رئیس فرهنگستان علوم پزشكی كشور عنوان كرد

ضرورت تعمیق سلامت معنوی در کشور

ضرورت تعمیق سلامت معنوی در کشور

سلامت باشی: رییس فرهنگستان علوم پزشکی کشور با اشاره به اهمیت توجه بیشتر به گسترش سلامت معنوی در جامعه بر ضرورت تعمیق ˮسلامت معنویˮ در کشور تاکید نمود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا مرندی در نشست خبری همایش ملی سلامت معنوی، اظهار داشت: روز چهارشنبه آینده همایش سه روزه سلامت معنوی اسلامی در قم انجام می شود. حدودا ۱۰ سال است که این همایش برگزار می گردد و در سال های کرونا نیز به شکل غیرحضوری اجرا شد. سلامت معنوی قبلا و از بدو تاسیس سازمان بهداشت جهانی جزو تعریف سلامت نبود و سلامت را در بعد جسم و رفاه اجتماعی تعریف کرده بودند اما فقط مریض نبودن کافی نیست و به جهت اینکه فردی را سلامت بدانیم باید در بعد سلامت روان، اجتماعی و جسمی هم سالم باشد.
وی به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: حدود چهل سال قبل نماینده نروژ در جلسه ای در سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود که با آنکه ما کشور ثروتمندی هستیم ولی مردم احساس پوچی و بیهودگی و ناامیدی از آینده دارند و ایشان اعلام نمودند مصرف مشروب، مواد مخدر و... بالا رفته است و همین طور سفارش کرد بعد چهارمی به تعریف سلامت اضافه شود که سلامت معنوی است و این مساله پذیرفته شد ولی هیچ وقت نتوانستند تعریف درستی از سلامت معنوی عرضه کنند چون اختلاف شدیدی بین کشورها وجود داشت. کشورهای غربی نمیخواستند موضوع سلامت معنوی با مسائل اعتقادی آمیخته شود البته کشورهای اسلامی هم تلاش زیادی نکردند اما سازمان بهداشت جهانی نتیجه گرفت که هر کشوری مطابق فرهنگ و وضعیت اجتماعی خود سلامت معنوی را تعریف کند.
او افزود: همین هم شد که در کشورهای غربی سلامت معنوی به شکلی دیده شد که خدا در آن دیده نمی شد البته این به مفهوم بی خدایی همه مردم غربی نیست ولی کتاب و مقالات بر پایه بی خدایی است بطورمثال فردی که به بیماری مزمنی مانند سرطان مبتلا می شود به او تلقین می کنند موسیقی گوش کند، ورزش کند و... در حقیقت همه کارها برای سلامت این دنیای او است و او را برای مرگ آماده می کنند. البته موضوع سلامت معوی سالها است که در کشورهای غربی جدی گرفته شده است. در کشورهای اسلامی هم مقالاتی برخی اساتید نوشتند ولی تقلیدی از همان هایی بود که غرب نوشته بود در حقیقت هیچکس در کشور نمی داند سلامت معنوی عملا چیست. دوم این که سلامت معنوی غربی ممکنست وارد آموزه های ما شود در صورتیکه نباید چنین اتفاقی بیفتد و باید تعریف دقیق سلامت معنوی داشته باشیم و بعد ببینیم چگونه آنرا به مردم آموزش دهیم.
مرندی اظهار داشت: سال ۱۳۹۲ خدمت رهبری رسیدیم و ایشان هم ما را برای ارائه تعریف دقیق سلامت معنوی تشویق کردند. حتی به حوزه های علمیه پول دادیم که اگر طلاب خواستند رساله ای درباره ی سلامت معنوی بنویسند، بتوانند این کار را بکنند اما خب چون استاد راهنمای مسلط به موضوع نداشتند این اتفاق نیفتاد. با گذر زمان اساتید حوزه ها هم همراهی کردند چون معنویت اسلامی است روحانیت هم باید پاسداری و همراهی کنند در عین حال چون بعدی از سلامت است به ما پزشکان هم باز میگردد. چونکه پزشک در خانه بهداشت، مراکز جامع خدمات سلامت، درمانگاه، بیمارستان و... در کنار مردم حضور دارند، در حقیقت افراد از قبل از تولد تا زمان مرگ با پزشکان در ارتباط هستند و اگر دقت کنیم شاید اصلا از داخل رحم بتوان سلامت معنوی را برای جنین شروع کرد. مطالعات جهانی نشان میدهد دوران حاملگی و مدتی بعد از آن مناسب ترین زمان برای آموزش چنین مفاهیمی به کودک است چونکه مغز در این سنین درحال تکامل است و قابلیت ها و توانمندی های بسیار بالایی دارد که باید از این ظرفیت استفاده گردد.
رییس فرهنگستان علوم پزشکی کشور افزود: زمانی که بنده در سال ۱۳۴۵ برای تحصیل به آمریکا رفتم دیدم که آنها درحال کار بر روی این مساله هستند و فرهنگ جامعه خودرا بوسیله تربیت بچه ها تغییر دادند هرچند که شاید تعدادی از این موارد برای ما ضد اخلاق باشد اما مقصود این است که آنها با سرمایه گذاری بر این بخش توانستند تغییرات فرهنگی مورد نظر خودرا اعمال کنند. ما هم باید تمام تلاش خودرا بر بهبود کیفیت فرزندپروری بگذاریم تا والدین این کار را آموزش ببینند. جوانان به ما مراجعه می کنند و باید از مقطع انتخاب همسر، مسائل معنوی پیش، حین و بعد از حاملگی و... با آنها صحبت نماییم و آموزش سلامت معنوی که از روحانیون می آموزیم را ابتدا به دانشجویان پزشکی، پرستاران، ماماها و سپس به جامعه انتقال دهیم.
او با اشاره به نگارش کتابی در باب آموزش سلامت معنوی به گروه پزشکی، اشاره کرد: با استناد به کتاب های این چنینی باید بتوانیم سلامت معنوی را ترویج دهیم. امیدواریم نسل بعدی با این آموزش ها از نسل های پیشین بهتر باشند. وزارت بهداشت هم پذیرفته است که این مساله به آموزش های گروه پزشکی اضافه شود.
رییس فرهنگستان علوم پزشکی کشور با تأکید بر اهمیت مراقبت معنوی در حین بارداری، بیان کرد: همانگونه که به تغذیه مادر حامله اهمیت می دهیم باید به سلامت معنوی هم اهمیت دهیم. مغز جنین صدها هزار سلول عصبی دارد که می تواند مانند یک اَبَر کامپیوتر عمل کند پس ما باید با یک برنامه مناسب به سراغ تربیت کودک برویم تا در آینده بتواند از آموزه های درست استفاده نماید. این مهمست که والدین متوجه باشند فرزندشان از جنینی اثر پذیری دارد و همه حواسش کار می کند. از طرف دیگر این آموزش درست باید در سنین مدرسه و دانشگاه هم ادامه یابد.
وی با تأکید بر این که مقطع پیش دبستانی بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: باید بتوان آموزه های سلامت معنوی را به مربیان مهدکودک و حتی معلمین هم آموخت. این کاری است که کشورهای اروپایی و غربی هم در پیش گرفتند با این تفاوت که آنها در مهدکودک ها به کودکان رقص و موسیقی و... آموزش می دادند، کارهایی که با فرهنگ ما تناسب ندارد هرچند که من شنیدم در بالاشهر تهران هم چنین مهدکودکهایی وجود دارد که بطورمثال موسیقی و رقص دارند که باید آموزش وپرورش بر این مساله نظارت کند و ما هم یاد بگیریم که به مربیان خود اصول اصلی سلامت معنوی را آموزش دهیم.
مرندی افزود: مطالعات کشورهای زیادی نشان میدهد که آموزش در پیش دبستانی حتی از آموزش در دبیرستان هم مهم تر است و اگر پیش دبستانی خوبی داشته باشیم اصلا دیگر بچه ها حتی در دروس تجدید هم نمی شدند پس باید از فرصت طلایی سنین پایین کودکان به نحو احسن استفاده نمائیم. نکته مهم این است که بالغین هم برای آنکه آموزه های درست را به کودکان بیاموزند خودشان هم باید آموزش ببینند و این سبب می شود آنها هم تاثیر پذیرند.
وی با اشاره به وقایع اخیر کشور، اظهار داشت: در اغتشاشات اخیر جوانان و نوجوانان بی هدف تحت تاثیر فضای مجازی قرار گرفتند و بدون آموزش صحیح ممکنست این تاثیر پذیری افزایش یابد، پس باید آموزش سلامت معنوی دقیقا مانند واکسن در اختیار بچه ها باشد تا به بهترین نحو پرورش یابند و معنویت در نسل آینده افزایش یابد. اگر انسان به مذهب و معنویت اعتقاد داشته باشد بسیاری از ناهنجاری ها پیش نمی آید.
رییس فرهنگستان علوم پزشکی کشور درباره ی نقش پزشکان برای ترویج آموزه های سلامت معنوی، اظهار داشت: این کار مشکلی است چون ما را درست بار نیاوردند؛ آموزش های علمی پزشکی تقلیدی از غرب است هرچند که اگر به سده های قبل بازگردیم آن زمان ما پیشرو بودیم و دانشمندان آن زمان خدا را شافی می دانستند و غرب از ما الگو می گرفت اما حالا وضعیت متفاوت شده است و شکاف کاملی بین دین و علم پیش آمد و حتی اهتمام کردند علوم را دین زدایی کنند درحالی که باید پزشکی را عجین با اعتقادات بدانیم. سلامت معنوی باید برای گروه پزشکی آموزش داده شود و بدانند جزو وظایف آنها است. معنویت در گروه پزشکی باید ارتقا یابد. حتی شاید در اخلاق پزشکی هم مشکل داشته باشیم اما با گسترش سلامت معنوی، اخلاق پزشکی هم اصلاح می شود.
وی ادامه داد: به یاد می آورم زمان دفاع مقدس که پسرم به جنگ رفت بعد از بازگشت نسبت به سپاه بسیار خوشبین بود اما در مورد برخی بسیجیان می گفت نماز نمی خوانند اما شما ببینید که انقلاب اسلامی آن جوانان را با معنویت متحول کرد و همگی جانباز و شهید و آزاده شدند. الان هم باید کاری نماییم که آینده از حالا بهتر شود.
او اشاره کرد: سلامت معنوی چون با مسائل معنوی ارتباط دارد باید یاد بگیریم چگونه بیان خود برای نسل جوان را بهبود بخشیم تا پذیرش در آنها افزایش یابد.
به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، در ادامه نشست خبری همایش ملی سلامت معنوی دکتر حسن ابوالقاسمی_ رییس گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: این همایش هفتمین همایشی است برگزار می نماییم. این همایش یکی از نمادهای وحدت و همکاریهای بین حوزه های علمیه و دانشگاه است که توسط فرهنگستان علوم پزشکی برگزار می گردد و هدف آن نهادینه کردن سلامت معنوی در تمام مراکز آموزشی است.
وی با تأکید بر این که سلامت معنوی یکی از ابعاد مهم سلامت است، بیان کرد: سلامت جسمی، روانی و اجتماعی مهمست اما موضوع مهمتر سلامت معنوی است برای اینکه این امر تاثیر به سزایی در سه گروه دیگر دارد و از طرف دیگر می تواند در تربیت نسل های جوان نیز موثر باشد پس هدف این هفتمین همایش این است که بتوانیم مجموعه آموزشی کشور را با مقوله سلامت معنوی و التزام به آن آشنا نماییم. اگر معلمین و اساتید با این مقوله آشنا گردند این امر بر آموزش نسل جوان هم موثر خواهد بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، اظهار داشت: این همایش اختصاصا درمورد آموزش است و همین سبب شده که مشارکت دستگاه های مختلف حائز اهمیت باشد. این دفعه از آموزش و پرورش، مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت علوم و سایر وزارتخانه های مرتبط، دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران، شهید بهشتی، قم و بقیه الله، بسیج جامعه پزشکی و... دعوت کردیم تا در همایش حضور داشته باشند چون سلامت معنوی فقط مربوط به حوزه سلامت نیست بلکه امری بین بخشی میان نهادهای مختلف است. امسال ۱۸۰ نفر از اساتید مختلف دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به این همایش دعوت شده اند.
وی درباره ی محورهای اصلی همایش، توضیح داد: چیستی، مولفه ها و شاخصه های سلامت معنوی با تأکید بر تفاوت های دیدگاه های اسلام و غرب در این رابطه، ضرورت تعمیق سلامت معنوی در نظام آموزش کشور، راهکارهای نهادینه سازی سلامت معنوی در نظام آموزش، چگونگی استفاده از ظرفیت های محیط های بهداشتی و درمانی در راستای ارتقای سلامت معنوی و... از مهم ترین محورهای این همایش سه روزه است. از ۱۷ استاد دعوت کردیم تا در این محورها سخنرانی کنند و محققین حوزه سلامت معنوی نیز مقاله ارسال کردند و در همایش ارائه می شود. یکی از با اهمیت ترین تاکیدات ما گسترش سلامت معنوی به جامعه است که این مهم باید از طرف رسانه ها صورت گیرد.
وی با اشاره به اسناد بالادستی حوزه سلامت، اظهار داشت: یک بند از سیاست های کلان سلامت ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری بر استفاده از ظرفیت مراکز درمانی برای بسط معنویت در جامعه تاکید دارد. بطورمثال می توانیم به بهورز خود آموزش دهیم هنگام گرفتن وزن کودک یا مادر به او راجع به تاثیر لقمه حلال بر رشد کودک توضیح دهیم و اینها نمود آموزش سلامت معنوی است.
وی در خاتمه اشاره کرد: همایش ملی سلامت معنوی در ایام ۱۷، ۱۸ و ۱۹ اسفندماه در سالن اجتماعات غدیر شهر قم برگزار می شود.
منبع:

1401/12/08
15:47:42
5.0 / 5
270
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد