در مراسم قدردانی از عوامل سریال زندگی زیباست عنوان شد؛

مرگ مغزی هنوز برای جامعه ناشناخته است

مرگ مغزی هنوز برای جامعه ناشناخته است

انجمن اهدای عضو ایرانی ها از عوامل سریال زندگی زیباست، قدردانی کرد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از روابط عمومی انجمن اهدای عضو ایرانیان، مراسم قدردانی از کارگردان و عوامل سریال «زندگی زیباست» که اخیرا پخش آن از شبکه دو سیما به پایان رسیده، با حضور قاسم جعفری کارگردان سریال، دکتر کتایون نجفی زاده مدیرعامل و امید قبادی، نایب رییس انجمن اهدای عضو ایرانی ها و همینطور تنی چند از بازیگران این سریال به همت انجمن اهدای عضو ایرانی ها برگزار گردید. قاسم جعفری با خطاب قرار دادن دست اندرکاران انجمن اهدای عضو اظهار داشت: کار بزرگ را شما کرده اید که توانسته اید از خانواده های بسیاری رضایت بگیرید. کار من فیلم سازی است و این قصه این امکان را داشت که به سمت مساله اهدای عضو برود. تمام همکاران من در این سریال کوشیدند کارشان را به درستی انجام دهند. تلاش شما در این انجمن بسیار ستودنی است. هم اکنون که خانواده های کسانی را می بینم که به اهدای اعضای عزیزانشان رضایت داده اند، خوشحالم که به این مورد بپرداختم. البته، ساخت این سریال به سه سال پیش برمی گردد و شاید اگر امروز ساخته می شد می توانست بسیار به روزتر و بهتر باشد. وی ادامه داد: من خیلی دوست داشتم همه بازیگران سریال به این مراسم می آمدند. من یکی از بازیگران سریال را به این مراسم دعوت کردم، اما او نپذیرفت و گفت نمی خواهم به مرگ فکر کنم. مطمئنم اگر به این مراسم می آمد متوجه می شد که اینجا محفل عشق، زندگی و انسانیت است و نه مرگ. مرگ می تواند زیبا باشد و من هم تلاش کردم تصویری زیبا از مرگ در سریال عرضه دهم. جعفری ضمن اشاره به این که امیدوار است در کارهای بعدی اش هم به مساله اهدای عضو بپردازد، اظهار داشت: شاید مخاطبان با دیدن چنین آثاری احساس کنند که می توانند تأثیرگذار باشند.مرگ مغزی هنوز برای جامعه ناشناخته استدر ادامه دکتر کتایون نجفی زاده مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، به شرح کاملی از وضعیت اهدا و پیوند عضو در ایران پرداخت و اظهار داشت: سال ها پیش که ما اهدای عضو را راه انداختیم، هماهنگ کننده برای رضایت گیری از خانواده پیدا نمی کردیم. زمانی که اعضای نخستین فرد مرگ مغزی را اهدا کردیم نه دانش کاملی داشتیم و نه تجربه ای اما به هر روی کار را شروع کردیم و به جایی رسیدیم که در ماه ۲۵ تا ۳۰ اهدا داشتیم. ما رتبه سه اهدای عضو در دنیا و رتبه یک رضایت گیری از خانواده های افراد مرگ مغزی شدیم. ایشان در ادامه اضافه کرد: ما دو نوع مرگ داریم که ۹۹ درصد آن قلبی و برای مردم شناخته شده است و یک درصد آن مرگ مغزی است. اما مرگ مغزی شناخته شده نیست و برای افراد مبهم است چونکه سینه فرد مرگ مغزی به واسطه دستگاهی که به آن متصل است، حرکتی شبیه به تنفس دارد و قلب او می زند و حتی برخی حرکت های واکنشی هم دارد. مرگ مغزی هنوز برای جامعه ناشناخته است و ازاین رو است که خانواده ها به سادگی رضایت نمی دهند. باید در جامعه آنقدر فرهنگ سازی شود که وقتی به خانواده ای می گوئیم عزیز شما گرفتار مرگ مغزی شده، مشکلی برای رضایت دادن نداشته باشد. مشکل دیگر ما شباهت ظاهری مرگ مغزی با کماست. خیلی ها به اشتباه فکر می کنند بیمارشان در کماست و امکان دارد بازگردد. نجفی زاده ضمن اشاره به این که علت اغلب مرگ های مغزی تصادفات جاده ای در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال است، اظهار داشت: ازاین رو ما ارگان های سالم و جوانی داریم که متأسفانه به سبب همان عدم آگاهی خانواده ها و رضایت ندادن به اهدا، زیرخاک می رود درحالی که بیماران بسیاری در صف انتظار هستند.
وی، مجانی بودن اهدا و پیوند در ایران را یکی از نکات قابل توجهی دانست که سبب می شود همه افراد، فارغ از شرایط و وضعیت مالی، بتوانند از این امکان استفاده کنند. نجفی زاده اظهار داشت: وضعیت اهدا و پیوند در دوران کرونا افت بسیار زیادی پیدا کرد که خوشبختانه این وضعیت تا حد قابل توجهی از آغاز سالجاری بهبود پیدا کرده است.روشنگری سریال «زندگی زیباست» درباره قطعیت مرگ مغزیامید قبادی نایب رییس انجمن اهدای عضو ایرانی ها هم در این مراسم اظهار داشت: در تاریخ اهدای عضو ایران، ۲۸۰ فیلم و سریال ساخته شده که انجمن در همه آنها نظارت یا همکاری داشته اما فقط چند کار است که بیشترین تاثیر و اقبال را در بین مخاطبان پیدا کرده است. سریال «زندگی زیباست» هرچند کوتاه اما بسیار پرارزش و عالی به مقوله مرگ مغزی پرداخت. درآوردن اشک ما به واسطه صحنه های منقلب کننده ای که در کارمان می بینیم، خیلی سخت است اما من با این سریال گریه کردم. ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: بیست دلیل اصلی برای عدم اهدای عضو وجود دارد که در تمام دنیا رایج است. در ایران نخستین مساله، عدم آشنایی با پدیده مرگ مغزی است. گام نخست فرهنگ سازی درباره اهدای عضو رفع ابهامات ذهنی مردم است. در سریال «زندگی زیباست» این مورد به درستی مطرح می شود که مرگ مغزی مساوی با مرگ قطعی است و همین گام بلندی در فرهنگ سازی برای اهدای عضو به حساب می آید. این سریال در روشنگری درباره مرگ مغزی کار خودش را به درستی انجام داد.قدردانی ریحانه و مرتضی از خانواده های اهداکنندههمچنین، در این مراسم برخی دریافت کنندگان عضو حضور داشتند و به بیان تجربه ای که از سر گذرانده بودند پرداختند. ریحانه نوجوانی که پیوند قلب شده بود، اظهار داشت: من در اثر یک سرماخوردگی ساده گرفتار مشکل شدم و بعداً به من گفتند که باید پیوند شوم. روزهای بسیار سختی را گذراندم اما هم اکنون خیلی خوشحالم که زنده ام چون آرزوهای بسیار زیادی دارم. از خانواده اهدا کننده ام خیلی ممنونم که به من زندگی دادند. در ادامه، خانواده مرتضی، کودک افغانستانی متولد ایران که چندی قبل پیوند قلب شده بود، هم از تجربه دشوار روزهای انتظار برای پیوند گفتند. مرتضی هم در جملاتی کوتاه اظهار داشت: از دکتر مهدوی که جان من را نجات داد خیلی ممنونم. خوشحالم که حالم خوب شده و می توانم بازی کنم.
هر دو خانواده از دکتر سید محمد مهدوی، فوق تخصص بیماری های قلب کودکان، بسیار تشکر کردند. شهرزاد جعفری بازیگر نقش شوکا در سریال «زندگی زیباست» هم در این مراسم اظهار داشت: سریال که به اتمام رسید برخی ها در اینستاگرام به من پیام می دادند و می گفتند دوست نداشتند قهرمان قصه بمیرد. من در جواب می گفتم اولاً این قصه در ارتباط با سه سال پیش است و ثانیاً به قول ارسطو هدف ما از نشان دادن تراژدی به مردم کاتارسیس (والایش روحی) است و سریال ما کوشش کرد آن کاتارسیس و والایش را ایجاد نماید. شخصی در اینستاگرام به من پیام داد که یکی از اقوامشان در شب عروسی تصادف می کند و همسرش تحت تاثیر سریال ما تصمیم به اهدای عضو می گیرد. در پیامی دیگر، کسی به من گفت چندی قبل عموی من گرفتار مرگ مغزی شد و چون سریال شما را دیده بودیم خیلی راحتتر تصمیم به اهدای عضو گرفتیم. حمیدرضا امیر افضلی دبیر کمیته سینمایی انجمن اهدای عضو ایرانی ها هم به اهمیت فرهنگ سازی درباره اهدای عضو و نقش رسانه ها پرداخت. این مراسم با اهدای لوح تقدیر به کارگردان و عوامل سریال و همینطور صدور کارت اهدای عضو برای حاضران به پایان رسید.


منبع:

1400/06/16
23:36:15
5.0 / 5
1177
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد