رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تاكید كرد

لزوم استفاده از ظرفیت کارشناسی آزادگان در تدوین راهکارهای مناسب

لزوم استفاده از ظرفیت کارشناسی آزادگان در تدوین راهکارهای مناسب

سلامت باشی: به گزارش سلامت باشی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ضرورت برگزاری یک نشست هم اندیشی با حضورآزادگان اصرار کرد و اظهار داشت: این جلسه برپا شود تا از ظرفیت این سرآمدان در تدوین راهکارهای موثر در رفع مشکلات و چالش های کشور بهره مند شویم.به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در آیین گرامیداشت یادگاران ایثار که در آستانه سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی که در تالار امام علی(ع) دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار گردید، ضمن قدردانی از تلاش تمامی آزادگان در حوزه های مختلف همچون بهداشت و درمان و نظام سلامت، مراسم تکریم آزادگان را نقطه عطفی جهت استفاده از ظرفیت کارشناسی عمیق آزادگان و تدوین راهکارهای مناسب برای رفع دغدغه ها و چالش های موجود برشمرد.

به گفته وی تکریم آزادگان باید از شکل کلیشه ای بیرون رود و دولت و مجلس به رفع مشکلات و دغدغه های آنان توجه کند.

زالی با اشاره به آمار آزادگان و ایثارگران کل کشور، اشاره کرد: بخش عمده ای از آزادگان در سنین جوانی اسیر شده بودند و متوسط سن آنان هنگام اسارت ۲۱ سال بود اما تعداد خیلی از آنان در سالهای قبل به سبب رنج بیماری (جسمی و روانی و سوء تغذیه و... ) با مرگ زودرس فوت کردند که همچون عوارض اسارت بوده است.

وی باتوجه به نتایج مطالعه ای درباب آزادگان به مجروحیت ۴۲ درصد آزادگان در زمان اسارت، شکنجه جسمی و روانی ۹۳ درصد آزادگان، پوسیدگی دندان ۶۵ درصد، سوءتغذیه مزمن و مفرط ۹۷ درصد آزادگان در زمان اسارت اشاره نمود.

زالی شهامت، وطن دوستی، ولایتمداری اسرای ایرانی را ستودنی برشمرد و آمار بالای اسرای عراقی نسبت به اسرای ایرانی را نشانه تفوق ایران برشمرد و تصریح کرد: بیش از ۹۰۰۰ نفر از اسرای عراقی نمی خواستند به عراق بازگردند و در ایران ماندند و این مساله باید مستندنگاری شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه تعداد خیلی از آزادگان اکنون جزو نخبگان و سرآمدان علوم پزشکی، مهندسی و علوم انسانی هستند، بر ضرورت برگزاری یک نشست هم اندیشی با حضور آنان اصرار کرد تا از ظرفیت این سرآمدان در تدوین راهکارهای موثر در رفع مشکلات و چالش های کشور بهره مند شویم.

دکتر محمد پورحسینی - مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل حوزه وزارتی - نیز در ادامه این مراسم ضمن قدردانی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دست اندرکاران برگزاری این گردهمایی صمیمانه به ذکر خاطراتی از دوران اسارت خود در اردوگاه رومادیه معروف به اردوگاه اطفال رژیم بعث پرداخت.

وی به نقشه رژیم بعث بمنظور تبلیغ ضد ایران اشاره نمود و اظهار داشت: تمام اسرای زیر ۱۸ سال ایرانی را در اردوگاهی معروف به اردوگاه اطفال جمع کرده بودند و تیم خبری و رسانه ای برای مصاحبه با آنان اعزام کردند اما این توطئه رژیم بعث با هوشیاری نوجوانان اسیر ایرانی نقش برآب شد.

پورحسینی این واقعه را مصداق نصرت الهی برشمرد که موجب ایجاد روحیه امید در ملت ایران شد.

وی با اشاره به اینکه در تاریخ اسلام این قبیل صحنه ها کم نبوده است به خطبه حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) در مجلس یزید اشاره و اظهارکرد: این خطبه ها تمام نقشه های یزید را نقش برآب کرد.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت اضافه کرد: ما وارث این فرهنگ هستیم و باید رویدادهای انقلاب و دفاع مقدس را روایت نماییم برای اینکه تعداد زیادی از نسل جوان آن چه در انقلاب و دفاع مقدس گذشت را نمی دانند.

وی اشاره کرد: همه باید بدانند این انقلاب بسادگی به دست نیامده و برای آن خون ها و جان های زیادی فدا شده است.

پورحسینی با اشاره به توطئه های دشمن مقابل نظام در حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی به حاضران سفارش کرد مراقب این توطئه ها باشند و به یاد داشته باشند که دشمنان این نظام به آسانی دست از توطئه برنمی دارند.

مدیرکل وزارتی که خود نیز مدت زیادی در اسارت و اردوگاه اطفال رژیم بعث سپری کرده بود فرهنگ سازی و مستندسازی وقایع انقلاب و دفاع مقدس، اطلاع رسانی به نسل جوان را همچون موضوعات مهم برشمرد و اظهار داشت: امیدوار هستم بتوانیم دین خود به همرزمانمان که رفتند و ما از آنان جا ماندیم را به خوبی ادا نماییم.
آزادگان با صبرشان تاریخ ساز شدند
در بخش دیگری از این مراسم دکتر مجید احمدی - مشاور وزیر بهداشت در امور شاهد و ایثارگران - با اشاره به رشادت و ایثار آزادگان هنگام اسارت به بازگشت غرورآفرین آنان به میهن اسلامی اشاره نمود که در اوج مظلومیت و چهره های تکیده همراه با اقتدار و مصمم برای حرکت در راه سازندگی کشور بودند.

وی مرگ آگهی را یکی از با اهمیت ترین شاخصه های آزادگان برشمرد که در دوران اسارت هر لحظه بارها با مظلومیت در اردوگاه های بعثی با آن مواجه بودند و صبر آنان تاریخ ساز شد.

مشاور وزیر بهداشت در امور شاهد و ایثارگران همین طور مرگ آگهی را عنصری برشمرد که همیشه با کادر درمان و خدمت در این حوزه هم راه است و در اوج پاندمی کرونا خودرا بیش از همه نشان داد.

احمدی با اشاره به تقارن سالروز بازگشت آزادگان با ایام محرم و حرکت کاروان اسرای کربلا به سمت شام، حضرت زینب(س) را بزرگترین مصداق تراز مکتب تشیع برشمرد که به ظاهر در بند و اسارت دشمنان بود اما در حقیقت دشمنانش در بند او بودند.

وی با اشاره به نفوذ کلام حضرت زینب (س) درباب واقعه کربلا اظهار داشت: امروز میراث دار بزرگ بانوی آزاده و پیامرسان عاشورا حضرت زینب (س) هستیم و باید در این حوزه قدمهای موثری برداریم.

احمدی در خاتمه سخنان خود ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این مراسم و مسئولان دانشگاه برای تمامی آزادگان سلحشور میهن اسلامی آرزوی سربلندی و سرافرازی کرد.

بنابر اعلام وبدا، در خاتمه این مراسم با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از مقام آزادگان و یادگاران ایثار دوران دفاع مقدس و همسران آنان تقدیر گردید.

منبع:

1402/05/27
00:08:40
5.0 / 5
261
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد