معاون وزیر بهداشت:

دارو در ایران نسبت به دنیا گران نیست

دارو در ایران نسبت به دنیا گران نیست

به گزارش سلامت باشی، مرکزی معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به این که افزایش قیمت دارو امری بدیهی بوده و اتفاق می افتد، اظهار داشت: دارو در ایران نسبت به دنیا گران نیست و بسیار ارزان تر از سایر کشورهاست، البته حمایت سازمان های بیمه گر حلقه مفقوده در پرداخت قیمت دارو از جیب مردم است.دکتر سیدحیدر محمدی پنجشنبه ۲۹ دیماه ۱۴۰۱ در جریان بازدید از شرکت دانش بنیان افق تولید دارو پارس در منطقه ویژه اقتصادی کاوه شهرستان ساوه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح دارویار در کشور اظهار داشت: مرحله اول اجرای طرح شامل اقلام دارویی تولید داخل و مرحله دوم نیز درباب داروهای وارداتی اجرائی شده است و در صورت ادامه اعتبارات لازم، این طرح برای تجهیزات پزشکی نیز عملیاتی خواهد شد.

وی درباب اتخاذ تدابیر لازم برای برطرف نمودن کمبودهای دارویی اظهار داشت: درباب برخی اقلام دارویی در کل کشور کمبود وجود دارد و این کمبودها فقط مختص شهرستان ساوه نیست. برخی کمبودها علت جهانی داشته یا مشکل در نبود مواد اولیه ساخت داروهاست، در عین حال چنانچه کمبود دارویی در هر نقطه از کشور وجود داشته باشد بمحض اعلام دانشگاه یا دانشکده های علوم پزشکی بوسیله سازمان غذا و دارو داروی مورد نیاز به شرط موجود بودن تامین خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو اشاره کرد: باتوجه به ساختار دانشکده علوم پزشکی ساوه، از مدیریت غذا و دارو حمایت لازم بعمل آمده و باتوجه به حجم حوزه نظارتی، ارتقای حوزه غذا و دارو صورت خواهد گرفت چونکه حجم قابل توجهی از شرکت های دارویی کشور در ساوه مستقر بوده و نیازمند تقویت و ارتقای ساختار غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی این شهرستان هستیم.

وی اضافه کرد: تقویت ساختار دانشکده علوم پزشکی ساوه و پشتیبانی از صنایع حوزه سلامت نظیر دارو، تجهیزات و موادغذایی و تقویت زیرساخت ها سبب پویایی و توسعه صنعت دارو و غذا در این شهرستان شده و بدیهی است که اولویت نظارت با دانشکده علوم پزشکی این شهرستان خواهد بود.

وی با اشاره به بازدید خود از این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: شرکت دانش بنیان افق تولید دارو پارس از مجموعه های بزرگ تولیدکننده مکمل در کشور است و بزودی خطوط تولید داروهای گوناگون در این واحد تولیدی فعال خواهد شد و باتوجه به سرمایه گذاری قابل توجهی که انجام شده به یک مجموعه عظیم تولید دارو تبدیل خواهد شد.

دکتر محمدی در ادامه با اعلان اینکه قیمت دارو در ایران از بسیاری کشورهای دیگر پائین تر است، اضافه کرد: در زمینه قیمت دارو آنچه مورد اهمیت است موضوع پرداخت از جیب مردم بوده که نیازمند حمایت سازمان های بیمه گر است و به هر میزان که بیمه ها حمایت کنند پرداخت از جیب مردم کاهش خواهد یافت.

وی با تأکید بر این که مردم نباید در زمینه تامین دارو احساس گرانی کنند، اضافه کرد: اگر اعتبارات در موعد مقرر اختصاص یابد و سازمان های بیمه گر نیز مراکز درمانی و داروخانه ها را حمایت کنند اساسا هزینه پرداخت از جیب مردم کاهش خواهد یافت.

رییس هیات مدیره شرکت دانش بنیان افق تولید دارو پارس نیز اظهار داشت: این واحد تولید دانش بنیان در عرصه تولید انواع قرص، کپسول، شربت، قطره، محصولات استنشاقی و اسپرسی های تنفسی با تکنولوژی مدرن و پیشرفته، داروهای هورمونی و... فعال است که در پنج خط تولیدی و ۶ خط بسته بندی فعالیت می کند.

مهدی مرادی اضافه کرد: ظرفیت عملی خطوط تولید شامل ظرفیت عملی ساشه سالانه سه میلیون عدد، شربت و قطره ۱۲ میلیون عدد، خط کپسول ۴۰۰ میلیون عدد و خط قرص ۵۲۰ میلیون عدد است.

وی اظهار داشت: شرکت افق تولید دارو پارس مجهز به به روزترین و معتبرترین ماشین آلات و تجهیزات اروپایی با رعایت اصول GMP اروپا است و یکی از اهداف این شرکت تولید محصولات تحت لیسانس است.

مرادی در ادامه اظهار داشت: برنامه توسعه محصولات دارویی در گروههای درمانی مختلف بیش از ۱۲۰ محصول ضددرد، اورولوژی، آلزایمر، گوارشی، آلرژی، قلبی و عروقی، تنفسی است.

وی با اشاره به مزیت های ویژه افق تولید دارو پارس اظهار داشت: تنوع بی نظیر برندها و تولید بیش از ۲۰۰ محصول مکمل، کیفیت بالا با تامین مواد اولیه از اروپا و آمریکا، قیمت فروش مناسب و جذاب محصولات، تولید با بهترین GMP و استاندارد روز دنیا، سرمایه گذاری ویژه در زمینه بازاریابی و تبلیغات از مزیت های این واحد تولیدی دانش بنیان است. فروش سالانه بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان و ماهانه ۱۰۰ میلیارد تومان برای این شرکت هدفگذاری شده است.

گفتنی است در جریان بازدید معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو از این واحد تولیدی دارویی، معاون استاندار و فرماندار ساوه، معاون سیاسی امنیتی و مسئولان دانشکده علوم پزشکی این شهرستان حضور داشتند.

منبع:

1401/10/29
17:11:22
5.0 / 5
390
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد