کدام خدمات طب سنتی تحت پوشش بیمه است؟

کدام خدمات طب سنتی تحت پوشش بیمه است؟

سلامت باشی: مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به ورود عبارت ˮطب ایرانیˮ به درخت واره دانش پزشکی جهانی، درعین حال توضیحاتی درباره ی نحوه پوشش بیمه ای خدمات طب سنتی ارائه نمود.


دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که هم اکنون دفتر طب ایرانی و مکمل زیر نظر مستقیم وزیر بهداشت، وظیفه تدوین سیاست ها و برنامه های اجرایی طب سنتی را به عهده دارد، اظهار داشت: نگاهی به روند تغییرات ساختار ستادی در این عرصه نشان داده است معاونت طب سنتی ایرانی متاسفانه در سال ۱۳۹۵ به یک دفتر تنزل یافت. این در شرایطی است که طبق گزارش تحلیلی سایمگو بعنوان یک پایگاه اینترنتی معتبر در تحلیل علم سنجی وضعیت انتشار مقالات بر حسب حوزه های مختلف دانش، ایران با تولید ۵۰۵ مقاله در رابطه با حوزه طب مکمل و جایگزین، برای دومین سال متوالی در رتبه چهارم تولید دانش این حوزه در سال۲۰۲۱ پس از کشورهای چین، امریکا و هند ایستاد.
ورود عبارت "طب ایرانی" به درخت واره دانش پزشکی جهانی وی ادامه داد: پارسال با نگارش دو سند مهم Benchmark طب سنتی ایرانی در حوزه آموزش و درمان از طرف سازمان جهانی بهداشت موافقت اولیه انجام شد. دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت چندین سال تلاش خود برای افزودن طب ایرانی به سر عنوان های موضوعی پزشکی (Mesh) را شروع و مکاتبات لازم را هدایت و ارسال مستندات لازم را پیگیری کرد که سرانجام این فرآیند به وارد شدن عبارت طب ایرانی Persian Medicine در این درخت واره دانش پزشکی در سال ۲۰۲۲ منجر گردید.
او تصریح کرد: با عنایت به تکلیف قانونی وزارت بهداشت بر مبنای برنامه ششم توسعه در خصوص ادغام خدمات طب سنتی ایران در نظام سلامت، علاوه بر سلامتکده های طب سنتی که در سطح دوم ارائه خدمات، پیش از این راه اندازی شدند، در سال ۱۴۰۱ آئین نامه اضافه شدن بخش طب ایرانی به درمانگاه و همینطور کلینیک های ویژه ابلاغ گردید که می تواند سبب توسعه خدمات طب ایرانی در سطح کشور شود. هم اکنون مشاوره طب ایرانی به ندرت در بعضی از بیمارستان ها بخصوص در بیماران کرونایی ارائه می شود اما به اندازه کافی گسترش نیافته است. در این خصوص "توصیه های پیشگیرانه و درمان های کمک کننده طب ایرانی در کووید۱۹" توسط زیر کمیته طب ایرانی و زیر نظر ستاد مقابله با کرونا تدوین و در سال ۱۴۰۰ از سوی معاونت درمان ابلاغ گردید.
برقراری پوشش بیمه ای ویزیت متخصصین طب سنتی ایرانی حسینی یکتا ضمن اشاره به این که تاکنون استاندارد ۶ خدمت (حجامت تر، حجامت خشک (بادکش)، فصد، حقنه، زالودرمانی، بخور و انکباب) از خدمات طب ایرانی از سوی معاونت درمان ابلاغ گردیده است، خاطرنشان کرد: بیشتر خدمات درمانی طب ایرانی و طب سوزنی در فهرست تعرفه درمانی قرار گرفته اند. همینطور در سال ۱۴۰۱ ویزیت متخصصین طب سنتی ایرانی نیز زیر پوشش دائم بیمه قرار گرفت.
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره ی نحوه پوشش بیمه ای خدمات حوزه طب سنتی، بیان نمود: هم اکنون بعد از انجام پژوهشی درباره ی هزینه اثربخشی مشاوره سبک زندگی توسط متخصصین طب ایرانی در سه بیماری شایع (ناباروری، دیابت هایپر لیپیدمی و کبدچرب)، فقط ویزیت متخصص طب ایرانی زیر پوشش دائمی بیمه قرار گرفته است و با عنایت به ابلاغ شش خدمت طب ایرانی همچون حجامت، بادکش و فصد تقاضای خرید راهبردی این خدمات انجام شده اما پوشش بیمه این خدمات منوط به انجام پژوهش هزینه اثربخشی شده که طرح تحقیقاتی آن در موسسه ملی تحقیقات سلامت درحال تدوین است.
منبع:

1401/06/13
10:05:41
5.0 / 5
392
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد