محققان توصیه می كنند؛

دویدن در سرما فواید بیشتری دارد

دویدن در سرما فواید بیشتری دارد

سلامت باشی: پژوهشگران می گویند دویدن در هوای سرد به سبب تعدادی از عوامل همچون تلاش و تقلا بیشتر، فشار متابولیک و چربی قهوه ای سوزاننده کالری، موجب فواید بیشتر نسبت به دویدن در هوای گرم می شود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، آنها همین طور خاطرنشان می کنند که ورزش در فصل زمستان راهی برای مبارزه با اختلال عاطفی فصلی هم می تواند باشد.
دویدن می تواند یک تمرین مؤثر برای تناسب اندام قلبی عروقی در تمام طول سال باشد.
دکتر «جاشوا بلومگرن»، متخصص پزشکی ورزشی مراقبت های اولیه در شیکاگو و سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «دویدن یک ورزش قلبی عروقی خوب است. حدودا از هر ماهیچه پا استفاده شده و بازوها هم در حین دویدن درگیر هستند، بدین سبب بااینکه لزوماً یک تمرین کامل بدن نیست، اما بسیار به آن، نزدیک است.»
او اضافه کرد: «شما از دویدن در هوای سرد یا گرم، مزایای قلبی عروقی را دریافت خواهید کرد، اما آن چه بدن برای حفظ دمای بدن در دویدن در هوای سرد از سر می گذرد، کمی متفاوت می باشد.»
بلومگرن به برخی از مطالعات اخیر اشاره می کند که مزایای دویدن در هوای سرد و چالش های دویدن در هوای گرم را مطرح می کند.
یکی از مزایای دویدن در هوای سردتر، تقویت ذهنی و عاطفی است که به کاهش اثرات اختلال عاطفی فصلی در طول ماه های زمستان کمک می نماید.
یکی از عوامل جذاب در دویدن در هوای سرد، گرمازایی است، فرآیندی که بوسیله آن بدن گرما را در دماهای سرد تولید و حفظ می نماید.
بلومگرن توضیح داد: «بدن از نظر حفظ گرما در هوای سرد پروسه متفاوتی را طی می کند، که بطور کلی به چیزی به نام چربی قهوه ای متکی است که به سوزاندن کالری کمک می نماید. در پاسخ به سرما، بدن چربی قهوه ای بیشتری تولید می کند که در حفظ یا تولید گرما بهتر از چربی سفید است.»
با این حال کارشناسان تاکید می کنند دویدن های زمستانی ممکنست نیاز به اقدامات احتیاطی بیشتری از نظر لباس و کفش داشته باشد.


منبع:

1402/10/11
10:58:31
5.0 / 5
200
تگها: پزشك , متخصص , ورزش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد