در گزارش سلامت باشی مطرح شد؛

درخواست انجمن داروسازان از رئیس جمهور

درخواست انجمن داروسازان از رئیس جمهور

به گزارش سلامت باشی رئیس انجمن داروسازان ایران، از ارسال نامه ای به رئیس جمهور برای درخواست کمک به داروخانه ها اطلاع داد.


محمدباقر ضیا، در گفتگو با خبرنگار مهر، عنوان کرد: تحت فشار قرار دادن داروخانه ها و داروسازی کشور، هر روز با یک برنامه و بهانه جدید نظیر تغییر آیین نامه تأسیس داروخانه، عرضه دارو در فروشگاه های آنلاین، دریافت مجوز از صنف خرازی و…، اساسا بدون دلیل نیست. وی افزود: به نظر می آید سرمایه سالاران آزمند، سخت دنبال سوداگری در حیطه سلامت هستند و می خواهند به هر طریق که امکان دارد حوزه دارو، مکمل های دارویی و لوازم بهداشتی و آرایشی که با سلامت مردم ارتباط تنگاتنگی دارد را به سیطره خود در آورده و از آن خوشه چینی کنند.

ضیا افزود: حقیقت این است که بی بند و باری در تهیه و توزیع این اقلام، مترادف با عرضه کنترل نشده آنها خواهد بود و همه می دانیم که ایجاد رقابت غیرسالم در این عرصه، صدمه های جبران ناپذیری بر نظام بهداشت و درمان کشور و همینطور سلامت مصرف کننده وارد خواهد آورد. وی خاطرنشان کرد: هر چند مکمل های غذایی و دارویی، به اندازه دارو حائز حساسیت نیستند ولی احتیاج به کنترل در حوزه تولید، توزیع و مصرف دارند و شکی وجود ندارد که عرضه آنها خارج از داروخانه و یا در فضاهای دور از نظارت سازمان های نظارتی، زیانبار خواهد بود. به قول ضیا، این مورد حتی به نفع تولید کنندگان داخلی مکمل های غذایی و دارویی هم نخواهد بود. وی افزود: ماجرای خواندنی و البته بسیار دردناک دریافت مجوز داروخانه ها که محل اصلی، قانونی و عرفی توزیع لوازم بهداشتی در تمام دنیا هستند از صنف خرازی، باعث وهن نظام سلامت است. ضیا تصریح کرد: انجمن داروسازان ایران، این مورد را به اطلاع رئیس جمهور، سازمان بازرسی و تمامی نهادهای ذی ربط به صورت مکتوب رسانده و تصریح کرده است که مجموعه ها و هیأت های رسیدگی و بررسی کننده این در خواست ها، برابر قانون باید از نمایندگان انجمن داروسازان ایران و سازمان نظام پزشکی دعوت کنند تا در جلسات آنها شرکت و از حقوق قانونی مصرف کنندگان و داروخانه ها دفاع کنند.

1399/12/23
12:14:34
0.0 / 5
1514
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد