ارتباط کتاب خواندن و عملکرد شناختی بهتر دوران نوجوانی

ارتباط کتاب خواندن و عملکرد شناختی بهتر دوران نوجوانی

به گزارش سلامت باشی، خراسان رضوی تحقیقی که روی بیشتر از ۱۰هزار نوجوان در ایالات متحده انجام شد نشان داد، کودکانی که در اوایل زندگی برای لذت کتاب خواندن را شروع می کنند، در آزمون های شناختی بهتر عمل می کنند و زمانیکه وارد دوره نوجوانی می شوند از سلامت روانی بهتری برخوردار می باشند.


به گزارش مدیکال اکسپرس، محققان در بریتانیا و چین دریافتند که ۱۲ ساعت در هفته بهترین مقدار مطالعه خواهد بود و این میزان با بهبود ساختار مغز مرتبط می باشد و احیانا به توضیح این یافته ها کمک نماید.
خواندن برای لذت بردن می تواند یک فعالیت مهم و لذت بخش دوران کودکی باشد. برخلاف گوش دادن و زبان گفتاری که در کودکان خردسال به سرعت و به راحتی رشد می کند، خواندن یک مهارت آموزش داده شده است و از راه یادگیری صریح در طول زمان به دست می آید و توسعه می یابد.
در دوران کودکی و نوجوانی، مغز ما رشد می کند و این زمان مهمی برای ایجاد رفتارهایی است که از رشد شناختی ما حمایت می کنند و سلامت مغز را ارتقا می دهند، با این وجود، تابحال مشخص نبوده است که تشویق کودکان به مطالعه از سنین پایین چه تاثیری بر رشد مغز، شناخت و سلامت روان آنان در آینده خواهد داشت.
جهت بررسی این موضوع، محققان دانشگاه های کمبریج و وارویک در بریتانیا و دانشگاه فودان در چین به داده های گروه رشد مغز و شناختی نوجوانان در ایالات متحده که بیشتر از ۱۰هزار نوجوان جوان را ثبت نام کرده بود، توجه کردند.


این گروه تحقیقاتی دامنه وسیعی از داده ها، ازجمله مصاحبه های بالینی، آزمون های شناختی، ارزیابی های ذهنی و رفتاری و اسکن های مغزی را مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند و جوانانی را که برای لذت خواندن از سنین به نسبت پایین (بین دو تا ۹سال) آغاز به خواندن کرده بودند با افرادی که دیرتر آغاز به خواندن کردند یا هیچگاه آغاز به خواندن نکردند، مورد مقایسه قرار دادند. تجزیه وتحلیل برای خیلی از عاملهای مهم، همچون وضعیت اجتماعی-اقتصادی کنترل شد.
از ۱۰هزار و ۲۴۳ شرکت کننده ای که مورد بررسی قرار گرفتند، کمتر از نیمی از آنان (۴۸ درصد) تجربه کمی از خواندن برای لذت بردن داشتند یا این کار را تا اواخر دوران کودکی خود شروع نکردند. نصف باقی مانده بین سه تا ۱۰ سال برای لذت خواندن صرف کرده بودند.
این گروه تحقیقاتی در آزمون های شناختی که عواملی مانند یادگیری کلامی، حافظه و رشد گفتار و پیشرفت تحصیلی مدرسه را اندازه گیری می کرد، ارتباط قوی بین خواندن برای لذت بردن در سنین پایین و عملکرد مثبت در نوجوانی پیدا کردند.
این کودکان همینطور از سلامت روانی بهتری برخوردار بودند، همانطور که با استفاده از تعدادی نمرات بالینی و گزارش های والدین و معلمان ارزیابی شد، علایم استرس و افسردگی کمتری نشان داده شد، همینطور توجه بهبود یافت و مشکلات رفتاری کمتری مانند پرخاشگری و قانون شکنی مشاهده شد.
کودکانی که زودتر برای لذت بردن مطالعه را شروع کردند، در دوران نوجوانی خود در طول هفته و آخر هفته ها زمان کمتری را برای تماشای تلویزیون یا استفاده از گوشی هوشمند یا تبلت خود با صفحه نمایش می گذرانند همینطور تمایل برای خواب بیشتر داشتند.
هنگامی که محققان به اسکن های مغزی گروه نوجوانان نگاه کردند، دریافتند، شرکت کنندگانی که در سنین پایین برای لذت خواندن به مطالعه پرداخته اند، کل مناطق و حجم مغز به نسبت بزرگتری را نشان می دهند، ازجمله در مناطق خاصی از مغز که نقش های حیاتی در عملکردهای شناختی دارند. دیگر نواحی مغز که در این گروه متفاوت بودند، مناطقی بودند که پیش از این نشان داده شده بود که با بهبود سلامت روان، رفتار و توجه مرتبط هستند.


پروفسور باربارا ساهاکیان از دپارتمان روانپزشکی دانشگاه کمبریج اظهار داشت: مطالعه فقط یک تجربه لذت بخش نیست بلکه پذیرفته شده که الهام بخش تفکر و خلاقیت است، همدلی را زیاد می کند و استرس را می کاهد اما علاوه بر این، ما شواهد قابل توجهی پیدا کردیم که ارتباط مطالعه با عاملهای مهم رشدی در کودکان، بهبود شناخت، سلامت روان، و ساختار مغز، که سنگ بنای یادگیری و سلامت در آینده است را نشان داده است.
مقدار مطلوب مطالعه برای لذت بردن در کودکی حدود ۱۲ ساعت در هفته بود. به نظر می آید که بیشتر از این میزان، هیچ مزیت اضافی وجود ندارد. در واقع، کاهش تدریجی در شناخت وجود داشت که به قول محققان امکان دارد به علت صرف زمان بیشتری برای بی تحرکی و زمان کمتری برای فعالیتهای دیگری که می توانند از نظر شناختی غنی کننده باشند، ازجمله ورزش و فعالیتهای اجتماعی باشد.
پروفسور جیان فنگ فنگ از دانشگاه فودان در شانگهای، چین و دانشگاه وارویک، بریتانیا، ابراز کرد: ما والدین را تشویق می نماییم تا تمام تلاش خویش را برای بیدار کردن لذت مطالعه در کودکانشان در سنین پایین انجام دهند. اگر درست صورت گیرد، این کار نه تنها به کودکان لذت و خوشی می بخشد بلکه به رشد آنان کمک می نماید و عادات خواندن طولانی مدت را تشویق می کند که امکان دارد به منظور زندگی بزرگسالی هم مفید باشد.
یافته های این تحقیق در مجله Psychological Medicine منتشر گردید.
منبع:

1402/04/11
08:10:35
5.0 / 5
260
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد