کاهش کلسترول با داروی جدید

کاهش کلسترول با داروی جدید

به گزارش سلامت باشی، خراسان رضوی گروهی تحقیقاتی دارویی با مولکول کوچک معرفی کرده که کلسترول را تا ۷۰ درصد در مدلهای حیوانی می کاهد.به گزارش ساینس دیلی، پس از استاتین ها، دسته بعدی داروهای پیشرو برای کنترل کلسترول مهارکننده های نوع ۹ مبدل پروپروتئین سابتیلیسین/ککسین(PCSK۹) است. این عوامل بسیار موثر به بدن کمک می نماید تا کلسترول اضافی را از خون خارج کند اما برخلاف استاتین ها که بعنوان داروی خوراکی در دسترس می باشد، مهارکننده های PCSK۹ فقط می تواند به صورت تزریقی تجویز شود و این امر مانعی جهت استفاده از آن است.

اکنون تحقیق جدید از محققان بیمارستان های دانشگاهی(UH) و دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو آمریکا، یک داروی خوراکی تهیه شده از یک مولکول کوچک را توصیف می کند که سطح PCSK۹ را می کاهد و کلسترول را در مدلهای حیوانی تا ۷۰ درصد کم می کند. این یافته ها نشان دهنده یک راهبرد ناشناخته قبلی برای کنترل کلسترول خواهد بود و امکان دارد بر درمان سرطان هم تأثیر گذارد.

جاناتان اس استاملر، محقق ارشد و استاد برجسته نوآوری قلبی عروقی و استاد پزشکی و بیوشیمی در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو، می گوید: کاهش کلسترول یکی از مهم ترین روش های درمانی است که ما برای طولانی کردن عمر و حفاظت از افراد در مقابل بیماری های قلبی داریم و هنوز هم نخستین علت مرگ ومیر در دنیای غرب است.

استاملر بیان نمود: استاتین ها تابحال فقط کلسترول را کم می کنند اما این مورد، یک طبقه دارویی است که تصور می نماییم راه جدیدی برای کاهش کلسترول است؛ روشی جدید برای هدف قرار دادن PCSK۹.

یافته های تحقیق

مرکز تنظیم کلسترول گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم(LDL) است که در سطح سلول های کبد قرار می گیرد و کلسترول را از خون حذف می کند و در نتیجه سطح سرمی را می کاهد. PCSK۹ در جریان خون تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را با علامت گذاری برای تخریب آن کنترل می کند. ازاین رو عواملی که PCSK۹ را مهار می کنند، تعداد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم را می افزایند و کلسترول را حذف می کنند.

اکسید نیتریک مولکولی شناخته شده است که با باز کردن عروق خونی از حملات قلبی پیشگیری می کند. در این تحقیق جدید استاملر و همکارانش نشان دادند که اکسید نیتریک همینطور می تواند PCSK۹ را هدف قرار داده و آنرا مهار کند؛ ازاین رو کلسترول را می کاهد. آنان یک داروی مولکولی کوچک را شناسایی نمودند که بر افزایش غیر فعال سازی اکسید نیتریک PCSK۹ عمل می کند. موش های تحت درمان با این دارو ۷۰ درصد کاهش کلسترول بد یعنی LDL را نشان می دهند.

فراتر از کلسترول تا سرطان

این یافته ها علاوه بر تأثیر بر متابولیسم کلسترول، امکان دارد بر بیماران مبتلا به سرطان تاثیر بگذارد چونکه شواهد درحال ظهور نشان داده است هدف قرار دادن PCSK۹ می تواند اثربخشی ایمنی درمان های سرطان را بهبود بخشد.

استاملر اظهار داشت: PCSK۹ نه تنها گیرنده های LDL را برای تخریب هدف قرار می دهد بلکه سبب تخریب MHC۱(مجموعه سازگاری بافتی اصلی، مولکول های پروتئینی روی غشای سلول های مختلف بدن) روی لنفوسیت ها شده که برای شناسایی سلول های سرطانی استفاده می شود.

PCSK۹ به صورت موثری از شناسایی سلول های سرطانی توسط لنفوسیت های پیشگیری می کند. ازاین رو اگر PCSK۹ را مهار کردید، می توانید کنترل سرطان در بدن را تقویت کنید. امکان دارد روزی فرصتی وجود داشته باشد که از این داروهای جدید برای این نیاز استفاده نماییم.

یافته های این تحقیق در مجله Cell Reports انتشار یافته است.

منبع:

1401/08/30
10:27:18
5.0 / 5
354
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد