محققان آلمانی توصیه می كنند؛

کاهش 30 دقیقه ای استفاده از شبکه های اجتماعی و بهبود سلامت روان

کاهش 30 دقیقه ای استفاده از شبکه های اجتماعی و بهبود سلامت روان

سلامت باشی: بگفته پژوهشگران، ورزش بجای تماشای رسانه های اجتماعی می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، پژوهشگران می گویند افرادی که استفاده از رسانه های اجتماعی خودرا کاهش داده و در عوض به فعالیت بدنی می پردازند، احساس رضایت بیشتر، افسردگی کمتر و استرس کمتری داشته اند.
کارشناسان می گویند ورزش کردن و تماشای کمتر صفحه نمایش مزایای سلامت روانی دارد.
آنها می گویند راه های مختلفی برای کاهش استفاده از رسانه های اجتماعی وجود دارد، همچون خاموش کردن این برنامه ها و اطلاع دادن به دوستان که درحال کاهش زمان استفاده از صفحه نمایش خود هستند.
تیمی از پژوهشگران مرکز تحقیقات و درمان سلامت روان در دانشگاه بوخوم در آلمان به سرپرستی دکتر «جولیا بریلوسکایا»، گزارش داد شرکت کنندگانی که رسانه های اجتماعی را با ورزش جایگزین کردند، احساس رضایت بیشتر و افسردگی و استرس کمتری داشتند.
به گفته پژوهشگران، اثرات مثبت دوره دو هفته ای تا شش ماه بعد از اختتام مطالعه ادامه داشت.
بریلوسکایا می گوید: «این یافته به ما نشان میدهد که چقدر حیاتیست که هر از گاهی دسترسی آنلاین خودرا کاهش داده و به ریشه های انسانی خود بازگردیم. این اقدامات را می توان به آسانی در زندگی روزمره اجرا کرد و در عین حال به ما کمک می نماید در عصر دیجیتال شاد و سالم بمانیم.»
محققان ۶۴۲ داوطلب را انتخاب کردند و آنها را بطور تصادفی در یکی از چهار گروه حدودا مساوی قرار دادند.
گروه اول مصرف روزانه خود در رسانه های اجتماعی را ۳۰ دقیقه کاهش دادند. گروه دوم همزمان با ادامه استفاده منظم از رسانه های اجتماعی، فعالیت بدنی را روزانه ۳۰ دقیقه زیاد کردند.
گروه سوم هر دو را ترکیب کردند و زمان رسانه های اجتماعی را کاهش دادند و فعالیت بدنی را زیاد کردند. یک گروه کنترل هیچ رفتاری را تغییر نداد.
شرکت کنندگان قبل و در طول مطالعه و همین طور به مدت شش ماه بعد از آن مورد بررسی قرار گرفتند.
محققان می گویند احساس خوشبختی، خصوصاً هنگام ورزش منظم، با کاهش استفاده از رسانه های اجتماعی بالا رفته است.


منبع:

1401/06/23
10:38:36
5.0 / 5
417
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد