سقط جنین خطر مرگ زودرس زنان را بیشتر می كند

سقط جنین خطر مرگ زودرس زنان را بیشتر می كند

سلامت باشی: خراسان رضوی نتایج تحقیقات منتشرشده در نشریه BMJ نشان داد، بانوانی که سقط جنین داشته اند با احتمال مرگ زودرس (پیش از 70 سالگی) بر اثر بیماریهای قلبی و عروقی نسب به زنان دیگر مواجهند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران دریافتند که بین سقط جنین و مرگ زودرس در بانوانی که اوایل دوران حاملگی خود سقط جنین یا سقط های مکرر داشته اند، بسیار بیشتر است و این مساله سبب شد پژوهشگران، سقط جنین را بعنوان علامت اولیه خطر سلامتی برای زنان در آینده بدانند.
برمبنای سرویس سلامت همگانی (NHS) از هر هشت بارداری، یک حاملگی به سقط جنین خاتمه می یابد. سقط خودبه خودی از رایج ترین عوارض حاملگی است که حدود ۱۲ تا ۲۴ درصد از حاملگی ها را تحت تاثیر قرار می دهد.
شواهد نشان میدهد که زنان با سابقه سقط، بیشتر در معرض خطر فشار خون بالا، بیماریهای قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ هستند، اما شواهد مربوط به سقط جنین و خطر مرگ زودرس اندک و متناقض است.
تعدادی از محققان آمریکایی جهت بررسی بیشتر این مساله تصمیم گرفتند تا ارتباط بین سقط جنین و موارد در رابطه با مرگ زودرس را تجزیه وتحلیل کنند.
در این بررسی ۱۰۱ هزار و ۶۸۱ پرستار زن شرکت کردند که در سن باروری (۲۵ تا ۴۲ سال) بودند و سلامتی آنان در یک دوره ۲۴ ساله و در میان سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۷ مورد پیگیری قرار|گرفت.
در طول دوره پیگیری زنان پرسشنامه هایی را در مورد حاملگی و نتایج آنها و همین طور عوامل سبک زندگی و شرایط مربوط به سلامتی تکمیل کردند.
پژوهشگران دریافتند در بین این شرکت کنندگان، ۲۵.۶ درصد و یا ۲۶ هزار و ۱۰۲ نفر یک حاملگی با نتیجه سقط داشته اند و طی ۲۴ سال پیگیری، ۲۹۳۶ مرگ زودرس در بین زنان اتفاق افتاده است که شامل ۱۳۴۶ مرگ به سبب سرطان و ۲۶۹ مرگ به سبب بیماریهای قلبی و عروقی بوده است.
نتایج بررسی با در نظر گرفتن فاکتورهای مهم موثر همچون سن، شرایط سلامتی و رژیم غذایی و سبک زندگی پس از حاملگی نشان داد، بانوانی که سقط داشتند ۱۹ درصد بیشتر از بانوانی که سقط نداشته اند با احتمال مرگ زودرس مواجهند. این ارتباط برای سقط های مکرر و سقط هایی که در اوایل زندگی باروری زنان اتفاق می افتد، اهمیت بیشتری دارد.
زمانی که علت خاص مرگ ومیرها بررسی گردید، ارتباط بین سقط جنین و مرگ زودرس به سبب بیماریهای قلبی و عروقی ۴۸ درصد افزایش داشت، اما با مرگ زودرس به سبب سرطان ارتباطی نداشت.
لازم به ذکر است که این مطالعه نیاز به تحقیق و بررسی بیشتر دارد و تحقیقات بیشتری نیاز است تا مشخص شود که سقط خودبه خودی چه ارتباطی با سلامت زنان و سازکارهای این رابطه دارد.
منبع:

1400/01/07
15:30:35
5.0 / 5
1523
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد