مطالعات نشان می دهد؛

آندومتریوز ریسک یائسگی زودهنگام را زیاد می کند

آندومتریوز ریسک یائسگی زودهنگام را زیاد می کند

به گزارش سلامت باشی تحقیقات نشان می دهد زنان مبتلا به آندومتریوز امکان دارد سال های باروری کمتری نسبت به آنهایی که این عارضه ندارند داشته باشند، بخصوص اگر هیچگاه بچه دار نشده باشند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از اوری دی هلث، برمبنای یافته های یک مطالعه جدید، زنان مبتلا به آندومتریوز بیشتر احتمال دارد یائسگی زودرس را تجربه کنند، که خطر کاهش سالهای باروری را بیشتر می کند.
آندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی شبیه به پوشش رحم در خارج از رحم، بطورمثال روی تخمدان ها، لوله های فالوپ، روده ها یا دیواره های بیرونی رحم رشد می کند.
«ماداوی کولکارنی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی میشیگان، در این زمینه می گوید: «این تحقیق، نخستین تحقیقی است که ارتباط بین آندومتریوز تأیید شده با لاپاروسکوپی و یائسگی طبیعی زودرس را بررسی می کند.»
دکتر کولکارنی در ادامه اضافه کرد: «ما دریافتیم که زنان مبتلا به آندومتریوز، خصوصاً بانوانی که هیچ گاه از داروهای ضدبارداری خوراکی استفاده نکرده اند یا هیچ گاه زایمان نکرده اند، ممکنست در معرض خطر کوتاه شدن دوره باروری باشند.»
رسیدن به یائسگی به این معنا است که تخمدان ها تولید استروژن و پروژسترون را متوقف می کنند و تخمک آزاد نمی کنند و بدین سبب اختتام رسمی باروری را نشان میدهد.
تجربه یائسگی در سنین ۴۰ تا ۴۵ سالگی یائسگی زودرس نامیده می شود و در حدود ۵ تا ۷ درصد از جمعیت رخ می دهد، بدین سبب می توان اظهار داشت که حداقل ۷ درصد از زنان یائسگی زودرس را تجربه می کنند. یائسگی در سن ۴۶ سالگی یا بالاتر سن طبیعی برای یائسگی در نظر گرفته می شود.
کولکارنی می گوید: «یافته ها بعد از کنترل چندین عامل همچون نژاد، تحصیلات، درآمد، سیگار کشیدن، رژیم غذایی و شاخص توده بدنی، ۳۰ درصد افزایش ریسک یائسگی زودرس را در زنان مبتلا به آندومتریوز نشان داد.»


1400/11/26
21:55:23
5.0 / 5
1022
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد