شب یلدا بشینیم خونه چیكار كنیم؟

شب یلدا بشینیم خونه چیكار كنیم؟

کرونا، همه چیزمان را تغییر داد؛ عیدمان، درس خواندنمان، کارکردنمان، عروسی و عزایمان و خیلی چیزهای دیگر را. حالا اما نوبت به شب یلدا رسیده است؛ یلدایی که باید بر خلاف همه طولانی ترین شب های سال که از سرگذرانده ایم، در خلوت به سحر پیوند بخورد و نه در جمع.... هر سال می گفتند گوشیها را کنار بگذارید و دور هم جمع شوید اما سال جاری می گویند گوشیها را دست بگیرید و دور هم جمع نشوید!خلاصه سال جاری اینجوری است و باید جور دیگری شاد باشیم، گپ بزنیم، بخندیم، غذا و تنقلات بخوریم، فال بگیریم و سرگرم شویم. اما چه طور؟

زمزمه کنیم

امسال می توانید با هر وسیله پخش صوتی ای که در خانه دارید، قطعات موسیقی مورد علاقه اعضای خانواده را به نوبت پخش کنید و آنها را در کنار هم زمزمه کنید. اگر این قطعات را روی فلش یا داخل موبایل ندارید، با یک سرچ ساده در اینترنت می توانید قطعه ای از شعر آنرا جست وجو کنید و روی هر کدام از نتایجی که آمد، کلیک کنید تا آهنگ به صورت آنلاین پخش شود یا آنرا دانلود کنید. هر کدام از اعضای خانواده می توانند موسیقی هایی را که با آن خاطره دارند درخواست کنند و از این گوش دادن و خواندن جمعی در کنار هم لذت ببرند.

موسیقی، یک مکمل خوب برای شب یلداست و اگر نمی دانید که چه موسیقی ای گوش دهید ما چند پیشنهاد خوب برایتان داریم:

«زمستان است»، نام یک آلبوم موسیقی سنتی ایرانی با صدای محمدرضا شجریان، تار حسین علیزاده، کمانچه کیهان کلهر و تنبک همایون شجریان است که در سال ۱۳۷۹ به صورت زنده در کالیفرنیا اجرا و ضبط شد. این آلبوم در مقام «داد و بیداد» اجرا شده است. در این مجموعه آوازی روی شعر زمستان مهدی اخوان ثالث را می شنوید و ضربی هایی هم در لابه لای آواز نواخته می شود.

اما اگر بیشتر طرفدار موسیقی پاپ هستید، قطعه «زمستون» با صدای افشین مقدم و با تنظیم زنده یاد واروژان یکی از مشهورترین قطعات، با حال و هوای زمستانی است.

یکی دیگر از مکمل های خوب هنری برای شب یلدا، صدای زنده یاد فرهاد مهراد است؛ به خصوص قطعه «برف» که فرهاد آنرا روی شعری از نیما یوشیج خوانده است.

شعر بخوانیم

یلدا فرصت خوبی است به جهت اینکه پناه ببریم به شعر و ادبیات کلاسیک ایران و از این همه شکوه و زیبایی لذت ببریم. دیوان حافظ حالا دیگر عضوی جدانشدنی از سفره های یلداست اما چه خوب که فقط به تفأل زدن به دیوان خواجه شیراز بسنده نکنیم. کمی دیوان را ورق بزنیم و تأمل نماییم در این ابیات اصیل. اگر هم خواستید فال بگیرید و نمی دانستید مفهوم شعر چیست، باز هم می توانید از اینترنت کمک بگیرید و بنویسید «معنی فال...» و به جای سه نقطه، مصراع اول شعری که برایتان آمده است را بنویسید. سایت های زیادی هستند که مفهوم ابیات یا همان تعبیر فال را نوشته اند.

اما از آنجائیکه سر لسان الغیب در شب های یلدا حسابی شلوغ است، می توانید از دیوان شعرای دیگر و کتاب های فاخر نظیر دیوان شمس، مثنوی مولانا، گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی، منظومه خسرو و شیرین یا لیلی و مجنون، داستان های هزار و یک شب و... هم استفاده کنید و از خواندنشان لذت ببرید. اگر مثلا شاهنامه به صورت آنچه فردوسی سروده است به نظرتان سنگین و دشوار می آمد، می توانید کتاب های داستان های شاهنامه را از راه سایت های فروش کتاب الکترونیکی دانلود کنید و بخوانید یا حتی به برخی سایت ها رجوع کنید که معنای اشعار را نوشته اند. کار دیگری هم که می شود انجام داد این است که مثل آهنگ های مورد علاقه که گفتیم به صورت نوبتی پخش کنید، هر کدام از اعضای خانواده، نام شاعر یا شعر مورد علاقه شان را بگویند و یک نفر با جست وجوی آن در اینترنت، شعر مورد نظر یا شعری از شاعر مورد نظر را بیابد و بدهد به همان فرد تا برای جمع بخواند.

بازی کنیم

همه ما بازی های خانگی را بلدیم و یلدای سال جاری فرصت خوبی است که لذت بازی کردن در کنار اعضای خانواده را تجربه کنیم؛ از منچ و مارپله یا شطرنج گرفته تا اسم - فامیل، دوز، پانتومیم و.... از راه سایت های فروش آنلاین بازی یا صفحات فروش بازی در اینستاگرام هم می توانید بازی هایی را بخرید و دور هم حسابی سرگرم شوید. حتی سایت هایی برای بعضی بازی ها به صورت آنلاین وجود دارد. مثلا همین بازی اسم - فامیل را می توانید به صورت آنلاین با اقوام خود در شهرهای مختلف بازی کنید و کلی لذت ببرید. اگر حوصله هیچکدام از این بازی ها را نداشتید، می توانید یک هدفون با یک موسیقی پر سر و صدا آماده کنید، هدفون را به نوبت روی گوش یکی از اعضای خانواده بگذارید، روبه روی او کلماتی را تکرار کنید و از بخواهید که با لب خوانی تشخیص بدهد کلمه ای که می گویید چیست. گاهی بین کلمه ای که شما می گویید تا کلمه ای که بازیکن حدس می زند، تفاوت های بسیار خنده داری وجود دارد که حسابی سبب شادی می شود. فیلم گرفتن از این بازی و تماشای چندباره آن، واقعا لذت بخش است.

تعریف کنیم

همه ما آدم ها پر از قصه و خاطره ایم. حالا هرچقدر بیشتر سنمان قد بدهد، این روایت ها پخته تر و عمیق ترند. در این شب روایت های شیرین زندگی مان را سوا نماییم و شروع نماییم به تعریف کردن. تعریف کردن از یلداهای سال قبل و از دلیل خنده هایمان و اگر لابلای این روایت ها، لطیفه های جذابی هم یادمان آمد که چه بهتر. بچه ها معمولا مشتاقند که خاطرات پدر و مادرشان را از زمانی که همسن آنان بوده اند، بشنوند. البته مراقب باشید خاطراتتان طوری نباشد که بچه هایتان فردا روز از آنها سوءاستفاده کنند و شیطنت هایشان را یک مقوله ژنتیک و ارثی جا بزنند!

تماس بگیریم

خدا را شکر که تماس صوتی و ویدئویی، کرونا را منتقل نمی کند بعد از این ضعف کرونا نهایت استفاده را ببریم و به کسانی که دوستشان داریم زنگ بزنیم. خوبی «زنگ زدن» نسبت به «سر زدن» این است که دیگر فاصله جغرافیایی مهم نیست و در این شب می توانیم حتی با عزیزانی که خارج از کشور داریم براحتی مکالمه تصویری داشته باشیم. برای این کار البته حواستان به دو چیز باشد؛ یکی اختلاف ساعتی که با بعضی کشورها داریم؛ مثلا شاید وقتی سر شب ماست، در کشوری دیگر اول بامداد باشد و عزیزمان با تماس ما از خواب بپرد و شوکه شود. دیگر آنکه لباس های خوبمان را بپوشیم و کمی شیک باشیم که طرف با دیدنمان شب یلدایش وحشتناک نشود. این تماس ها را می توانیم با هر کدام از دوستان، اقوام و آشناها که خواستیم داشته باشیم و مراسم شب یلدایمان را با هم شریک شویم. این مدل مهمانی کمی عجیب است ولی خب سال جاری چاره ای نیست و از تنهایی مطلق بهتر است.

با هم ببینیم و بشنویم

به هر حال تلویزیون دیدن هم یکی از ساده ترین کارها برای شب یلداست. شبکه های تلویزیونی کوشیده اند ویژه برنامه هایی را برای این شب تدارک ببینند. برنامه «دستپخت» با حضور مهران رجبی، نادر سلیمانی و امیر کربلایی زاده، استندآپ کمدی میثم درویشان پور و مجید افشاری و خوانندگی بیژن لُرد خواننده گیلانی، شنبه و یکشنبه پس از خبر ساعت ۱۹ از شبکه یک پخش می شود.

مجموعه های تلویزیونی «چک برگشتی» و «خانه امن» هم در جدول پخش شبکه یک قرار دارد و در ساعتهای ۱۸ و ۲۲ پخش می شوند.

فیلم تلویزیونی «هندوانه شب یلدا» به کارگردانی «سعید آقاخانی» هم دوشنبه اول دیماه ساعت ۳۰ دقیقه صبح از شبکه یک پخش می شود.

یلدای ۹۹ شبکه دو سیما با ویژه برنامه «ایرانیش» و با اجرای مجید واشقانی و گیتی خامنه به گرامیداشت یلدا و جشن ولادت حضرت زینب (س) می پردازد.

برنامه های «در انتهای الوند»، «عصر خانواده» و «زنده باد زندگی» هم به صورت مناسبتی و معطوف به یلدا روی آنتن شبکه دو می روند.

ویژه برنامه یلدایی «با ما بیا» با اجرای آزیتا رضایی و مجتبی ظریفیان در ساعت ۱۵، «بچه محل» ساعت ۱۹ شنبه و یکشنبه ۲۹ و ۳۰ آذرماه و برنامه معارفی «کوی محبت» به مناسبت میلاد حضرت زینب (س) شنبه ساعت ۲۱ به مدت ۲۰ دقیقه و یکشنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۳: ۳۰ به مدت ۴۵ دقیقه روی آنتن می روند.

برنامه «عطسه» با حال و هوای یلدایی هم روز یکشنبه ۳۰ آذر پیش از ساعت ۱۹ روی آنتن شبکه سه می رود.

برنامه زنده «زوجی نو» هم پس از خبر ۱۹ تا پاسی از شب ویژه شب یلدا با اجرای باربد بابایی و میهمانان ویژه از شبکه سه پخش می شود.

در شب یلدا برنامه «شب های هنر» ساعت ۲۲ با حضور هنرمندان و کارشناسان حوزه فرهنگ و هنر و با اجرای جواد مولانیا، علیرضا بهرامی و رضا مهدوی از شبکه چهار پخش می شود.

برنامه ترکیبی «انار» هم با اجرای متفاوت بهمن هاشمی و سیدمرتضی حسینی به مدت سه شب از روز جمعه ۲۸ آذر تا ۳۰ آذر حوالی ساعت ۲۱ روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

برنامه های «رنگین کمان» و «به خانه برمی گردیم» با طراحی استودیو با المان های زمستانی و برگزاری کرسی شب یلدا به صورت ویژه از شبکه پنج پخش خواهد شد.

«یه روز تازه» و «قرنطینه» هم با حال و هوای یلدایی تقدیم مخاطبان شبکه پنج می شود.

سینمایی طنز «همیشه شادی» به کارگردانی «اندراما کومار» محصول ۲۰۱۹ هند، یکشنبه شب پس از خبر ساعت ۲۴ پخش می شود.

اما یکی از اتفاق های جدید در یلدای سال جاری تلویزیون، بازگشت برنامه محبوب «رادیو هفت» به شبکه آموزش است.

«قند پهلو» ویژ برنامه دیگری است که به تهیه کنندگی امیر قمیشی برای شب یلدا در نظر گرفته شده است. این برنامه یکشنبه ۳۰ آذر از ساعت ۲۰ تا ۲۲ با اجرای ناصر سیف، شهرام شکیبا و رضا رفیع روی آنتن شبکه آموزش می رود.

از سوی دیگر، فصل جدید «شوتبال» که اخیرا به جدول پخش برنامه های شبکه نسیم اضافه شده، یکی از ویژه برنامه های این شبکه برای شب یلدا خواهد بود که حامد آهنگی و مبینا نصیری آنرا اجرا خواهند کرد.

برنامه «کتاب باز» سال جاری هم مانند سال گذشته، در شب یلدا با حال و هوایی متفاوت روی آنتن می رود و مقرر است سروش صحت و مجریان دیگر برنامه در آن حضور داشته باشند.

حمید گودرزی در برنامه «کودک شو»، اجرای ویژه برنامه یلدایی این مسابقه را برعهده خواهد داشت. این مسابقه که معمولا در مناسبت های خاص میزبان چهره ها بوده، در شب یلدا هم با حضور هنرمندان پخش خواهد شد. البته ساختار این مسابقه با دیگر قسمت های آن متفاوت می باشد و سنت های شب یلدا در آن به نمایش درخواهد آمد.

همچنین شبکه تماشا در آخرین روز پاییز از ساعت ۱۴ با پخش نماهنگ هایی همچون «رسم دنیا»، «عطر خانواده»، «یلدا»، «به رنگ انار»، « شب یلدا»، «قدح» و وله های ویژه شب یلدا، تلاش می کند لحظات دلنشینی را برای بینندگان رقم بزند.

شبکه سلامت هم با ویژه برنامه یلدایی خود به نام «شیفت شب» از ساعت ۲۰: ۱۵ به مدت ۱۸۰ دقیقه میهمان خانه ها خواهد شد. این برنامه ترکیبی با حضور تعدادی از مدافعان سلامت، هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر پخش می شود.

اما «شاد خوان»، مستندی است به تهیه کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی که به زندگی منوچهر آذری بازیگر پیشکسوت طنز ایران ساعت ۲۱ از شبکه مستند سیما پخش می شود. این برنامه درباره ۶۰ سال زندگی حرفه ای منوچهر آذری است و در آن با استفاده از تصاویر آرشیوی و عکس، از فرهنگ مهرپرور زوج هنری آذری و زنده یاد حسین عرفانی بازیگر و صدای ماندگار دوبله یاد خواهد شد. بخش هایی از این مستند در بازار تهران فیلمبرداری شده و بخش هایی از آن به خاطره بازی در ساختمان ارگ رادیو می گذرد. در این مستند با همکاران قدیمی و خانواده این هنرمند هم گفتگو شده است.

برنامه «خانواده امید» هم روز یکشنبه ۳۰ آذر با دعوت از میهمانان مختلف همچون قصه گو، نقال، مرشد، ایران شناس و حافظ خوان نوجوان از ساعت ۲۰ در سه بخش به مدت ۱۲۰ دقیقه روی آنتن شبکه امید می رود.

برنامه «قاب امید» هم با حضور میهمانان و کارشناسان و در بخش های متنوع ساعت ۱۷: ۱۵ به مدت ۵۷ دقیقه میزبان مخاطبان نوجوان خواهد بود.

برنامه «دوم شخص مفرد» هم با بخش های ویژه یلدا و مسابقه های «اسطرلاب» و «راز جزیره» با طرح سوالات در رابطه با این آیین باستانی، شنبه ۲۹ آذر ساعت ۱۹، یکشنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۸: ۴۵ و ۳۰ دقیقه صبح دوشنبه اول دی روی آنتن شبکه امید می رود.

سینمایی «صندوقچه میداس» به کارگردانی «جاناتان نیومن»، یکشنبه ۳۰ آذر ساعت ۲۳ از شبکه امید پخش خواهد شد.ویژه برنامه شب یلدا در فضای برفی پیست اسکی دربندسر هم به صورت زنده و مستقیم، ساعت ۲۲ دقیقه صبح از شبکه ورزش پخش می شود. فیروز کریمی، مهدی تارتار، برادران فنونی زاده از پیشکسوتان فوتبال، بهداد سلیمی قهرمان وزنه برداری و حامد محضرنیا و شهرام زندی از خوانندگان در شب یلدا با حضور در این برنامه، علاقه مندان و ورزش دوستان را همراهی خواهند کرد.

اما فیلمهای سینمایی متنوعی هم از شبکه نمایش پخش می شود. «شهر موش ها»، «شیدا»، «نقطه آغاز»، «خواستگاری» و «عشق پردرسر» به ترتیب ساعات ۱۳، ۱۹، ۲۱، ۲۳ و ۱ صبح یکشنبه ۳۰ آذر ماه از شبکه نمایش برای علاقه مندان پخش خواهد شد.

اگر هم دلتان نخواست تلویزیون ببینید، رادیو هم برنامه های خوبی تدارک دیده است که این برنامه ها را می توانید در سایت شبکه های مختلف رادیو ببینید و زمانتان را برای شنیدن آنها تنظیم کنید.

VODها هم طبق وعده وزیر ارتباطات در شب یلدا مجانی برایتان برنامه پخش می کنند و بعضی فیلمها و سریال ها را می توانید مجانی از این طریق ببینید. اگر نمی دانید VOD چیست، ما هم متاسفانه نمی توانیم اینجا بگوییم که چیست چون تبلیغشان می شود و خیال می کنند سبیلمان را چرب کرده اند. خودتان بروید از کسی که می داند بپرسید.

اگر هیچکدام را دوست نداشتید، پادکست هم گزینه خیلی خوبی است. به جهت اینکه تبلیغ پادکست خاصی هم نشود و در این میان نامی از قلم نیفتد و حق کسی ضایع نشود، نمی توانیم اسمی از پادکست خاصی ببریم. فقط می توانیم این راهنمایی را نماییم که عباراتی مثل «بهترین پادکست های فارسی» یا «فهرست کامل پادکست های فارسی» را در اینترنت جست وجو کنید یا آنها را در اپلیکیشن های پادکست اندروید یا iOS بیابید. پادکست ها را به صورت موضوعی هم می توانید جست وجو کنید؛ مثلا پادکست داستانی، پادکست جنایی، پادکست ورزشی و....

شاد باشیم

حرف آخر اینکه قرار نیست چون سال جاری مهمانی و دورهمی مفصل نداریم، خانه را ماتمکده نماییم. این یلدا هم مثل بقیه یلداها می آید و می رود؛ چه شاد باشیم، چه زانوی غم بغل نماییم. اولا در این شب، حواسمان به کسانی که کرونا عزیزانشان را گرفته باشید و در تماس گرفتن و احوالپرسی، آنها را در اولویت قرار دهیم. ثانیا حال و هوای خانه را یلدایی کنیم؛ به خصوص بخاطر کودکانمان. کرونا و این وضعیت، تقصیر هیچکسی نیست. فقط هم مال این مملکت نیست. کل دنیا همین داستان است. گرچه اینجا با گرانی و بعضی مشکلات اقتصادی همراه شده اما با همه اینها، می توانیم در شب یلدا به اندازه بودجه مان، میوه و تنقلات بخریم، تزئینات حداقلی نماییم و با کمترین هزینه، شاد باشیم. خلاصه این یک دقیقه اضافی را، وقت اضافه بازی پاییز ببینید و گل عاشقی را بزنید.

منبع:

1399/09/29
22:26:34
5.0 / 5
1648
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد