رئیس سازمان غذا و دارو؛

مردم از ماه آینده مشکل کمبود دارو نخواهند داشت

مردم از ماه آینده مشکل کمبود دارو نخواهند داشت

به گزارش سلامت باشی، رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: تا پایان آذرماه مشکل اصلی کمبودهای دارویی رفع خواهد شد و مردم از اوایل دیماه مشکل حادی در تأمین دارو نخواهند داشت.


به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، حیدر محمدی، در حاشیه جلسه کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد سیاست های این سازمان برای تأمین دارو، اضافه کرد: رفع مشکلات در ارتباط با تأمین پایدار دارو در دو هفته گذشته در دستور کار قرار گرفته و تأمین دارو را از مسیرهایی که در داخل امکانپذیر باشد، انجام خواهیم داد. البته پیگیری تأمین نقدینگی مورد نیاز صنایع داروسازی و اعتبار در ارتباط با بالا بردن سطح تسهیلات بانکی و مشکلات در ارتباط با ارزش افزوده هم در دستور کار است. وی افزود: اگر مشکلات تولیدکنندگان در ارتباط با نقدینگی حل شود، بخشی از نیازهای دارویی رفع خواهد شد البته امکان دارد بخشی از نیاز از راه تولید، تأمین نشود و حدود ۲ درصد از کل بازار در ارتباط با واردات است که این مقدار را از راه واردات تأمین خواهیم کرد؛ در بخشی از تولید که مشکل داشته باشیم و احساس نماییم حل آن زمانبر است تا وقتی که به تولید پایدار و ذخیره قابل اعتماد برسیم، واردات را در دستور کار قرار خواهیم داد کما این که چند محموله آنتی بیوتیک و سرُم وارد کشور شده و طی هفته جاری هم محموله های بزرگ وارد کشور خواهد شد و در آذر ماه به ذخیره مناسبی از دارو خواهیم رسید.
محمدی خاطرنشان کرد: امیدواریم تولیدکنندگان مطابق برنامه ریزی انجام شده بخش زیادی از اقلام را در آذر ماه تأمین کنند؛ بعضی از تأمین کنندگان که مشکل قیمت داشتند با بررسی های انجام شده مشمول قیمت گذاری شدند و بخشی هم مشمول نبودند که از آنها خواستیم که کمافی السابق ادامه دهند.
رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: همیشه در بعضی اقلام با کمبود حداقلی مواجه هستیم که امکان دارد به علل خاصی مانند تحریم و مشکلات بوجود آمده برای خطوط تولید باشد و برآورد ما اینست که تا پایان آذرماه مشکل اصلی کمبودهای دارویی رفع خواهد شد و مردم از اوایل دیماه مشکل حادی در تأمین دارو نخواهند داشت.
وی در مورد عدم همکاری برخی شرکتهای تولیدکننده دارو و برخورد با آنها اظهار داشت: بخشی از عدم تولید ناشی از عدم شناخت نیاز بوده و این که خیلی از شرکتهای داروسازی با این نیاز شگفت زده شدند بگونه ای که تولید یکی از آنتی بیوتیک ها به ۲۰ برابر رسیده و این مورد برای بعضی از شرکت ها به هیچ وجه قابل پیشبینی نبود. البته برخی شرکت ها هم قصور داشتند که از راه سیستم های نظارتی درحال پیگیری است و اگر عمدی بودن قصور آنها اثبات شود با آنها برخورد جدی خواهد شد و هم اکنون تمامی تولیدکنندگان ۳ برابر ظرفیت را افزایش داده و در مورد برخی آنتی بیوتیک ها بر مبنای نیاز تا ۲۰ برابر هم افزایش تولید داشتیم.


منبع:

1401/09/07
13:47:48
5.0 / 5
394
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد