خانواده ها به مصرف قلیان، تفریحی نگاه نکنند

خانواده ها به مصرف قلیان، تفریحی نگاه نکنند

به گزارش سلامت باشی، رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: با اهمیت ترین نقش خانواده ها این است که حداقل در سنین نوجوانی و جوانی فرزندان خود، سیگار و قلیان مصرف نکنند و استفاده از قلیان را به عنوان یک تفریح و سرگرمی ندانند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر غلامرضا حیدری رییس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به سن مصرف سیگار، اظهار داشت: طی مطالعات اخیر سن تجربه مصرف دخانیات در همه دنیا پایین آمده و به سنین کمتر از ۱۵ سال رسیده که این مساله به سبب عدم آگاهی مردم و خانواده ها از مضرات دخانیات است.
وی با اعلان اینکه شروع مصرف دخانیات به سنین نوجوانی و جوانی بازمی گردد اضافه کرد: این مسئله می تواند به سبب عدم آگاهی یا دسترسی سهل و ارزان به دخانیات باشد. کنجکاوی نوجوان و الگوپذیری او از بزرگترها مانند پدر، مادر و یا هنرپیشه محبوب یا سفارش یک دوست و همسال از دیگر علل مصرف دخانیات در نوجوانی است.
حیدری با اشاره به این که ادامه مصرف دخانیات به صد نخ و یا سه ماه به وابسته شدن به نیکوتین می انجامد، اظهار داشت: مهم ترین نقش خانواده ها این است که حداقل در سنین نوجوانی فرزندان خود سیگار و قلیان مصرف نکنند و استفاده از قلیان را به عنوان یک تفریح و سرگرمی ندانند.
وی اظهار داشت: مصرف قلیان به خاطر وجود زیاد تنباکو و طولانی بودن مدت استفاده و ورود حجم زیاد دود به ریه بسیار لطمه رسان است.
حیدری که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، اضافه کرد: خانواده ها بدون رفتارهای قهر آمیز و با آگاهی دادن به فرزندان از استعمال قلیان و سیگار در نوجوانان و جوانان جلوگیری نمایند.
وی در آخر اشاره کرد: باید بصورت مداوم خطرات استعمال دخانیات را به فرزندان گوشزد نماییم و فقط به هفته بدون دخانیات بسنده نکنیم.
منبع:

1402/03/12
14:16:31
5.0 / 5
375
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد