آلزایمر بیماری مغز، کبد و روده است

آلزایمر بیماری مغز، کبد و روده است

به گزارش سلامت باشی، نتایج مطالعاتی که در نشست بین المللی انجمن آلزایمر در «آمستردام» عرضه شد، نشان داد که میکروبیوم روده روی سلامت مغز اثرگذار است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایندیپندنت، یکی از این پژوهشها نشان داد که یبوست مزمن روی توانایی شناختی (ادراکی) مغز تأثیر منفی می گذارد که شبیه به سه سال پیر شدن است و دو پژوهش دیگر ارتباط برخی باکتری های روده را با خطر مبتلا شدن به زوال عقل ثابت کرد.
شبکه خبری «ان بی سی» در گزارشی در اینباره آورده است که این پژوهشها به نقش احتمالی تجمع باکتری های «بد» در روده و تضعیف سلامت شناختی اشاره دارد.
«کریستوفر وبر»، مدیر ابتکارهای علمی جهانی در انجمن آلزایمر اظهار داشت: می دانیم که دفع منظم مواد زائد از بدن برای سلامت ضروری می باشد. اگر دفع به صورت منظم انجام نشود، امکان دارد سموم در بدن بماند و به شکل های مختلفی بر سلامت تأثیر بگذارد.
دیگر نباید آلزایمر را صرفاً یک بیماری مغزی دانست، آلزایمر بیماری مغز، کبد و روده است. در یکی از این مطالعات که یبوست و زوال شناختی را بررسی می کند، داده های در ارتباط با حرکات روده و سلامت شناختی ۱۱۰ هزار نفر طی بیشتر از شش سال تحلیل و بررسی شد.
این پژوهش نشان داد که افراد مبتلا به یبوست مزمن – که معمولاً هر سه یا چهار روز یک مرتبه اجابت مزاج دارند – در مقایسه با افرادی که روزی یک مرتبه روده هایشان تخلیه می شود، قدرت ادراکی به مراتب ضعیف تری دارند که معادل سه سال سن بالاتر است.
در روده افراد مبتلا به یبوست مزمن، تعداد باکتری های التهاب زا بیشتر و باکتری هایی که توانایی تجزیه فیبرهای تغذیه ای را دارند، کمتر است.
این متخصصان هنوز دلیل تأثیر یبوست بر مغز را نمی دانند اما حدس می زنند که این وضعیت سبب تجمع باکتری های «بد» و کاهش باکتری های «خوب» می شود.
این یافته درمورد افراد مسن تر که به علت تحرک کم، ورزش نکردن و مصرف برخی داروها و رژیم های غذایی کم فیبر، به احتمال زیاد گرفتار یبوست می شوند، خیلی مهم است.
داده های دو مطالعه دیگر هم نشان داد باکتری های خاصی در روده، خطر زوال عقل را در بزرگسالانی که از نظر شناختی سالم هستند، بالا می برد.
یبوست مزمن روی توانایی شناختی (ادراکی) مغز تأثیر منفی می گذارد که شبیه به سه سال پیر شدن است. این یافته ها داده های پیشین در رابطه با محور روده – مغز را تایید می کند. این محور یک مسیر عصبی- هورمونی دو طرفه ای است که دستگاه گوارش و مغز را از طریق سیستم عصبی، سیستم ایمنی و هورمونی به یکدیگر متصل کرده است و بر مجموعه ای از فرآیندها از سوخت وساز تا استرس، دخالت دارد.
پژوهش های پیشین نشان داده است که تنوع میکروبیوم روده در افراد مبتلا به آلزایمر، چاقی، دیابت، سندرم روده تحریک پذیر و پارکینسون از افراد بدون این بیماری ها کمتر است.
بر طبق این پژوهش ها، بیماران مبتلا به آلزایمر و یبوست دو برابر سریع تر از آن هایی که یبوست ندارند به زوال شناختی مبتلا می شوند.
اما هنوز این سوال مهم که آیا آلزایمر سبب تغییرات باکتریایی روده می شود، یا تغییرات باکتریایی روده مثلاً به علت یبوست سبب بروز آلزایمر می شود، بی پاسخ مانده است.
باکتری هایی که در بدن ما زندگی می کنند، خوب یا بد، همکار ما محسوب می شوند. در واقع ما سوخت وساز یکدیگر را کامل و هر یک مجموعه ای از مواد شیمیایی را تولید می نماییم.
از طرفی در پژوهشی که سال قبل در نشریه «نیچر» انتشار یافت، آمده است که روند پیری به افزایش باکتری های التهاب زا منجر می شود، این امر باعث «نشت روده» می شود و بدین سان مواد شیمیایی سمی وارد مغز می شود.
در روده افراد مبتلا به یبوست مزمن، تعداد باکتری های التهاب زا بیشتر و باکتری هایی که توانایی تجزیه فیبرهای تغذیه ای را دارند، کمتر است. هر چند میکروبیوم روده «سالم» هنوز مشخص نشده است اما شواهد زیادی وجود دارد که نشان داده است تعادل میکروبی بدن مهم می باشد. در واقع به هم خوردن تعادل در روده که به آن «دیسبایوزیس» می گویند، افزون بر بیماری های میکروبی سبب مشکلات گوارشی، اضطراب، چاقی، دیابت، افسردگی، ام اس (مالتیپل اسکلروزیس)، سندرم خستگی مزمن و سایر اختلالات می شود.
نشانگر زیستی مانند باکتری های روده در عین حال برای شروع داروها و روش های پیشگیرانه ای همچون اصلاح سبک زندگی به بیمارانی که در مراحل ابتدایی این بیماری هستند، کمک می نماید. این امر در درمان آلزایمر اهمیت ویژه ای دارد.
در مجموع این مطالعه ها نشان داده است که انجام ورزش، خواب کافی و پیروی از رژیم غذایی مناسب شامل غذاهای سرشار از فیبر نه تنها از بروز یبوست جلوگیری می کند بلکه برای سلامت مغز هم مفید می باشد.
دیگر نباید آلزایمر را صرفاً یک بیماری مغزی دانست، آلزایمر بیماری مغز، کبد و روده است. تغییر سبک زندگی، درست غذا خوردن، ورزش کردن و کاستن استرس از هر دارویی که برای مقابله با آلزایمر تجویز می شود، موثرتر است.1402/05/02
08:09:51
5.0 / 5
244
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد