در گفت وگو با سلامت باشی تشریح شد

نشانه های خطرناک پیک ششم کرونا

نشانه های خطرناک پیک ششم کرونا

به گزارش سلامت باشی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نشانه هایی از احتمال آغاز پیک ششم کرونا در کشور وجود دارد، اظهار داشت: باید تا هرجا که می توانیم ورودی کرونا را کاهش دهیم و سیاست مان، سیاست صفر کرونا باشد؛ این درحالیست که همچنان ورودی کوویدمان بالاست و به همان نسبت برخی از هموطنان مان هم فوت می کنند.دکتر علیرضا ناجی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به شرایط کرونا در کشور، اظهار داشت: هم اکنون نشانه هایی از افزایش بیماری در بعضی استانهای غربی و یکسری از استانهای دیگر دیده شده و برخی شهرستان ها قرمز شده اند؛ به صورتی که تعداد استان ها و شهرهای قرمزمان در حال افزایش می باشد. این مورد یک نشانه است و باید توجه بسیار زیادی به این مورد داشته باشیم.
نشانه هایی خطرناک برای آغاز پیک ششم کرونا
وی با اشاره به اینکه همچنان هم موارد روزانه مثبت بالایی در کشور داریم، اضافه کرد: از طرفی تعداد فوتی ها هم همچنان نزدیک ۲۰۰ مورد در روز باقی مانده است. ازاین رو شرایط فعلی شرایط مناسبی نیست و نشانه هایی از این است که احتمال دارد، پیک ششم آغاز شود. در این شرایط بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و سایر صنوف به این صورت، بدون این که اقدامات غیردرمانی درستی را انجام دهیم و گردش ویروس را در جامعه کاهش نداده و سطح واکسیناسیون مان هم به عدد مناسبی نرسد، بسیار بسیار می تواند خطرناک باشد.
گردش ویروس کرونا در کشور همچنان بالاست
ناجی با اشاره به اینکه این نشانه ها و سیر افزایشی بیماری بگونه ای است که می تواند به یک پیک بدل شود، اظهار داشت: البته این مورد درباره همه استان ها صدق نمی نماید. در پیک چهارم و پنجم هم همین موارد صورت گرفت. در پیک چهارم و پنجم به این صورت بود که سیر بیماری در بعضی استانهای جنوبی افزایش پیدا کرده و قرمز شدند، اما این مورد مورد توجه قرار نگرفت و پیک سراسر کشور را گرفت. در هر صورت این شرایط هنوز هم وجود دارد و هنوز هم گردش بالایی از ویروس را داریم

وی افزود: البته واکسیناسیون سرعت بیشتری گرفته و مردم باید نسبت به تزریق واکسن تشویق شوند. در عین حال وضعیت استانهای مختلف متفاوت می باشد، اما در کنار واکسیناسیون که در حال انجام می باشد، باید اطلاعات لازم را به دست آورده، تحلیل مناسب انجام داده و از پیک جلوگیری نماییم. ما می توانیم با در دست داشتن اطلاعات مناسب و پیشبینی کردن، بموقع تصمیم بگیریم و اینطور نشود که مانند پیک چهارم و پنجم پیک های بلند، با دامنه بالا و با خسران زیاد را تجربه نماییم.
سیاست صفر کرونا چرایی عدم کاهش مرگ های کرونایی ورودی کوویدمان بالاست
ناجی با اشاره به اینکه هنوز روزانه طبق آمار رسمی بین هشت تا ۱۰ هزار مورد جدید مبتلا شدن در کشور شناسایی می شود، اظهار نمود: هرچقدر میزان موارد مثبت روزانه کمتر شود، بهتر است. باید تا هرجا که می توانیم ورودی کرونا را کاهش دهیم. باید سیاست مان، مانند همه کشورهای دیگری که در این حوزه موفق بودند، سیاست صفر کرونا باشد. به هر حال این تعداد موارد مثبت روزانه ای که می بینیم، موارد رسمی است و می دانیم که این عدد بالاتر است. شناسایی موارد مثبت به عوامل زیادی وابسته است؛ شامل تعداد روزانه تست ها، تعداد رجوع کنندگان و... ازاین رو این اعداد و ارقام واقعی نیست و بنابراین هم تعداد فوتی هایمان هم هنوز بالاست و به ۴۰ تا ۵۰ نرسیده است. ازاین رو همچنان ورودی کوویدمان بالاست و به همان نسبت برخی از هموطنان مان هم فوت می کنند.
اقداماتی که در کرونا می دمد
وی با اشاره به اینکه باید ورودی کووید را پایین آوریم، اظهار داشت: ازاین رو اقدامات غیردرمانی بسیار مهم می باشد. هم اکنون حمیت مردم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی فردی و اجتماعی در زمینه کووید بسیار کاسته شده و سطح استفاده از ماسک و... پایین آمده است. همه این موارد می تواند کمک کننده ایجاد پیک باشد. در عین حال تصمیم گیری هایی هم که انجام می شود، ناراحت کننده است و می تواند به کووید دم داده و آنرا بالا برد.
تصمیمات بر مبنای اطلاعات اپیدمیولوژیک در ارتباط با کووید باشد
ناجی با اشاره به اینکه نسبت بازگشایی ها برپایه مطالعاتی است که انجام می شود، پیشبینی ایجاد شده، فرمولی برایش داده شده و دستورالعملی برایش استخراج می شود، اظهار داشت: ما باید بر مبنای پیشرفت میزان واکسیناسیون مان این تصمیمات را اتخاذ نماییم. حتی اگر تصمیم گرفتیم که اواخر آبان ماه بازگشایی صورت گیرد، همه این ها باید منوط به اطلاعات اپیدمیولوژیک در ارتباط با کووید باشد؛ این که چقدر می توانیم ویروس مهار نماییم.
بازگشایی ها باید منطقی باشد، مقداری تحمل کنیم
وی با اشاره به اینکه من حالا عضو هیچ کمیته ای نیستم، اما این اطلاعات موجود است، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که ما در کمیته اپیدمیولوژی یا واکنش سریع در دوره قبل داشتیم، این بود که به دستور وزیر باید به ما اطلاعات داده می شد، اما در نهایت اطلاعاتی به ما نمی دادند که ما بتوانیم درست تحلیل نماییم و تصمیمات معمولاً بر مبنای تحلیل های درست انجام نمی شد و بر مبنای حدسیات بود و به این حدسیات هم عمل نمی شد. بر همین مبنا به نظر من ساختار وزارت بهداشت باید تغییر کند و یک مرکز مدیریت بیماری های بسیار چالاک با بدنه علمی و قوی باشد تا در آنجا با افراد علمی تحلیل های مناسب صورت گیرد و کمیته ها آنرا به ستاد ملی عرضه کنند و در نهایت هم وزارت بهداشت را واقعا و عملا بعنوان مغز متفکر قبول کنند. در غیر این صورت اتفاق خاصی رخ نمی دهد. حالا کارشناسان مختلف درباره بازگشایی ها ابراز نگرانی می کنند. بازگشایی باید منطقی باشد. باید مقداری تحمل نماییم تا میزان واکسیناسون مان بالا رود، فرهنگسازی برای مردم در رعایت ماسک زدن، مسافرت نرفتن و... صورت گیرد.
از کرونا عقب می مانیم!
ناجی تصریح کرد: باید توجه کرد که واریانت دلتا و زیرشاخه های آن که بطور قطع در کشور ما وجود دارد و شاید هنوز شناسایی نکرده باشیم، واریانت های خاصی هستند و با هرگونه بازگشایی ها با عجله و بدون معیار می توانند سبب افزایش تعداد موارد شوند. در عین حال با معیارهایی هم که در رنگ بندی های شهرها داریم، همیشه از بررسی اپیدمیولوژی انتشار کرونا عقب هستیم. چونکه شیوع روزانه بیماری و مراجعات سرپایی را در نظر نمی گیریم و فقط شرایط بیمارستان ها و بستری را در نظر می گیریم و زمانیکه بیماری زیاد شده و بیمارستان ها پر شوند، شهر قرمز می شود. بر این اساس ما عقبیم. در حالیکه باید جلو وارد شدنِ پیک های بلند را بگیریم.

منبع:

1400/08/12
12:17:16
5.0 / 5
927
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد