به استقبال مرگ مقصر كیست؟

به استقبال مرگ مقصر كیست؟

سلامت باشی: در شرایطی که ویروس کرونای انگلیسی در کشور می تازد و جان می گیرد و نگرانی از شیوع نوع جهش یافته هندی آن هم وجود دارد، شکل گیری تجمعاتی مشابه آنچه در گرگان شاهد آن بودیم بیشتر به بازی بر سر جان شبیه است؛ موازنه ای که یک سوی آن خوشی از پیروزی تیم محبوب و سوی دیگرش فاجعه انسانی و شکست کادر درمان است؛ اما در این شرایط چه کسی پاسخگوی جان هایی است که در خطر افتاده...


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، کرونا باردیگر در کشور جان گرفته و همچنان می تازد؛ مدتی است که مرگها 300 تایی و 400 تایی است؛ امروز 496 جان دیگر گرفته شد و چند صد خانواده عزادار؛ مردم اما گوششان بدهکار نیست و شاید هم دیگر نمی ترسند.
آتش کرونا در بین گفتاردرمانی برخی مسئولان و ضعف نظارت ها و عدم قاطعیت در برخورد با تخلفات و پیش گیری از آنها، مانند آنچه در گرگان شاهد بودیم، هر روز شعله ورتر می شود؛ آتشی که دود آن به چشم همه میرود و در این میان گویا شمارش جانهای از دست رفته هم دیگر پدیده ای است عادی...
در میانه اعداد و ارقامی صعودی مبتلایان و جان باختگان روزانه کرونا و در شرایطی که نگرانی از ویروس جهش یافته انگلیسی، بیمارستانها را مملو از بیمار کرده و رسیدگی به این حجم زیاد نفسهای بریده، کادر درمان را خسته و فرسوده کرده؛ تجمع وسیعی از هواداران تیم بسکتبال شهرداری گرگان در استقبال از تیم محبوبشان جای سوال بسیاری دارد و رسما به استقبال مرگ رفتن است. سوال اصلی آنست که در چنین شرایطی که نقشه کشور سراسر گداخته و آتشین است و محدودیتهای کرونائی برقرار، اجازه برگزاری یا ممانعت از چنین تجمعی با چه ارگانی و نهادی و سازمانی است؟ آیا برای استانداری، فرمانداری و مدیران ورزشی و اعضای ستاد کرونای استان، این تجمع قابل پیش بینی نبود تا برای آن تدبیری بیاندیشند؟ تجمعی که بوی مرگ می دهد...
در این راستا دکتر حسین کرمانپور _ مدیرکل روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان نظام پزشکی در گفت و گو با ایسنا، در انتقاد به شکل گیری تجمع در استقبال هواداران تیم بسکتبال شهرداری گرگان، اظهار داشت: بانک اطلاعات و داده هایی که جامعه پزشکی موظف بود در اختیار مردم قرار دهد کاملا منتقل شده است. درمورد این استقبالی که شکل گرفت می شد با کمک مسئولین منطقه و دوستان ورزشکار تمهیدی اندیشیده شود که تجمع به چنین وضعیتی کشیده نشود، همانگونه که در فوت استاد شجریان و موارد مشابه که ممکن بود تجمع شکل بگیرد، اطلاع رسانی می شد که مردم به سبب شیوع ویروس کرونا حضور نیابند و یا اصلا مراسمی برگزار نمی شد.
وی اضافه کرد: اولین کسانی که در شکل گیری چنین تجمعاتی مقصر هستند، مسئولین برگزاری مراسم هستند. این تجمع از مرحله فردی مردم گذشته است. اگر قانونی کنار چنین وقایعی قرار گیرد باید با بانی این حرکت برخورد شود و مثلا ستاد کرونا در استان مربوطه مصوب کند که با این تیم که عامل شکل گیری تجمع بوده است، برخورد شود. این تجمع با شادی مردم مغایرت دارد، فرد امروزش شاد می شود اما فردای ناراحت کننده ای در انتظارش خواهد بود. مگر می توان گفت این جمعی که کنار هم قرار می گیرند و جیغ و سوت می زنند قرار نیست به بیماری مبتلا شوند؟
کرمانپور افزود: مشابه همین اتفاق در واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال رخ داد و ما شاهد بودیم پیامکی ارسال شد که افراد بالای ۷۰ سال در مراکزی برای دریافت واکسن ثبت نام کنند و شاهد ازدحام این افراد مسن بودیم و بعدا این پیام تکذیب شد. خب اگر قانون در کنار چنین ماجرایی قرار دارد باید به سرعت بررسی نموده و ظرف مدت کوتاهی مقصر را مشخص نماید که چه کسی عامل این تجمع شد. بنابراین نه فقط جامعه ورزشی بلکه باید با هر کس که عامل چنین تجمعاتی می شود برخورد شود و یا با تمام قوانین و بخش نامه هایی که ممکنست ظرف ماه های آتی توسط نهادها ابلاغ شود و سبب شکل گیری تجمع شود، برخورد شود. در کشوری که اینترنت و پهنای باند داریم مردم باید به سمت استفاده از آن بروند و به همین دلیل کمترین ازدحام شکل بگیرد.
وی اشاره کرد: بازهم کنترل تجمع روش قطعی کنترل بیماری نیست بلکه یکی از راه های جلوگیری از بروز مرگ های بالا در کشور است. مدام اعلام می شود هندوستان روزانه ۲۰۰۰ جانباخته کرونائی دارد آنهم در صورتیکه جمعیت هند با ایران قابل قیاس نیست. اگر بنابر مقایسه با تعداد کشته هایش باشد، ما از آنها بیشتر کشته می دهیم. علت این است است که قوه قضائیه و مقننه در کنار بخش اجرائی نیست تا چنین مشکلاتی رفع گردد. ما می دانیم مردم ناراحت هستند، اقتصادشان مشکل دارد، اما از طرف دیگر در چنین شرایطی با بیماری از بیمارستانی به بیمارستان دیگر می روند تا پذیرش شوند و... آن وقت پزشک هم که می بینید دیگر جایی برای بیمار ندارد افسرده و ناراحت می شود و همه این عوامل بر خدمت او هم اثر می گذارد. مبارزه و جمع شدن کرونا یک شعار است، باید به فکر مدیریت بیماری باشیم.
وی درباره شرایط فعلی بیماری در کشور، اظهار نمود: اتفاقاتی که تا حالا شاهد آن بودیم مربوط به خریدها و تجمعات شب عید بود و از این هفته آثار سفرهای نوروزی مشخص می شود و تا اواسط اردیبهشت ماه هم ادامه خواهد یافت. در اسفند سال ۹۸ به شکل خیلی پراکنده شاهد بروز بیماری بودیم اما پنج ماه پس از آن دیدیم که در هر خانواده یک یا دو نفر بیمار می شوند و این شرایط به شکلی پیش رفت که در آبان ۹۹ کل خانواده بیمار می شدند، اکنون نیز نوع مبتلاشدن به کرونا به شکل خاندانی شده است و این یعنی رسیدگی و تیمار بیماران هم به مشکل می خورد و این در حالیست که فوت افراد بر اثر بیماری هم اثرات روانی زیادی بر خانواده و جامعه دارد. با ادامه این روند ممکنست مانند انگلستان ما هم یک نوع کرونای جهش یافته ایرانی داشته باشیم.
مدیرکل روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان نظام پزشکی، اظهار داشت: نتیجه سفرها و دورهمی های نوروزی ممکنست ادامه یابد تا به مراسم عید فطر، شب قدر و سپس انتخابات و نشست های آن کشیده شود و خدا می داند تابستان امسال چه اتفاقاتی در انتظار ما خواهد بود.
وی اضافه کرد: بطور کلی تغییر شایان توجهی در تظاهرات بیماری نسبت به سال قبل شاهد نبودیم. بزرگترین مشکل ما ازدحام بیماران و شرایطی است که تخت های بیمارستانی به سرعت پر می شوند، برای خالی شدن ICU انتظار می کشیم و... بدترین تاثیر و ارمغان کرونا در طول مدت ها حالا نمود یافته است که کادر درمان به مفهوم واقعی خسته هستند و این مساله کیفیت ارائه خدمت را نشانه رفته است که با کاهش کیفیت خدمت رسانی، تلفات افزایش می یابد.
وی با انتقاد مجدد از تجمعاتی نظیر تجمع اخیر گرگان، اظهار داشت: مرگ و میرها در هر پیک نسبت به پیک قبلی افزایش شایان توجهی داشته است و این نشانی از کاهش سطح کیفیت خدمات است که ناشی از خستگی، استهلاک دستگاهها و... است. لازم است مردم و مسئولان بیش از پیش نسبت به بیماری حساس بوده و اجرای پروتکلها و شیوه نامه ها جدی گرفته شود.
منبع:

1400/02/06
23:02:11
5.0 / 5
1215
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد