گزارش،

فاضلاب لرستان در خانه وعده ها تصفیه می شود

فاضلاب لرستان در خانه وعده ها تصفیه می شود

سلامت باشی: لرستان پنج تصفیه خانه فاضلاب شهرهای لرستان باوجود چندین سال از کلنگ زنی و شروع عملیات اجرائی هنوز به بهره برداری نرسیده اند.


نقش تصفیه خانه ها در بحث ارتقای فاکتورهای زیست محیطی و بهداشتی شهر کاملاً محرز بوده ولی به دلایلی چند شهر لرستان از وجود آن بی بهره هستند که این امر با به خطر افتادن سلامت مردم ارتباط تنگاتنگی دارد.

آغاز عملیات اجرائی تصفیه خانه های فاضلاب
فروردین ماه ۹۴ خبر شروع راه اندازی این تصفیه خانه ها توسط مدیرعامل آبفای لرستان رسانه ای شد.
حمیدرضا کرموند در گفت و گو با یکی از رسانه های استان اظهار داشته بود: یکی از اقدامات مدنظر طی امسال شروع عملیات اجرائی پنج طرح تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای استان لرستان است.
وی بیان کرد: عملیات اجرائی تصفیه خانه های فاضلاب در شهرهای الشتر، دورود، ازنا، کوهدشت و نورآباد طی امسال شروع خواهد شد.
شروع تصفیه خانه ها در این سال نیز در حد وعده ای بیش نبود و همانند وعده های قبلی که بارها و بارها توسط استاندار وقت، مدیرعامل وقت آب و فاضلاب و برخی مسئولان داده شده بود کاغذی ماند و...
دو سال بعد این وعده ها رنگ واقعیت به خود گرفت جایی که کلنگ عملیات اجرائی تصفیه خانه فاضلاب شهر کوهدشت، ۱۹ فروردین ۹۶ با حضور استاندار لرستان، نماینده مردم کوهدشت، امام جمعه شهرستان، فرماندار کوهدشت و برخی مسئولان به زمین زده شد.

وعده ۲ ساله برای افتتاح
پس از این کلنگ زنی حمیدرضا کرم وند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان ۱۲ اردیبهشت همین سال در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: اکنون پنج شهر دورود، کوهدشت، نورآباد، الشتر و الیگودرز شبکه جمع آوری فاضلاب دارند اما فاقد تصفیه خانه هستند. در همین راستا برای تصفیه خانه فاضلاب شهرهای دورود و کوهدشت پیمانکار تعیین شده و عملیات اجرائی آن در حال انجام می باشد.
وی، روند اجرائی این پروژه ها را مطلوب اعلام نمود و اظهار داشت: این پروژه ها باید طی دو سال به بهره برداری برسند و تلاش مان این است که طبق زمانبندی تعیین شده انجام شوند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان اظهار داشت: همین طور عملیات اجرائی تصفیه خانه های ازنا، الیگودرز و نورآباد نیز تا بیستم اردیبهشت رسماً آغاز می شود و پیگیر این مساله هستیم.
افتتاح و بهره برداری این تصفیه خانه ها در دو سال مانند تمام صحبت های گذشته محقق نشد و مردم این شهرها همچنان چشم انتظارند.

تصفیه خانه ها امسال به بهره برداری می رسند
درباب آخرین وضعیت این پروژه ها حمیدرضا کرموند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان به ایسنا اظهار داشت: پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهرهای الشتر، نورآباد، دورود، کوهدشت و ازنا در حال انجام می باشد و مشکل خاصی ندارند.
وی افزود: پروژه ها هم اکنون فعال می باشند و مطابق برنامه زمان بندی امسال به بهره برداری خواهند رسید.
کرموند اضافه کرد: تمام تلاش مان را به کار می گیریم تا وعده افتتاح این پروژه ها در سال ۱۴۰۰ محقق شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان اشاره کرد: با بهره برداری از این پنج تصفیه خانه بدون شک مشکلات زیادی حل خواهد شد.
این صحبت های مدیرعامل آبفای لرستان در حالی عنوان می شود که نمایندگان مردم سلسله و دلفان و دورودو ازنا در مجلس ادعای بهره برداری از تصفیه خانه های استان را امسال امکان پذیر نمی دانند و با قاطعیت آنرا رد می کنند.

پیشرفت ۳۰ درصدی تصفیه خانه های سلسله و دلفان بعد از ۱۶ سال
دکتر یحیی ابراهیمی نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: تصفیه خانه های فاضلاب سلسله و دلفان با وجود گذشت ۱۶ سال از آیین کلنگ زنی آنها هنوز به بهره برداری نرسیده اند.
وی اظهار نمود: پروژه تصفیه خانه سلسه و دلفان دو پروژه ملی و استانی است که متأسفانه حدود ۱۶ سال است که شروع شده اند و با اعتبارات قطره چکانی هنوز به بهره برداری نرسیده اند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه میزان درصد پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه حدود ۳۰ درصد و سیستم شبکه آن حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد است، اضافه کرد: یعنی سیستم شبکه در حال حاضر مشکلی ندارد تنها باید خود تصفیه خانه اجرا شود که برای اجرای آن در هر شهرستان بالای ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است.
ابراهیمی اشاره کرد: با این اعتبارات سالانه ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان نمی توان کاری انجام داد، بعنوان مثال اگر امسال هزینه برآورد شده برای ساخت و بهره برداری ۱۰۰ میلیارد تومان است این هزینه در سال آینده به ۱۵۰ میلیارد تومان می رسد.
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: چندین بار به دفتر وزیر وقت نیرو رفتیم و آقای جهانبخت نیز نامه آنرا برای سازمان برنامه و بودجه نوشتند که آنرا در ردیف بحث ماده ۵۶ قرار دهند که بانکها وارد کار شده و سرمایه گذاری کنند و اعتباراتی از آن منبع تامین شود چونکه خود استان و وزارتخانه از نظر اعتبارات مقداری مشکل دارد.
وی افزود: بنا بر این باید مجدداً در دولت جدید هم وزیر و هم مسئولان استانی کمک کنند که بتوانیم منبع اعتبار پایداری، یا خود اعتبارات مستقیم یا بوسیله ماده ۵۶ بتوانیم این دو پروژه مهم که آرزوی مردم سلسله و دلفان است را به سرانجام برسانیم.
ابراهیمی بیان کرد: امسال اعتباری در حد ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان برای هر پروژه در نظر گرفته شده است که با این تفاسیر امسال به بهره برداری نمی رسند.

دریافت حق فاضلاب در شهری که تصفیه خانه فاصلاب ندارد
حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی نیز به ایسنا اظهار داشت: وزارت نیرو می گوید گرفتن حق فاضلاب بر روی فیش های آب حق ماست و باید بگیریم و ما می گوییم چون تأسیسات تکمیل نشده و در سطح شهر رهاست این حق برای آنها وجود ندارد، بدین سبب از وزیر درخواست کردیم موضوع را بررسی نمایند و چنانچه حقی از مردم ضایع شده آنرا برگردانند.
وی در ارتباط با اجرای پروژه تصفیه خانه فاضلاب در دو شهرستان دورود و ازنا، اظهار نمود: برای اجرای این دو پروژه در راه استفاده از ماده ۵۶ برای گرفتن اعتبار هستیم که تا سازمان برنامه و بودجه پیش رفته و امیدواریم به نتیجه برسیم.
وی افزود: فاضلاب دورود به سطح شهر و رودخانه تیره رها و آنجا به دو فاز تقسیم شد که در فاز اول بناست یک ایستگاه پمپاژ زده شود و به وسیله لوله فاضلاب از سطح رودخانه جمع آوری شده که این کار در حال انجام می باشد.
گودرزی اضافه کرد: در فاز دوم فاضلاب پمپاژ شده به تأسیساتی که ساخته خواهد شد، منتقل می شود.
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: پیشرفت فیزیکی فاز اول بیشتر است و لوله گذاری در سطح شهر انجام نشده، یعنی مردم بوسیله چاه جذبی اقدام نمودند بدین سبب مشکل زیادی وجود ندارد، یعنی فاضلاب رها شده ای در شهر نداریم و پیشرفت آن نیز بالای ۶۰ درصد است.
وی تاکید کرد: برای ساخت تصفیه خانه دورود ۱۰۰ میلیارد و برای ازنا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیشنهاد شده که پیگیر هستیم بوسیله ماده ۵۶ و بوسیله بانکها تامین اعتبار نماییم.
گودرزی با اشاره به عدم امکان بهره بردای از این دو طرح تا آخر سال، اشاره کرد: انتظار داریم فار اول جمع آوری فاضلاب رها شده در رودخانه تیره دورود تا آخر سال به نتیجه برسد.

دغدغه ما فاضلاب شهری و مدیریت فاضلاب روستایی است
مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های ما بحث فاضلاب شهری و مدیریت فاضلاب روستایی است، اظهار داشت: در این راستا اقدامات زیادی انجام شده است که امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.
وی اظهار نمود: موضوع فاضلاب از مباحثی است که آلودگی های زیست محیطی شدیدی دارد.
این مسئول افزود: رها سازی فاضلاب موجب آلودگی شدیدی در منطقه می شود و بار میکروبی فراوانی که دارد و یکی از اصلی ترین منابع آلاینده آب و خاک و منابع آب زیرزمینی و سطحی و خاک آب و فاضلاب های شهری و روستایی است.
فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه بسیاری از شهرستان های استان فاقد تصفیه خانه فاضلاب هستند، عنوان کرد: در سنوات گذشته دراین زمینه مشکلاتی داشتیم که نمونه آن ورود فاضلاب به سطح مزارع کشت برنج دورود بود که بازتاب نسبتاً گسترده ای در سطح کشور داشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، افزود: دراین زمینه مکاتبات زیادی داشتیم و ملزم کردیم، باتوجه به مباحثی که مطرح می کنند هزینه ساخت تصفیه خانه ها بسیار بالاست، که پیرو مکاتبات با شرکت آب و فاضلاب گفتند که پیگیر دریافت اعتبارات لازم هستند که پیشرفت آنها نسبت به سال قبل بهتر بوده اما باید به سمت وضعیت مطلوب حرکت نماییم.
وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های ما بحث فاضلاب شهری و مدیریت فاضلاب روستایی است، اشاره کرد: در این راستا اقدامات زیادی انجام شده که امیدواریم این مساله که سلامت مردم در گرو آنست هرچه سریعتر به سرانجام برسد.
فتحی بیرانوند عنوان کرد: طبق مکاتباتی که داشتیم دوستان عدم تامین اعتبار را بهانه کردند و می گویند باید ابزار مالی دستشان باشد که بتوانند کار انجام دهند.
به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، با توجه به این که فاضلاب ها یکی از عوامل آلودگی محیط زیست هستند پس بایستی آنها را جمع آوری و از شهرها بیرون آورده پالایش و تصفیه کرد و به سبب کاربرد باردیگر آنها به سبب نیاز بیش از پیش به آب بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
منبع:

1400/07/22
13:26:27
5.0 / 5
1136
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد