شناسایی و جمع آوری ۱۲۰۰ محصول آرایشی و بهداشتی غیرمجاز از آغاز سال

شناسایی و جمع آوری ۱۲۰۰ محصول آرایشی و بهداشتی غیرمجاز از آغاز سال

به گزارش سلامت باشی، مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی با بیان شناسایی و جمع آوری۱۲۰۰ محصول آرایشی و بهداشتی غیرمجاز از آغاز سال، اظهار داشت: فرآورده های آرایشی و بهداشتی دارای بازار و تجارتی جذاب در سرتاسر جهان است به این علت که هر فرد از بدو تولد با انواع محصولات بهداشتی مواجه می باشد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر محمود آل بویه دراین باره اضافه کرد: استفاده بالا از محصولات بهداشتی و همینطور جذابیت بازار محصولات آرایشی سبب شده تا فعالیتهای گسترده ای هم در زمینه تولید و تجارت این محصولات انجام بگیرد که همین گستردگی، عامل بروز و افزایش قاچاق و عرضه محصولات تقلبی هم شده است.

مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی بیان نمود: فعالیت در صنف فرآورده های آرایشی و بهداشتی علاوه بر گستردگی و تنوع، به علت سود قابل توجه نظر قاچاقچیان را به خود جلب می کند، البته با افزایش نرخ ارز، قاچاق این محصولات به نسبت گذشته کمتر و در عوض شاهد افزایش میزان تقلبات و تولید زیرزمینی این فراورده ها شده است که نیازمند دقت بیشتر مردم هنگام تهیه این نوع محصولات است.

آل بویه افزود: معیارها و ابزارهای زیادی برای آزمایش اصالت و سلامت محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد که هیچ کدام از محصولات قاچاق یا تقلبی در این آزمایشات مورد تایید قرار نمی گیرند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه باوجود اطلاع رسانی در مورد عوارضی که استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی برای سلامت یک فرد می تواند داشته باشد، مصرف این فراورده ها افزایشی بوده است و برخی عوارض این محصولات امکان دارد تا حد مرگ جان افراد را تهدید کند.

مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی ضمن اشاره به این که عوامل بسیار زیادی هستند که یک محصول اصیل را به یک محصول غیر بهداشتی و تقلبی تبدیل می کند، تصریح کرد: همچون این موارد میتوان به استفاده از مواد اولیه غیرمجاز، تولید در شرایط نامطلوب و حمل و نقل و نگه داری آنها در وضعیت نامناسب اشاره نمود.

وی ادامه داد: نظارت و مبارزه با محصولات قاچاق و تقلبی یک فعالیت جمعی است که سازمان ها و ادارات مختلفی در آن نقش دارند و از آن جمله میتوان به معاونت های غذا و دارو در دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تعزیرات حکومتی اشاره نمود. هماهنگی با تمام ارگان های ذی ربط در این امر هم بر عهده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

آل بویه اضافه کرد: سازمان غذا و دارو هم جزو ارگان هایی است که مسئولیت هایی در زمینه مبارزه با قاچاق و جمع آوری کالاهای غیرمجاز از سطح عرضه دارد که تابحال حدود ۲۰۰ برند و بیشتر از هزارو ۲۰۰ قلم از کالاهای این برندها شناسایی و از سطح عرضه و مصرف جمع آوری شده اند.

مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی بیان نمود: عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی غیرمجاز با گسترش فروشگاه های مجازی افزایش پیدا کرده که متاسفانه باوجود اعطای مجوز فعالیت به این فروشگاهها توسط معاونت توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت و نظارت پلیس فتا بر این فروشگاهها این مشکل مرتفع نشده است و همچنان شاهد عرضه محصولات غیرمجاز در این فروشگاهها هستیم.
طبق گزارش پایگاه خبری سازمان غذا و دارو، سفارش می شود که مصرف کنندگان اقلام آرایشی و بهداشتی مورد نیاز خویش را از مراکز معتبر نظیر داروخانه ها تهیه کنند و در صورت نیاز می توانند اصالت کالای خریداری شده را از راه سامانه TTAC و یا ارسال کد اصالت ۱۶ رقمی و یا شماره UID درج شده بر روی محصول از راه پیام کوتاه به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ کنترل کنند.
منبع:

1401/10/30
15:44:46
5.0 / 5
326
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد