مطالعات نشان می دهند؛

کاهش حس بویایی در سالمندان می تواند نشانه شروع ضعف و ناتوانی باشد

کاهش حس بویایی در سالمندان می تواند نشانه شروع ضعف و ناتوانی باشد

سلامت باشی: بگفته پژوهشگران ارتباط بین از دست دادن حس بویایی و خطر ضعف در افراد مسن می تواند روزی به غربالگری ها اضافه شود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «نیکلاس رووان»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه جانز هاپکینز، اظهار داشت: «درست مانند حس بینایی و شنوایی، حس بویایی با افزایش سن ضعیف می شود.»
وی در ادامه می افزاید: «ما متوجه شدیم که اختلال در شناسایی بویایی و عملکردهای حساسیت با ضعف مرتبط می باشد، و نشان میدهد که چیزی در سطح بینی می تواند ضعف و مرگ قریب الوقوع ما را پیش بینی نماید.»
برای این مطالعه، پژوهشگران داده های ۱۱۶۰ سالمند را که میان سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ در پروژه ملی زندگی اجتماعی، سلامت و پیری ثبت نام کرده بودند، تحلیل و بررسی کردند.
شرکت کنندگان با میانگین سنی ۷۶ سال، در معرض پنج رایحه برای اندازه گیری شناسایی بویایی و ۶ رایحه برای اندازه گیری میزان حساسیت قرار گرفتند.
حساسیت بویایی توانایی تشخیص وجود یک بو است. شناسایی بویایی توانایی تشخیص و بیان نام یک بو است. سپس این نتایج برمبنای پنج نشانگر با نمره ضعف شرکت کننده مطابقت داده شد: کاهش وزن؛ خستگی؛ ضعف؛ سرعت کم راه رفتن؛ و فعالیت بدنی کم.
محققان دریافتند که به ازای هر یک امتیاز افزایش در نمرات شناسایی بویایی و حساسیت، کاهش قابل توجه و مدلول داری در وضعیت ضعف سالمندان وجود دارد. نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که این مطالعه نمی تواند علت و معلول را اثبات کند، اما نتیجه این است که بهبود بویایی با بهبود وضعیت سلامت و انعطاف پذیری مرتبط می باشد.
بر اساس نتایج این مطالعه، هر چه حس بویایی یک فرد بدتر باشد، آن فرد ضعیف تر است. این نشان میدهد که از دست دادن بویایی می تواند قابل اندازه گیری باشد و یک عامل خطر بالقوه برای ضعف در افراد مسن باشد.


منبع:

1401/10/27
10:47:29
5.0 / 5
354
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد