مدیركل بهزیستی لرستان:

از هر هزار کودک یک کودک با ناشنوایی عمیق تا شدید به دنیا می آیند

از هر هزار کودک یک کودک با ناشنوایی عمیق تا شدید به دنیا می آیند

به گزارش سلامت باشی، لرستان مدیرکل بهزیستی لرستان اظهار داشت: از هر هزار کودک یک کودک با ناشنوایی عمیق تا شدید به دنیا می آیند.


همایون عمودی زاده در نشست صمیمانه با تعدادی از ناشنوایان استان که به مناسبت روز جهانی ناشنوایان در محل اداره کل بهزیستی برگزار شد، اظهار داشت: در کنار ایجاد امکانات مناسب و بسترسازی های متناسب با نیاز ناشنوایان، خدمات پیشگیرانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردارست.
وی اشاره کرد: ناشنوایی شایع ترین نقص حسی عصبی در انسان است و از هر هزار کودک یک کودک با ناشنوایی عمیق تا شدید به دنیا می آیند.
مدیرکل بهزیستی لرستان اشاره کرد: مطالعات فراوانی نشان داده اند ناشنوایی در ۵۰ درصد موارد دلایل ژنتیکی و در ۵۰ درصد باقیمانده دلایل محیطی و ناشناخته دارد، بنابراین در کنار ایجاد امکانات مناسب و بسترسازی های متناسب با نیاز ناشنوایان، خدمات پیشگیرانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردارست.
عمودی زاده با اعلان اینکه عامل ژنتیکی با الگوی توارثی شایع ترین عامل ناشنوایی است و این به خاطر میزان بالای ازدواج فامیلی است که سبب شده سهم دلایل ژنتیکی در این جمعیت از ۵۰ درصد بیشتر شود، اضافه کرد: عامل محیطی و ناشناخته پس از عامل ژنتیکی قرار دارد. با منع ازدواج های فامیلی، آموزش بهداشت، کنترل تعداد فرزندان و همینطور مشاوره ژنتیک بخصوص برای خانواده های در معرض خطر میتوان قدم های مهمی در زمینه کاهش تعداد ناشنوایان برداشت.
وی افزود: همه ما می دانیم که بهترین، راحت ترین و کم هزینه ترین راه برای حفظ بهداشت و سلامت یک جامعه پیشگیری است. در زمینه شنوایی هم باید به یاری آزمون غربالگری شنوایی (پیش بینی افت شنوایی) از ضایعات در ارتباط با این بخش تا حدود زیادی پیشگیری کرد.
مدیرکل بهزیستی لرستان بیان کرد: آزمونی است که باید در دوران نوزادی کودک صورت گیرد تا در صورت مشاهده ضایعات شنوایی از همان ابتدا تحت مداوا قرار گیرد.
عمودی زاده افزود: همینطور در مهدکودک، مدرسه و در ابتدای ورود به دانشگاه هم لازم است که کودکان و نوجوانان تحت غربالگری شنوایی قرار گیرند چونکه خیلی از اختلالات شنوایی دیر آغاز هستند و در سنین کودکی یا نوجوانی بروز می کنند از طرف دیگر اگر کودکان دارای صدمه شنوایی بموقع شناسایی شده و تحت درمان و یا اقدامات توانبخشی قرار گیرند تا حدود زیادی اختلالات زبانی آنها برطرف شده و می توانند با مردم ارتباط برقرار کنند و از انزوا بیرون بروند.
وی اظهار داشت: اشتغال نقش مهم و تأثیرگذاری بر جنبه های روانی، فردی، اجتماعی و اقتصادی زندگی انسان می گذارد. یکی از عوامل اثرگذار در دست یابی به اشتغال، سلامت جسمی ازجمله داشتن حس شنوایی سالم می باشد.
مدیرکل بهزیستی لرستان اشاره کرد: هنگامی که این حس صدمه دیده باشد، سبب اختلال شنوایی یا کم شنوایی می شود که می تواند منجر به ناشنوایی در فرد شود.
عمودی زاده اشاره کرد: ناشنوایی بار اقتصادی و اجتماعی سنگینی بر خانواده و جامعه دارد. اغلب سبب ایجاد مشکلات در یافتن و حفظ شغل، در افراد دارای این مشکل، می شود و این مورد را میتوان از عوامل اجتماعی فرهنگی مؤثر بر اشتغال ناشنوایان بود.
گفتنی است، در این نشست گروهی از کودکان مرکز شنوایی نیوشا که کاشت حلزون کرده بودند با اجرای سرود لحظات شاد و مفرحی را برای حاضرین در جلسه به وجود آوردند و در انتها از تعدادی از ناشنوایان نخبه که در رشته های فرهنگی، هنری و ورزشی صاحب مقام های کشوری و بین المللی بودند با اهدا جوایزی تقدیر گردید.
منبع:

1401/07/17
15:20:11
5.0 / 5
350
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد