یافته محققان بریتانیایی؛

دود دست دوم سیگار با خطر سرطان دهان و گلو همراه می باشد

دود دست دوم سیگار با خطر سرطان دهان و گلو همراه می باشد

به گزارش سلامت باشی نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است زندگی با یک فرد سیگاری و تنفس دود سیگار آنها می تواند خطر مبتلا شدن به سرطان دهان را بیشتر از ۵۰٪ افزایش دهد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، به قول محققان کالج کینگ لندن، «این یافته ها احتیاج به برنامه های مؤثرتر برای پیشگیری از قرارگیری در معرض دود سیگار افراد را برجسته می کند.»
محققان این پژوهش، پنج مطالعه از آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین را که شامل تقریباً ۷۰۰۰ نفر، همچون بیشتر از ۳۴۰۰ نفر در معرض دود سیگار، بود را تجزیه و تحلیل کردند.
محققان دریافتند افرادی که در معرض دود سیگار بودند، ۵۱٪ بیشتر در معرض خطر ابتلاء به انواع سرطان های دهان (سرطان های لب، دهان و گلو) قرار داشتند. قرارگیری در معرض دود سیگار به مدت بیشتر از ۱۰ یا ۱۵ سال، این خطر را بیشتر از دو برابر بالا می برد.
«سامان وارناکولاسوریا»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «علاوه بر این، تجزیه و تحلیل واکنش در معرض قرارگیری در معرض دود سیگار، همچون با مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن (بیش از ۱۰ یا ۱۵ سال)، این رابطه را پشتیبانی می کند.»
به گفته محققان، سالانه تقریباً ۴۴۸ هزار مورد جدید سرطان دهان و بیشتر از ۲۲۸ هزار مورد مرگ ناشی از سرطان در سرتاسر جهان وجود دارد. عامل های پرخطر اصلی عبارتند از استعمال دخانیات، تنباکو، و مصرف الکل است.

1400/02/09
14:56:26
5.0 / 5
1271
تگها: زندگی , سرطان
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد