عوارض و نشانه های نفخ زیاد برای بدن چیست؟

عوارض و نشانه های نفخ زیاد برای بدن چیست؟

سلامت باشی: نفخ یک مشکل گوارشی رایج است که خیلی از افراد آنرا تجربه می کنند؛ بااینکه در خیلی از موارد، بدون هیچ اقدام خاصی این مشکل از بین می رود اما می تواند به یک معضل جدی برای سلامت هم تبدیل گردد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، در بعضی از شرایط نفخ دیگر یک علامت مزاحم نیست و می تواند نشانه های نگران کننده ای داشته باشد بطوریکه نیاز به توجه فوری پزشکی را بوجود آورد.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در صورتیکه علایم زیر را بدنبال نفخ تجربه کردید حتما باید به پزشک مراجعه کنید:
_ درد ناحیه لگن: نفخ همراه با درد در ناحیه لگن شاید نشانه ای از مبتلاشدن به سرطان تخمدان باشد. به ویژه اگر با علایم دیگری مثل احساس سیری زودرس در حین غذا خوردن و نیاز ناگهانی و مکرر به اجابت مزاج، همراه باشد.
_ کاهش وزن: حدود یک درصد جمعیت به بیماری سلیاک مبتلا هستند. در این بیماری خودایمنی، بدن به گلوتن موجود در مواد غذایی واکنش نشان داده و سطح روده فرد که باید بطور طبیعی دارای پرز باشد، صاف می شود. رایج ترین علایم سلیاک، اسهال و کاهش وزن می باشد. اما نیمی از افراد مبتلا هم علائمی دارند که در ظاھر، هیچ ربطی به روده ندارد، مثل کم خونی، خارش پوستی، سردرد و مراحل اولیه پوکی استخوان.
_ انقباضات شکمی شدید: تعدادی از افراد، این علامت را با انقباضات شکمی ناشی از عادت ماهیانه یا حتی انگل اشتباه می گیرند اما اگر این انقباضات در پایین و سمت چپ شکم اتفاق افتند، ممکنست که نشانه مبتلاشدن به بیماری دیورتیکولیت باشند. در این بیماری، کیسه های کوچکی در آستر بخش های پایینی روده بزرگ به وجود آمده و این کیسه ها ملتهب می شوند. اگر انقباضات شدید با تب ھمراه باشند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
_ اسهال خونی: اگر نفخ با دردهای مکرر شکم ھمراه باشد، می تواند نشانه بیماریهای روده ای مثل کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. در حدود 40 درصد بیماران علائمی به غیر علایم گوارشی را هم تجربه می کنند. همچون این علایم می توان به مشکلات دید (درد چشم و تاری دید)، خارش پوستی و خستگی، اشاره نمود.
_ سرطان معده: این سرطان بطور معمول در اوایل بدون علامت است و یا علایم مبهمی مانند نفخ، سوء هاضمه و یا احساس پری در قسمت فوقانی شکم دارد.
_ بیماری کرون: این بیماری یک حالت خود ایمنی است که روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد و ممولا در روده کوچک یا روده بزرگ است. نفخ یکی از شایع ترین علایم کرون است ضمن اینکه کرون می تواند منجر به تنگی و انسداد روده شود و علاوه بر نفخ، کاهش وزن، تهوع و استفراغ پس از غذا را بوجود آورد.
_ سرطان کولون: یکی از شایع ترین علایم این سرطان نفخ است. اگر سرطان قسمت های بالاتر روده بزرگ را درگیر کند، نفخ ممکنست تنها علامت اولیه باشد. سرطان روده بزرگ دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در افراد غیر سیگاری در ایالات متحده است.
منبع:

1401/10/16
13:04:45
5.0 / 5
390
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد