ویتامین D داروی كرونا نیست

ویتامین D داروی كرونا نیست

به گزارش سلامت باشی همزمان با شیوع کروناویروس جدید در سرتاسر جهان، بدیهی است که در کنار کوشش برای دستیابی به روش های موثر و سریعِ مقابله با این همه گیری، اطلاعات نادرستی هم در مورد چگونگی درمان بیماری کووید-۱۹ ناشی از این ویروس انتشار یافته است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، اما گاهی این اطلاعات نادرست امکان دارد در مورد ایده هایی باشد که در عین حال، حقایق درستی هم درباره آنها وجود دارد و همین مساله می تواند مقابله با چنین تضاد و هم تشخیص اطلاعات غلط از صحیح را دشوارتر کند.
روش های درمانی بسیاری وجود دارد که تابحال برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ پیشنهاد شده است. هیدروکسی کلروکلین، ایورمکتین و ویتامین D همچون موارد پیشنهاد شده در تحقیقات آزمایشگاهی هستند که مطالعاتی روی آنها انجام گرفته یا در حال بررسی است.
علل منطقی وجود دارد که توضیح می دهد چرا ویتامین D امکان دارد در درمان یا پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ کمک کننده باشد. برای مثال این مکمل دارویی در تقویت ایمنی بدن نقش دارد و پیش از این هم کارشناسان انگلیسی مصرف آنرا در فصل زمستان سفارش کرده اند. همینطور به افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند سفارش می شود که در تمام طول سال از این ویتامین مصرف کنند چون که کمبود آن در بدن می تواند عوارض جدی برای عملکرد اعضای مختلف و حیاتی داشته باشد.
با این حال تابحال در هیچ تحقیقی، دلایلی کافی در پشتیبانی از اثربخشی مصرف دوزهای بالاتر این مکمل در پیشگیری یا درمان بیماری به دست نیامده است باآنکه این بدان مفهوم نیست که این نظر در آینده تغییری نخواهد کرد.
خیلی از مطالعات، ارتباط بین تأثیر مصرف ویتامین D بر بیماری کووید-۱۹ را نشان داده شده است اما شواهد بدست آمده تا حد زیادی مشاهده ای بوده به این مفهوم که در این بررسی ها بدون کنترل سایر عوامل و عامل های اثرگذار، آنچه را که در بدن افرادی با سطح بالاتر یا پایین ترِ این ویتامین اتفاق می افتد، مورد ارزیابی قرار می دهد.
به گزارش شبکه خبری بی بی سی، نتایج مطالعات مشاهده ای نشان داده است که گروه های خاصی احتمال دارد گرفتار کمبود ویتامین D باشند و به کووید-۱۹ مبتلا شوند که از آن جمله میتوان به افراد مسن، افراد چاق و افرادی با پوست تیره اشاره نمود. امکان دارد این کمبود دلیل این باشد که این گروه از افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند یا امکان دارد سایر عوامل بهداشتی و محیطی منجر به کاهش سطح ویتامین D و صدمه پذیری بیشتر در مقابل ویروس شود. سطح ویتامین هم می تواند بعنوان پیامد و نه علت بیماری کاهش پیدا کند.
با این وجود آنچه که امکان دارد برداشت ها و قضاوت ها را به اشتباه بکشاند، انتشار اطلاعات آنلاین در شبکه های مجازی یا عرضه نتایج تحقیقات اولیه، محدود و با کیفیت پایین است که امکان دارد در نتیجه آن، اطلاعاتی خارج از مفهوم اصلی و دقیق، بین مردم دست به دست شود. بدین سان نوعی سردرگمی ایجاد می شود که می تواند توسط افرادی که نظریه های توطئه را تبلیغ می کنند، مورد سو استفاده قرار گیرد.
بدین سان ویتامین D نسبتا مکمل بی خطریست هرچند که هنوز اثر درمانی آن بر کووید 19 تایید نشده است (اگرچه مصرف دوزهای بالای آن می تواند منجر به سنگ کلیه شود) و ازاین رو امکان دارد اخبار آن در مورد کرونا جزو "مضرترین اطلاعاتِ غلط" نباشد با این وجود پروفسور "ون در لیندن" توضیح می دهد: این خطر هنگامی تشدید می شود که مردم پیشنهاد می کنند این مکمل، یک درمان معجزه آسا است و می تواند جایگزین واکسن، ماسک و فاصله های اجتماعی شود.1400/01/16
20:32:04
5.0 / 5
1277
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد