احساس عجیبی که نشانه کمبود ویتامین D است

احساس عجیبی که نشانه کمبود ویتامین D است

سلامت باشی: خراسان رضوی احساس ناگهانی سرگیجه یا چرخش سر می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین D باشد.به نقل از هلث، یکی از علایم کمبود ویتامین D نوع رایج سرگیجه به نام سرگیجه وضعیتی حمله ای(BPPV) و علایم دیگر شامل تهوع و استفراغ و همین طور از دست دادن تعادل است. نتایج مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل های ویتامین D و کلسیم ۲ بار در روز می تواند تجربه این سرگیجه را کم کند.

کسانی که بیشترین کمبود ویتامین D دارند، بیش از دیگران از علایم ذکر شده رنج می برند. این سرگیجه در پاسخ به ارتفاع نیست و خیلی از افراد سرگیجه را حتی در زمانی که هر ۲ پای آنان روی زمین است نیز تجربه می کنند.

این وضعیت به ندرت جدی است اما می تواند بسیار آزاردهنده باشد؛ بطوریکه ۸۶ درصد از مبتلایان گزارش می دهند این مساله زندگی روزمره آنها را مختل می کند و منجر به چند روز مرخصی کاری شود. حالا نتایج مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل های ویتامین D و کلسیم می تواند از بروز این مساله پیشگیری کند.

دکتر جی سو کیم، یکی از پژوهشگران این تحقیق، اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نشان میدهد برای افراد مبتلا به سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم مصرف مکمل ویتامین D و کلسیم یک راه ساده و کم خطر برای جلوگیری از عود سرگیجه خواهد بود؛ به ویژه اگر سطح ویتامین D پایینی داشته باشند.

این مطالعه تقریباً شامل ۱۰۰۰ نفر بود که حدود نیمی از آنان مکمل های ویتامین D و کلسیم دریافت نمودند. کسانی که سطح ویتامین D پایینی داشتند، ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D و ۵۰۰ میلیگرم کلسیم ۲ بار در روز مصرف کردند.

نتایج نشان داد مکمل ها بروز سرگیجه را تا ۲۴ درصد کم کرد. کسانی که کمبود ویتامین D بیشتری داشتند، از مصرف مکمل ها سود بیشتری می بردند و شاهد کاهش ۴۵ درصدی علایم خویش بودند.

دکتر کیم بیان کرد: نتایج هیجان انگیز است برای اینکه تا حالا مراجعه به پزشک برای انجام حرکات سر، راه اصلی درمان سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم بوده است.

نتایج مطالعه ما نشان میدهد یک درمان کم خطر و ارزان مانند مصرف ویتامین D و قرص های کلسیم ممکنست در پیش گیری از این اختلال رایج و بطور معمول عودکننده موثر باشد.

این مطالعه در نشریه Neurology انتشار یافته است.

منبع:

1401/09/05
20:00:33
5.0 / 5
416
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد