آیا از موج هشتم کرونا گذر کردیم؟

آیا از موج هشتم کرونا گذر کردیم؟

به گزارش سلامت باشی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر این که روند بروز موج هشتم کرونا اصلا قابل مقایسه با موج های قبلی نیست، اظهار داشت: رفتار کرونا و زیرسویه های آن، آنقدر متفاوت بوده است که شاید پیش بینی آینده و قضاوت قطعی درباره ی آن هنوز زود باشد و بنا بر این شاید نتوان این اطمینان را داد که ما کاملا از موج فعلی عبور کرده ایم.


دکتر سید احمد طباطبایی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: انتظار می رفت ما از اواخر آذر تا حالا با افزایش بالای موارد کرونا مواجه شویم اما خوشبختانه این اتفاق نیفتاد که این امر می تواند ناشی از ایمنی زایی بدنبال تزریق واکسن و یا به سبب ایمنی ناشی از مبتلاشدن به بیماری باشد ولی ما هنوز هم بصورت تک گیر افراد مبتلا را می بینیم و بنا بر این شاید نتوان این اطمینان را داد که ما کاملا از این موج ( موج هشتم) عبور کرده ایم. البته آنچه که مسلم است این است که این موج اساسا مشابه امواج قبلی به ویژه موجی که در تابستان سال ۱۴۰۰ تجربه کردیم، نبود.
او افزود: رفتار کرونا و زیرسویه های آن، آنقدر متفاوت بوده است که شاید پیش بینی آینده و قضاوت قطعی درباره ی آن زود باشد؛ هرچند که تعدادی از صاحب نظران ادعا کردند که شاید تابستان ۱۴۰۲ دیگر کرونائی وجود نداشته باشد اما، ما باید به کرونا مانند سایر ویروس هایی همچون آنفلوآنزا نگاه نماییم. همانطور که مردم با آنفلوآنزا کنار آمدند و می کوشند با مراعات و پیش گیری از مبتلاشدن به آن اجتناب کنند، باید در مورد کرونا هم چنین رفتاری را در پیش بگیرند. مردم باید بدانند که کرانه امنی در مورد کرونا برایشان ایجاد نخواهد شد.
وی ادامه داد: برمبنای میزان مراجعاتی که به مراکز درمانی وجود دارد ما در مقایسه با خیلی از کشورهای غربی فعلا وضعیت بهتری داریم، اما آیا این بهتر بودن، دلیل بر این است که ما اصلا مبتلاشدن به کرونا نداریم؟ اساسا نمی توان این صحبت را کرد؛ برای اینکه ممکنست ابتلاهایی وجود داشته باشد اما میزان آزمایش هایی که برای تعیین نوع ویروس به انجام می رسد، کم باشد. موضوعی که مطمئنیم این است که ابتلاهای فعلی از نظر شدت بیماری اصلا با موج های قبلی قابل قیاس نیست و امیدواریم بتوانیم بگوییم این آخرین موج کرونا بوده است.
او درباره ی وضعیت بروز سایر بیماریهای تنفسی نیز اشاره کرد: در شهرهای بزرگی مثل تهران که با تعطیلی مدارس به سبب آلودگی هوا و هوای سرد مواجه شدیم، میزان تماس ها کم شد و فکر می کنم قسمتی از کاهش موارد بیماری هم به همین علت بود.
طباطبایی اشاره کرد: البته از مهرماه تا اواخر آذرماه یک پیک از همه بیماریهای ویروسی و تنفسی داشتیم که علت آنرا اینطور توانستیم تحلیل نماییم که کودکان به سبب جدایی از مدارس، عدم ارتباط و رعایت مسائل بهداشتی در دوره کرونا، حتی به عفونت های معمولی هم کمتر مبتلا شدند، ولی به سبب رفتن به مدرسه و باز شدن مراکز مختلف تجمعی دیگر، تماس ها افزوده شد و بچه ها به بیماری تنفسی مبتلا شدند.
او با اعلان اینکه آبان و آذر سال جاری بیشترین عوارض عفونت های ویروسی را در بیمارستان ها داشتیم، اشاره کرد: به گونه ای که طی ۳۰ سال طبابت به یاد ندارم هیچ سالی این میزان عوارض عفونت های ویروسی را تجربه کرده باشیم و شرایطی که گذراندیم بازتاب گسترده بودن عفونت ویروسی پاییز بود.
وی ادامه داد: در ماه های مهر، آبان و آذر پیک بیماریهای ویروسی داشتیم ولی به سبب غیرحضوری شدن مدارس این پیک کاهش یافت و الان هم باز باید منتظر بازتاب بازگشایی مجدد مدارس باشیم که ببینیم بعد از این بازگشایی روند بیماری به چه صورت خواهد بود.
طباطبایی اشاره کرد: رعایت بهداشت فردی و عدم حضور در تجمعات غیر ضروری در کاهش بار بیماریهای ویروسی و تنفسی بسیار اهمیت دارد.
منبع:

1401/11/07
19:30:08
5.0 / 5
339
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد