیماری از روی شبکیه یک پیشرفت بزرگ خواهد بود.
متخصصان به بزرگسالان سفارش می کنند که حداقل یک دفعه در ۲۰ سالگی، دو بار در سنین ۳۰ سالگی و پس از ۴۰ سالگی به طورمنظم معاینه سالانه چشم انجام دهند.
منبع:

1402/01/08
18:56:30
5.0 / 5
301
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد