آیا تست خانگی تشخیص كرونا می تواند پاندمی را متوقف كند؟

آیا تست خانگی تشخیص كرونا می تواند پاندمی را متوقف كند؟

سلامت باشی: یکی از متخصصان حوزه بهداشت و درمان در آلمان ادعا کرده است که ˮاگر هر فردی بتواند خودش تست کرونا را انجام دهد می توان به همه گیری کرونا اختتام دادˮ و کارشناسان به دنبال این ادعا، مطالعه ای را برای تایید صحت و سقم آن انجام داده اند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، یکی از مطالب موردبحث در مورد اینکه هر کسی اجازه انجام تست تشخیص کرونا را داشته باشد، شک و تردید در مورد چگونگی اجرای درست آنست.
کارل لاوترباخ، یکی از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان در آلمان معتقد است: اگر همه بطور منظم با تست خانگی خودشان را آزمایش کنند، برای نمونه قبل از رفتن به مهمانی نزد خویشاوندان یا دوستان، در این صورت زنجیره انتقال ویروس شکسته خواهد شد.
لاوترباخ نتیجه خودآزمایی را بطور کلی بسیار قابل اعتماد می داند و مدعیست: این تست های خانگی هرچند همه موارد ابتلای مثبت را مشخص نمی کنند اما حدودا همه موارد شیوع دهنده را تشخیص می دهند.
این ادعا اما تا چه اندازه درست است؟ چه نکته هایی را باید در مورد خودآزمایی بدانیم؟ "دویچه وله" با انتشار یک مطالعه دراین زمینه، نکات زیر را بررسی و مطرح کرده است:
- تست خانگی تشخیص کرونا چگونه عمل می کند؟
وقتی از خودآزمایی یا تست خانگی حرف می زنیم، منظورمان تست سریعی است که هر کسی می تواند آنرا به تنهایی انجام دهد. تست های سریع آنتی ژن برای تشخیص سارس کووید۲ را می توان بدون در نظر گرفتن مکان یا تجهیزاتی خاص انجام داد و نتیجه پس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه آماده است.
افزون بر این، تست هایی هم وجود دارند که در آنها از مخاط حنجره یا بینی نمونه برداری می شود یا بتازگی از آب دهان (بزاق دهان) یا مدفوع. بر طبق گزارش مؤسسه روبرت کخ، پایه و اساس این آزمایش ها این است که پادتن های موجود روی نوار تشخیص، آنتی ژن را پیوند می دهند، با این اتفاق آنزیمی فعال می شود که موجب تغییر رنگ می شود. این تغییر رنگ را می توان با چشم غیرمسلح دید.
در توضیحات منتشرشده روی وب سایت روبرت کخ آمده است که آزمایش های سریع آنتی ژن خصوصاً برای تشخیص وجود شمار بالایی از ویروس مناسب اند که بخصوص از نظر مسری بودن اهمیت پیدا می کنند.
- تست های سریع تا چه اندازه مطمئن هستند؟
تست های سریع آنتی ژن تأیید شده باید حساسیتی بیشتر از ۸۰ درصد داشته باشند.
تأیید سریع یک تست مستلزم این است که این تست باید از میان پنج مبتلا به ویروس کرونا دست کم چهار مورد را درست تشخیص دهد و در بین ۱۰۰ مورد غیرآلوده به ویروس اجازه دارد که حداکثر به اشتباه، سه مورد را مثبت نشان دهد.
در عمل اما نتیجه تست سریع به این دقت نیست. موسسه روبرت کخ در پژوهشی نشان میدهد در ۶۰ نفر نتیجه تست پی سی ار مثبت بود (یعنی ۱۰۰٪) اما انجام تست سریع، تنها مبتلاشدن به "کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲" در ۷ / ۷۱ درصد از آنها را تأیید می کرد. یعنی حدودا از هر سه مورد مثبت مبتلاشدن به کرونا، یک نفر از آنها به اشتباه نتیجه تست اش در روش تست سریع، منفی از آب درآمده بود.
اما یک نکته امیدوارکننده این است که طبق این پژوهش روبرت کخ، هر دو آزمایش قادر به تشخیص افراد غیرآلوده با نتیجه ای مشابه اند.
- انجام تست سریع برای افراد عادی تا چه اندازه آسان است؟
تست های سریعی که الان در بازار آلمان عرضه می شوند تنها برای افراد آموزش دیده تأیید شده اند. دلیل اصلی آن هم این است که ممکنست گرفتن نمونه توسط افراد غیرآموزش دیده و ناوارد به درستی انجام نشود. برای نمونه انجام تست سریع با برداشتن نمونه از حلق یا بینی خود، می تواند برای افراد آموزش ندیده دشوار باشد.
البته نتایج پژوهشی تازه نشان میدهد که افراد ناواردی که دستورالعمل مناسبی دریافت کرده اند، می توانند این تست را به خوبی انجام دهند. در این پژوهش ۱۴۶ نفر دارای نشانه های بیماری، شرکت کردند. نتیجه تست پی سی آر در مورد ۴۰ نفر از آنها مثبت شد. همه شرکت کنندگان بعد از روشن شدن نتایج تست پی سی آر، خودشان برای خود تست سریع را با برداشتن نمونه از بینی انجام دادند. ۴ / ۹۱ درصد از ۴۰ نفری که با تست اول جواب مثبت گرفته بودند، نتیجه تست سریع شان هم مثبت شد. در مورد ۱۰۶ نفر از کسانی که نتیجه تست اول در مورد آنها منفی بود، تست سریع هم در مورد ۹۹/۱ درصد آنها نتیجه را تأیید می کرد.
البته گفتنی است که این نتیجه را به سبب شمار اندک شرکت کنندگان نمی توان به کل جمعیت کشور تعمیم داد.
- چه کسی می تواند تست های سریع را خریداری کند؟
در آلمان اینطور است که تست های سریع هم اکنون تنها در اختیار افراد آموزش دیده قرار می گیرند. وزیر بهداشت و درمان این کشور، نتایج به اشتباه منفی این تست ها را یک خطر می داند چونکه به اعتقاد او افرادی که اشتباهی پاسخ تست شان منفی بوده ممکنست در عمل به تدابیر وضع شده برای مقابله با کرونا سهل انگاری به خرج دهند.
طبق گفته وزارت بهداشت، روش های تست کرونا توسط خود شهروندان، باید به شکلی توسعه یابد که استفاده از آنها آسان باشد و آنها و از کیفیت مشخصی برخوردار باشند.
- آیا تست های سریع آنتی ژن قادر به توقف پاندمی موجود هستند؟
یک نکته مشخص است و آن اینکه هم اکنون تست های سریع تنها ۷۰ درصد از موارد مبتلاشدن به کرونا را به درستی مثبت نشان می دهند و بدین سان خیلی از نتایج منفی، اشتباه هستند؛ نتایجی که ممکنست در فرد احساس ایمنی کاذب در مقابل ویروس ایجاد کنند.
علاوه براین از آنجائیکه نمی توان مطمئن بود که آیا افراد عادی آموزش ندیده می توانند به درستی این تست را خود انجام دهند یا خیر، این تست های سریع هنوز جهت استفاده ی افراد عادی آموزش ندیده تأیید نشده اند.
از طرف دیگر کارشناسان هشدار می دهند که دریافت پاسخ منفی از این تست نباید به مفهوم مجوز انجام همه فعالیت ها و حضور و تردد در همه مکان ها تلقی شود. آنها تاکید می کنند که همه پروتکل های بهداشتی باید همچنان رعایت شوند. این مسئله خصوصاً در مناطق پرخطر، اماکنی با لزوم حفاظت ویژه از افراد در معرض خطر، اهمیت پیدا می کند.
کارشناس امور بهداشت و درمان که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، گفته بود که این تست ها "هرچند قادر به تشخیص همه موارد مثبت نیستند اما در عوض همه موارد قابل انتقال را تشخیص می دهند." بررسی های دویچه وله نشان میدهد چنین اظهارنظر کلی در مورد این مسئله صحیح نیست.
با استناد به گزارش مؤسسه پاول-ارلیش، نتیجه مثبت درست حاصل از تست های سریع را خصوصاً در مورد افرادی می توان انتظار داشت که هنوز هیچ علامتی از بیماری در آنها دیده نشده یا تازه نشانه های اولیه را از خود بروز داده اند.
مؤسسه روبرت کخ می نویسد، هنوز به روشنی نمی توان گفت، فرد حامل ویروس دقیقا در چه بازه زمانی قادر به انتقال ویروس به دیگران است. به این معنا که وقتی تست سریع احیانا نتواند ابتلای فرد به ویروس را تشخیص دهد، فرد ممکنست در مراحل بعدی دوره ی بیماری خود، انتقال دهنده ویروس باشد.
هنوز هیچ نوع تست شخصی آنتی ژن برای خانه در دسترس نیست و برای همین نمی توان پیش بینی نمود که آیا این امکان قادر به توقف پاندمی خواهد بود یا خیر.
منبع:

1399/11/29
23:46:54
0.0 / 5
1193
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد