علت پنهان زوال عقل کشف شد

علت پنهان زوال عقل کشف شد

به گزارش سلامت باشی، خراسان رضوی بعضی از بیمارانی که مبتلا به زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری (bv-FTD) تشخیص داده شده اند، امکان دارد از نشت مایع مغزی نخاعی رنج ببرند که منجر به شل شدن مغز می شود.


به نقل از نوروساینس، نتایج تحقیق جدید بیمارستان آموزشی غیرانتفاعی سیدرز- ساینای لس آنجلس، کالیفرنیای آمریکا نشان داده است که بعضی از بیماران مبتلا به زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری (bvFTD)، یک بیماری غیرقابل درمان که توانایی کنترل رفتار و کنار آمدن با زندگی روزمره را از بیماران سلب می کند، امکان دارد گرفتار نشت مایع مغزی نخاعی شود که اغلب قابل درمان است.
محققان می گویند: این یافته ها امکان دارد راه درمان را نشان دهد. ووتر شیوینک، دکترای پزشکی، مدیر برنامه جراحی مغز و اعصاب ریز عروقی و نشت مایع مغزی نخاعی و استاد جراحی مغز و اعصاب در سیدرز- ساینای، بیان نمود: خیلی از این بیماران تغییرات شناختی، رفتاری و شخصیتی آنقدر شدید را تجربه می کنند که محبوس می شوند یا در خانه های سالمندان قرار می گیرند.
شیوینک اظهار داشت: اگر آنان به زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری با علت ناشناخته مبتلا باشند، هیچ درمانی در دسترس نیست اما نتایج تحقیق ما نشان داده است که اگر بتوانیم منبع نشت را پیدا نماییم، میتوان بیماران مبتلا به نشت مایع مغزی نخاعی را درمان کرد.
مایع مغزی نخاعی (CSF) در داخل و اطراف مغز و طناب نخاعی گردش می کند تا به حفاظت از آنها در مقابل صدمه کمک نماید. هنگامی که این مایع در بدن نشت می کند، مغز می تواند شل شود و علایم زوال عقل را ایجاد نماید.
شیوینک اضافه کرد: خیلی از بیماران مبتلا به شل شدگی مغز که می تواند از راه ام آرآی نمایان شود، تشخیص داده نمی شوند. وی به پزشکان سفارش می کند که باردیگر بیماران مبتلا به علایم معنادار را بررسی نمایند.
وی تصریح کرد: یک رادیولوژیست، جراح مغز و اعصاب یا متخصص مغز و اعصاب باید باردیگر ام آرآی بیمار را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ مدرکی دال بر شل شدگی مغز وجود ندارد.
پزشکان همینطور می توانند در مورد سابقه سردردهای شدید که هنگام دراز کشیدن بیمار بهبود می یابند، خواب آلودگی قابل توجه حتی بعد از خواب کافی در شب و این که آیا تاکنون ناهنجاری مغزی کیاری، وضعیتی که در آن بافت مغز به کانال نخاعی توسعه پیدا می کند، در بیمار تشخیص داده شده است، سؤال کنند. به قول شیوینک، شل شدگی مغز اغلب با ناهنجاری کیاری اشتباه گرفته می شود.


حتی زمانی که شل شدگی مغز تشخیص داده شود، یافتن منبع نشت مایع مغزی نخاعی امکان دارد دشوار باشد. هنگامی که مایع از راه پارگی یا کیست در غشای اطراف نشت می کند، در تصویربرداری سی تی میلوگرام با کمک ماده حاجب قابل مشاهده می باشد.
شیوینک و گروه تحقیقاتی وی اخیرا یک دلیل اضافی برای نشت مایع مغزی نخاعی کشف کردند: فیستول مایع مغزی نخاعی -وریدی؛ در این موارد، مایع به داخل سیاهرگ نشت می کند و دیدن آن در سی تی میلوگرافی معمولی را دشوار می کند. برای تشخیص این نشت ها، تکنسین ها باید از سی تی اسکن تخصصی استفاده نمایند و ماده حاجب را درحال حرکت در جریان مایع مغزی نخاعی مشاهده کنند.
در این تحقیق، محققان از این روش تصویربرداری روی ۲۱ بیمار مبتلا به شل شدگی مغز با علایم زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری استفاده کردند و فیستول های وریدی مایع مغزی نخاعی را در ۹ نفر از این بیماران کشف کردند. فیستول های هر ۹ بیمار با جراحی بسته شد و شل شدگی مغز و علایم همراه آنها به صورت کامل معکوس شد.
کیت ال بلک، رئیس بخش جراحی مغز و اعصاب سیدرز- ساینای اظهار داشت: این یک زمینه مطالعاتی به سرعت درحال تکامل است و پیشرفت ها در فناوری تصویربرداری، توانایی ما را در تشخیص منابع نشت مایع مغزی نخاعی، بخصوص فیستول وریدی مایع مغزی نخاعی بهبود می بخشد.
وی ابراز کرد: این تصویربرداری تخصصی به صورت گسترده در دسترس نیست و احتیاج به تحقیقات بیشتر را برای بهبود میزان تشخیص و درمان بیماران نشان داده است.
۱۲ شرکت کننده باقی مانده تحقیق که نشت هایشان قابل شناسایی نبود، با درمان های غیرهدف مندی که برای رفع شل شدگی مغز طراحی شده بودند، مانند سیستم های کاشتنی برای تزریق مایع مغزی نخاعی به بیمار، درمان شدند. با این وجود، تنها سه نفر از این بیماران تسکین علایم خویش را تجربه کردند.
شیوینک تصریح کرد: برای بهبود میزان تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی در این بیماران باید تلاشهای زیادی صورت گیرد. ما درمان های غیرهدفمندی را برای بیمارانی بوجود آورده ایم که در آنان هیچ نشتی قابل تشخیص نیست اما همانطور که نتایج تحقیق ما نشان می دهد، این درمان ها بسیار کمتر از اصلاح هدفمند و جراحی نشت مؤثر هستند.
یافته های این تحقیق در مجله معتبر Alzheimer’s & Dementia: Translational Research and Clinical Interventions انتشار یافته است.
منبع:

1401/11/06
13:09:38
5.0 / 5
278
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد