محققان كانادایی هشدار می دهند؛

بی تحرکی سلامت قلب و عروق را به خطر می اندازد

بی تحرکی سلامت قلب و عروق را به خطر می اندازد

سلامت باشی: تحقیقات جدید به این بحث که نشستن طولانی مدت ممکنست برای سلامتی خطرناک باشد، اهمیت بیشتری می دهد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، یک مطالعه بین المللی با بررسی بیش از ۱۰۰ هزار نفر در ۲۱ کشور نشان داد افرادی که ۶ تا ۸ ساعت در روز می نشینند، ۱۲ تا ۱۳ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس و بیماری قلبی قرار دارند، در صورتیکه در افرادی که بیش از ۸ ساعت در روز می نشینند این خطر به ۲۰ درصد افزایش می یابد.
محققان دانشگاه سیمون فریزر کانادا بطور متوسط ۱۱ سال این شرکت کنندگان را دنبال کردند و مشخص شد که زمان نشستن زیاد با افزایش ریسک مرگ زودرس و بیماریهای قلبی عروقی مرتبط می باشد. در صورتیکه نشستن در همه کشورها مشکل ساز بود، اما در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط رو به پایین مشکل ویژه تری بود.
«اسکات لیر»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «پیام اصلی این است که میزان نشستن خودرا به حداقل برسانید. اگر مجبور به نشستن طولانی مدت هستید، با ورزش بیشتر در ساعات دیگر روز این خطر را جبران می کند.»
محققان مشاهده نمودند افرادی که بیشتر می نشستند و کم تحرک تر بودند، با بالاترین میزان خطر تا ۵۰ درصد روبرو بودند، در صورتیکه کسانی که بیشتر می نشستند، اما در عین حال فعال تر بودند، خطر کمتری در حدود ۱۷ درصد داشتند.
لیر خاطرنشان می کند: «برای کسانی که بیش از چهار ساعت در روز می نشینند، جایگزینی نیم ساعت نشستن با ورزش، این خطر را تا ۲ درصد می کاهد.»
لیر اشاره می کند که پزشکان باید روی نشستن کمتر و فعالیت بیشتر تمرکز کنند، برای اینکه این اقدام کم هزینه می تواند مزایای زیادی داشته باشد.
لیر می افزاید: «مطالعه ما نشان داد که تلفیقی از نشستن و عدم تحرک عامل ۸.۸ درصد از کل مرگ و میرها است که نزدیک به سهم سیگار کشیدن یعنی ۱۰.۶ درصد است.»


منبع:

1401/03/30
08:30:04
5.0 / 5
381
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد