محققان ایرلندی می گویند؛

افسردگی احتمال سکته مغزی را بیشتر می کند

افسردگی احتمال سکته مغزی را بیشتر می کند

سلامت باشی: در بیان مثال دیگری از ارتباط ذهن و بدن، افراد مبتلا به علایم افسردگی ممکنست با افزایش ریسک سکته مغزی و همین طور روند بد بهبودی بعد از آن مواجه شوند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، نتایج یک تحقیق بین المللی جدید نشان داد که حدود ۱۸ درصد از افرادی که سکته کرده اند، در مقایسه با ۱۴ درصد از کسانی که سکته مغزی نکرده اند، علایم افسردگی داشته اند.
محققان دریافتند افرادی که علایم افسردگی پیش از سکته مغزی داشتند، در مقایسه با افرادی که علایم افسردگی نداشتند، به صورت کلی ۴۶ درصد بیشتر در معرض خطر سکته بودند.
با افزایش علایم، خطر سکته مغزی هم افزایش پیدا کرد.
دکتر «رابرت مورفی»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه گالوی ایرلند، می گوید: «افسردگی بر افراد در سرتاسر جهان تاثیر می گذارد و می تواند تأثیرات گسترده ای در زندگی افراد داشته باشد.»
وی در ادامه می افزاید: «نتایج ما نشان داده است که علایم افسردگی با افزایش ریسک سکته مغزی مرتبط می باشد و این خطر در گروههای سنی مختلف و در سرتاسر جهان مشابه است.»
محققان از داده های بیشتر از ۲۶۰۰۰ بزرگسال که شامل ۳۲ کشور در سرتاسر اروپا، آسیا، شمال و جنوب آمریکا، خاورمیانه و آفریقا بود، استفاده کردند.
بیش از ۱۳۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان گرفتار سکته مغزی شده بودند. آنها با بیشتر از ۱۳۰۰۰ نفر که سکته مغزی نکرده بودند اما از نظر سن، جنس، هویت نژادی یا قومی مشابه بودند، مقایسه شدند.
اطلاعاتی در رابطه با علایم افسردگی افراد، یک سال پیش از مطالعه جمع آوری شد، همچون این که آیا شرکت کنندگان در ۱۲ ماه گذشته برای دو یا چند هفته متوالی احساس غمگینی، یا افسردگی داشتند.
شرکت کنندگان همینطور در ابتدای مطالعه به سوالاتی در مورد عوامل خطر قلبی عروقی همچون فشار خون بالا و دیابت پاسخ دادند.
محققان دریافتند افرادی که پنج علامت یا بیشتر از افسردگی را گزارش کردند، ۵۴ درصد بیشتر از افرادی که هیچ علامتی نداشتند، در معرض خطر سکته مغزی بودند. افرادی که سه تا چهار علامت افسردگی را گزارش کرده بودند، ۵۸ درصد بیشتر در معرض خطر بودند و کسانی که یک یا دو علامت افسردگی را گزارش کردند، ۳۵ درصد بیشتر در معرض خطر بودند.
افرادی که علایم افسردگی داشتند، بیشتر در معرض سکته های مغزی شدید قرار نداشتند. با این وجود، احتمال بیشتری داشت که یک ماه بعد از سکته، عوارض بدتری داشته باشند.
مورفی اظهار داشت: «نتایج ما نشان داده است که علایم افسردگی می تواند بر سلامت روان تاثیر بگذارد، اما خطر سکته را هم بالا می برد. پزشکان باید به دنبال این علایم افسردگی باشند و می توانند از این اطلاعات جهت کمک به اقدامات بهداشتی متمرکز بر جلوگیری از سکته استفاده نمایند.»

1401/12/21
10:36:06
5.0 / 5
302
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد