مطالعه محققان هلندی نشان می دهد؛

استخوان های ضعیف باعث تضعیف مغز می شود

استخوان های ضعیف باعث تضعیف مغز می شود

به گزارش سلامت باشی، یک مطالعه جدید نشان داده است که برای بعضی از افراد مسن تر، نازک شدن استخوان ها امکان دارد حاکی از کاهش حافظه باشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، این مطالعه که بر روی بیشتر از ۳۶۰۰ سالمند انجام شد، نشان داد افرادی که تراکم استخوان نسبتاً پایینی دارند در معرض خطر بیشتر زوال عقل در دهه آینده زندگی شأن قرار دارند. یک سوم از شرکت کنندگانی که کمترین توده استخوانی را در لگن داشتند، دو برابر با خطر زوال عقل مواجه بودند.
محققان می گویند: «این یافته ها به این مفهوم نیست که استخوان های نازک تر به ایجاد زوال عقل منجر می شوند. اما به نظر می آید کاهش توده استخوانی بخشی از فرایند زوال عقل اولیه است؛ پیش از این که مشکلات در ارتباط با حافظه و مهارت های فکری آشکار شود.»
دکتر «محمد عرفان اکرام»، محقق ارشد از دانشگاه اراسموس در روتردام هلند، اظهار داشت: «به محض تشخیص زوال عقل در افراد مسن، پزشکان باید به سلامت استخوان ها توجه نمایند.»
اکرام تصریح کرد: «یکی از علل اصلی ماندن افراد مبتلا به زوال عقل در خانه های سالمندان، تحرک ضعیف و زمین خوردن است.»
به گفته محققان، کاملاً معلوم نیست که چرا سلامت استخوان و مغز به هم مرتبط هستند. اما تغذیه نامناسب و عدم فعالیت بدنی می تواند بخشی از این ماجرا باشد.
هر دو این موارد می توانند به تحلیل استخوان و زوال شناختی (مشکلات حافظه و تفکر که امکان دارد به زوال عقل تبدیل شوند) منجر شوند. برعکس، افرادی که گرفتار زوال شناختی هستند می توانند کمتر فعال شوند یا عادات غذایی خویش را تغییر دهند که می تواند بر تراکم استخوان آنها تاثیر بگذارد.
اکرام با پذیرش این دو علت، به احتمالات دیگری هم اشاره می کند: «برای مثال، شواهدی وجود دارد که نشان داده است پروتئین های غیرطبیعی پلاک که در مغز افراد مبتلا به آلزایمر ایجاد می شود، واقعاً می تواند به تراکم استخوان صدمه برساند.»
این مطالعه نشان داد که به صورت متوسط، افرادی که در ابتدا تراکم استخوان پایینی داشتند، در معرض افزایش ریسک ابتلاء به زوال عقل بودند- بخصوص در ۱۰ سال آینده.


منبع:

1402/01/07
16:56:12
5.0 / 5
292
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد