5 راه شناسایی علایم نارسایی کلیه

5 راه شناسایی علایم نارسایی کلیه

سلامت باشی: کلیه ها بهترین اعضای بدن برای از بین بردن مواد زائد، مایعات اضافی، تنظیم نمک، پتاسیم، سطح اسید و فشار خون هستند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، این در حالیست که تعداد قابل توجهی از مردم جهان، به نارسایی کلیوی مبتلا هستند؛ در صورتیکه شاید از آن خبر نداشته باشند. نشانه های مبتلاشدن به بیماریهای کلیوی بطور معمول بسیار ظریف است و تا آن زمان که به مرحله جدی نرسیده باشد، شاید خودرا نشان ندهد.
تعدادی از علایم هشدار دهنده وجود دارند که نشان می دهند نارسایی کلیه اتفاق افتاده است:
_ افزایش وزن و تورم: کلیه ها مواد زائد بدن را بوسیله ادرار دفع می کنند و هنگامی که عملکرد آنها کند شده و به درستی صورت نگیرد، این مایعات در بدن تجمع یافته و می تواند منجر به تورم مداوم در بافت ها شود.
_ احساس خستگی: قسمتی از عملکرد کلیه ها مربوط به تنظیم سطح هموگلوبین افراد می شود. بنابراین؛ اگر کلیه ها به خوبی کار نکنند، فرد گرفتار کم خونی و در نتیجه افت انرژی شده و دائما احساس خستگی و خواب آلودگی می کند.
_ کاهش اشتها: این مشکل می تواند زمانی رخ دهد که مواد زائد کلیه به بقیه اندام ها مانند معده و مغز برود و آنها را گرفتار مشکل کند.
_ افزایش فشار خون: هنگامی که کلیه ها لطمه می بینند، نمی توانند بطور موثر فشار خون را کنترل کنند. فشار ناشی از جریان خون، به رگ ها نیرو وارد شده و سبب کشیدگی دیواره آنها می شود و در امتداد این مشکل، عروق کلیه هم گرفتار زخم و لطمه دیدگی می شوند.
_ تپش قلب: لطمه کلیه ها سبب تجمع پتاسیم در بدن می شود و این مشکل در نهایت سبب افزایش ضربان قلب می شود.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، بهترین راه برای صیانت از کلیه ها حفظ قند و فشار خون است. فشار خون بالا و دیابت مجرمان اصلی و مسئول دو سوم از موارد مبتلاشدن به نارسایی کلیوی هستند. شما همین طور باید معاینات پزشکی سالانه همچون بررسی های کامل خون را در نظر داشته باشید. اگر سطح کراتینین مولکولی بیش از اندازه بالا باشد، آزمایش خون اضافه، آزمایش ادرار و حتی اسکن از کلیه ها ممکنست پیشنهاد شود.
منبع:

1401/12/18
17:33:04
5.0 / 5
275
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد