رئیس اتحادیه واردكنندگان تجهیزات پزشكی:

ناوگان تجهیزات پزشكی و درمانی ایران ۳ سال دیگر از رده خارج می شود

ناوگان تجهیزات پزشكی و درمانی ایران ۳ سال دیگر از رده خارج می شود

به گزارش سلامت باشی رئیس هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی اظهار داشت: ۲ تا ۳ سال دیگر، ناوگان تجهیزات تشخیصی و درمانی در ایران از رده خارج می شود و مراکز درمانی گرفتار مشکل می شوند.به گزارش سلامت باشی به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، ابوالفتح صانعی اظهار داشت: ۵۰ تا ۵۱ درصد از اعتبار ارزی برای واردات اقلام مورد نیاز بیمارستان ها در ایران، به تجهیزات پزشکی و ۴۹ درصد به ملزومات پزشکی تخصیص داده می شود. یعنی اقلام یکبار مصرف مثل اقلامی که در بدن بیمار جایگذاری می شود از قبیل استنت های قلبی ایمپلنت های ارتوپدی یا لنزهای چشمی و یا یک مرتبه مصرفی که درروند درمان بیمار استفاده و دور انداخته می شود مثل کاتاتر های قلبی، کاتاترهای بیهوشی، نخ های جراحی غیرعمومی و تخصصی و اقلام مورد مصرف در بخش های ویژه و خاص.
وی اضافه کرد: از سال ۹۷، واردات تجهیزات پزشکی از دایره مشمولان دریافت ارز دولتی خارج شده و واردکنندگان باید ارز نیمایی دریافت نمایند. به علل مختلف، شرکتهای واردکننده با دریافت ارز نیمایی به جای ارز دولتی موافقند و استقبال می کنند اما با ملاحظات پیشبینی ردیف بودجه این اقلام مشکل، فاصله حدوداً ۶ برابری ارز نیمایی با ارز دولتی است و این که هیچ اعتباری برای پر کردن این فاصله پیشبینی نشده است.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی اظهار داشت: مراکز درمانی در ایران، که حتی در سالهای گذشته، با نرخ های کمتر برای ارز، با کسری بودجه دست و پنجه نرم می کردند، امروز با عنایت به قیمت ارز، توان خرید تجهیزاتی که با ارز نیمایی خریداری می شود را ندارند.
به گفته این فعال صنفی صنایع پزشکی، دولتمردان و نمایندگان مجلس باید خیلی زود در اینباره چاره اندیشی کنند، چون که معادل عمر تجهیزات پزشکی ۷ تا ۸ سال است. این یعنی، تجهیزاتی که در سال ۹۷ و قبل از آن توسط مراکز درمانی خریده شده، رو به استهلاک است و ۲ تا ۳ سال دیگر، ناوگان تجهیزات تشخیصی و درمانی در ایران از رده خارج می شود و مراکز درمانی گرفتار مشکل می شوند. ازاین رو باید به شکل جدی برای پر کردن شکاف ۵ تا ۶ برابری قیمت این تجهیزات نسبت به سالهای گذشته، فکری کرد.
صانعی افزود: همه درباره کمبودهای اعتباری کشور آگاهی داریم. فروش نفت در کشور به پایین ترین میزان رسیده و تحریم ها سطح درآمد دولت را کاهش داده است. اما باید بدانیم مبحث درمان، یک اولویت است و اگر امروز برای شکاف ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی در زمینه تجهیزات و ملزومات پزشکی فکری نکنیم، در آینده نزدیک گرفتار بحران در تأمین این اقلام خواهیم شد.
وی تصریح کرد: امروز هم کمبودهایی گزارش شده است و اگر دولتمردان و نمایندگان مجلس فکری نکنند، این کمبودها در تأمین ملزومات و تجهیزات پزشکی عمیق می شود. این موضوع، موضوعی برای دعوای مجلس و دولت بر سر بودجه نیست بلکه یک اولویت ملی است و به رسیدگی فوری نیاز دارد. مردم بیمارند و درگیر کرونا شده اند. مسئولیت رسیدگی به این مردم در شرایط همه گیری کرونا با مسؤلان است.
قطعی برق و تجهیزات پزشکی
صانعی درباره تاثیر قطعی بر تجهیزات پزشکی خاطرنشان کرد: تجهیزات پزشکی همچون دستگاههای احیا با ژنراتورهای برق اضطراری کار می کند مگر این که دستگاه ها کیفیت پایینی داشته یا ژنراتورهای برق ظرفیت پایینی داشته باشد. اما به صورت کلی در مراکز درمانی، ژانراتورهایی پیشبینی می شود که صرفا مختص تأمین روشنایی نیست. این ژنراتورها به اندازه ای قدرت دارد که دستگاههای حیاتی با قطع برق، قطع نشود و چرخه درمان و خدمات رسانی به بیماران ادامه پیدا کند.
وی افزود: همه بیمارستان ها و مراکز درمانی برق اضطراری را، نه در سطح روشنایی یک ساختمان اداری، بلکه در سطح تأمین برق دستگاه ها و تجهیزات پزشکی پیشبینی می کنند. دستگاه ها احیا و دستگاههای الکتروشوک یا ونیتلاتور در زمان قطعی برق با توجه پیشبینی های انجام شده در مراکز درمانی و بیمارستان ها پشتیبانی می شود و بعید می دانم بیمارستانی خارج از این استاندارد، ژنراتور پیش بینی نماید. شاید در بعضی موارد مدیریت نشده و غفلت شده است.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی اظهار داشت: کلیه تجهیزات پزشکی همچون دستگاههای احیا، الکترو شوک و کمک تنفسی در زمان قطع برق با ژنراتورهای برق اضطراری کار می کنند؛ البته بسته به تکنولوژی و کیفیت دستگاه ها نحوه در مدار قرار گرفتن و زمان راه اندازی اضطراری ۳ ثانیه و مدت در مدار گرفتن کل بیمارستان بعد از قطع برق حداکثر ۴۰ ثانیه است.
وی بیان نمود: با عنایت به لزوم بالای وجود این ژنراتورها بعید به نظر می آید که مرکز درمانی مجهز به این سیستم ها نباشد و برخی بیمارستان ها با نصب ژنراتورهای برق با سایز بزرگ تر علاوه بر تأمین برق اداری و دستگاههای اتاق عمل و بخش های ویژه حتی می توانند برق کلیه تجهیزات ۳ فاز بیمارستانی مانند تأسیسات عظیم و زیر ساختی بیمارستان همچون دستگاه اکسیژن ساز را تأمین نمایند.
صانعی اضافه کرد: حتی هم اکنون برخی بیمارستان ها با نصب UPS مجهز به ترانس برای پیشبینی حالت بحران(در زمان قطعی برق و عدم در مدار قر ار گرفتن ژنراتور اضطراری برای تأمین نیاز دستگاههای تنفسی و احیا برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه) الزامات اضطراری را کاملاً رعایت کرده اند. از عوامل بسیار ضروری، سرویس نگهداری بموقع و تهویه مناسب محل ژنراتورهای برق اضطراری است.
تأمین ونتیلاتور
رئیس اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی خاطرنشان کرد: در ایران دو تولیدکننده ونتیلاتور داریم که می توانستند قبل از همه گیری بیماری کرونا در جهان، نیاز کشور را تأمین کنند و واردات به میزان محدود انجام می شد. این شرکت ها بیشتر از سه سال است که در ایران ونیتلاتور تولید می کنند. همه گیری کووید -۱۹ و غیرعادی شدن شرایط سبب شد ونیتلاتور به کشور وارد نماییم.


منبع:

1400/04/25
21:12:35
5.0 / 5
1136
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد