با این راهکار کم خوابی را دور کنید

با این راهکار کم خوابی را دور کنید

به گزارش سلامت باشی، خراسان رضوی ورزش با اثرات منفی کم خوابی مقابله می کند.


به نقل از ارث، نتایج تحقیقات جدید انتشار یافته در مجله اروپایی قلب و عروق پیشگیرانه نشان داده است که فعالیت بدنی امکان دارد با بعضی از اثرات منفی در رابطه با خواب خیلی کم و خواب زیاد بر امید به زندگی روبرو شود.
در این مطالعه که توسط دانشمندان بیمارستان مغز دانشگاه پزشکی گوانگژو چین انجام شد، بیشتر از ۹۰ هزار بزرگسال شرکت کننده داشت.
دکتر جیهوی ژانگ، نویسنده اصلی این مطالعه اظهار نمود که افزایش سطح فعالیت بدنی خطرات مرگ ومیر در رابطه با خواب کوتاه یا طولانی را تضعیف می کند و این مورد نشان داده است که باآنکه خواب کافی و ورزش برای طول عمر، حیاتی هستند اما انجام فعالیت بدنی می تواند به کاهش نتایج بالقوه سلامتی ناشی از عادات بد خواب کمک نماید.
در حالیکه مدت هاست رابطه بین خواب، ورزش و سلامت مورد مطالعه قرار گرفته اما تعامل خاص بین فعالیت بدنی و مدت زمان خواب هنوز به صورت کامل شناخته نشده است.
این تحقیق نخستین بررسی است که اثرات ترکیبی فعالیت بدنی و مدت خواب را بر خطر مرگ ومیر بررسی می کند. مدت خواب در هر شب بعنوان خواب کوتاه (کمتر از ۶ ساعت)، نرمال (۶ تا ۸ ساعت)، یا طولانی (بیش از ۸ ساعت) طبقه بندی و فعالیت بدنی به سه دسته کم، متوسط و زیاد تقسیم شد.
در یک دوره پیگیری هفت ساله، ۳۰۸۰ نفر از شرکت کنندگان جان خویش را از دست دادند که علت مرگ ۱۰۷۴ نفر به علت بیماری قلبی وعروقی و ۱۸۷۱ نفر از سرطان بود.
تجزیه وتحلیل نشان داده است که انجام فعالیت بدنی می تواند به کاهش خطرات مرگ ومیر در رابطه با مدت خواب کوتاه و طولانی کمک نماید. هدف محققان این بود که با بررسی حجم فعالیت و سطوح فعالیت بدنی متوسط تا شدید، بفهمند که چگونه فعالیت بدنی بر خواب و مرگ ومیر تاثیر می گذارد.
این مطالعه عواملی مانند سن، جنس، قومیت، محرومیت، سطح تحصیلات، شاخص توده بدن، رژیم غذایی، سیگار کشیدن و نوبت کاری را که می توانند به صورت بالقوه بر این رابطه تاثیر بگذارند، در نظر گرفت.
متخصصان دریافتند در شرکت کنندگانی که فعالیت بدنی کم داشتند، خواب کوتاه و طولانی به ترتیب با ۱۶ و ۳۷ درصد افزایش ریسک مرگ به هر علتی مرتبط بود. با این وجود، در افرادی که مقدار متوسط ورزش کردند، فقط مدت زمان کوتاه خواب مضر بود و احتمال مرگ به هر علتی را تا ۴۱ درصد افزایش داد.
در بین شرکت کنندگانی که مقدار زیادی ورزش می کردند، مدت خواب با افزایش ریسک مرگ مرتبط نبود. وقتی نوبت به مرگ قلبی عروقی می رسید، افرادی که خواب کوتاه داشتند با حجم کم ورزش با ۶۹ درصد افزایش ریسک مواجه بودند که این خطر با افزایش حجم ورزش به متوسط یا زیاد از بین رفت. برای مرگ ناشی از سرطان، افرادی که مدت طولانی می خوابیدند و مقدار کم ورزش می کردند، ۲۱ درصد در معرض خطر بودند که این خطر با انجام تمرینات ورزشی متوسط یا زیاد ناپدید شد.
دکتر ژانگ اظهار داشت: یافته های ما نشان داده است که تلاش در زمینه ارتقاء سلامتی که هم فعالیت بدنی و هم مدت زمان خواب را هدف قرار می دهند، امکان دارد در پیشگیری یا به تأخیر انداختن مرگ زودرس در افراد میانسال و مسن تر مؤثر باشد.
نتایج این تحقیق بر اهمیت حفظ یک سبک زندگی سالم که هم خواب کافی و هم فعالیت بدنی منظم را شامل می شود، تاکید می کند. با عنایت به این که درک ما از تعامل پیچیده بین خواب و ورزش همچنان درحال رشد است، این یافته ها بینش های ارزشمندی را برای افرادی عرضه می دهد که به دنبال بهینه سازی سلامت و رفاه خود هستند.
منبع:

1402/01/14
21:37:37
5.0 / 5
337
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد