گزارش سلامت باشی؛

وضعیت مرگ های قلبی در ایران به علاوه نمودار و جداول

وضعیت مرگ های قلبی در ایران به علاوه نمودار و جداول

سلامت باشی: بیماریهای قلبی عروقی، همچنان به عنوان نخستین عامل مرگ و میر در کشور شناخته می شوند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، بیماریهای قلبی عروقی، نه فقط در ایران، بلکه در بیشتر کشورهای دنیا، از شیوع رو به افزایشی برخوردارست. مصرف مواد دخانی، الکل، فست فودها و…، از مهم علل افزایش بیماریهای قلبی محسوب می شوند. در کنار این عوامل، تغییر سبک زندگی و صنعتی شدن جوامع، سبب شده روند ابتلاء به بیماریهای قلبی عروقی، سرعت بیشتری بگیرد. در ایران، همین شرایط حاکم است. کاهش سن مصرف مواد دخانی، استفاده بی رویه از غذاهای آماده و فست فودها، دست به دست هم داده تا شاهد افزایش آمار بیماران قلبی عروقی در کشور باشیم. در کنار این عوامل، آلودگی هوا و استرس های زندگی مدرن را نیز باید مورد توجه قرار داد.
بنابر تعریف علم پزشکی، مرگ در اثر بیماریهای قلبی عروقی در سنین ۳۰ تا ۷۰ سال را مرگ زودرس می نامند. هدف از اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر، کاهش مرگ های زودرس است.
برنامه «ایراپن» با هدف کاهش ۲۵ درصد مرگ های زودرس ناشی از بیماریهای غیر واگیر مهم (قلبی عروقی، دیابت، سرطان ها، آسم و COPD) از سال ۱۳۹۵ در حال اجراست.
برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری دیابت و فشارخون بالا از سال ۱۳۸۳ در سیستم سلامت ادغام شد و با اجرای برنامه ایراپن مراقبت دیابت و فشارخون بالا بصورت ادغام یافته اجرا می گردد.
طبق اطلاعات سیمای مرگ در سال ۱۳۹۶، از میان ۲۰ علت اول مرگ ها در سال - احتمال خطر مرگ زودرس (۳۰ تا ۷۰ سال) ناشی از ۴ بیماری مهم غیر واگیر (قلبی عروقی، بیماری مزمن تنفسی، دیابت، سرطان) ۱۴.۱۲ درصد - میزان مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی ۱۸۳.۶۴ مرگ در ۱۰۰ هزار نفر - نسبت مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی ۴۲.۶۲ درصد کل مرگ ها - میزان و نسبت مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلب (سکته قلبی) به ترتیب ۹۰.۴۰ مرگ در ۱۰۰ هزار نفر (اولین علت مرگ) و ۲۰.۹۸ درصد کل مرگ ها (اولین علت مرگ) بوده است. - میزان و نسبت مرگ ناشی از بیماری سکته مغزی به ترتیب ۴۳.۴۷ مرگ در ۱۰۰ هزار نفر (دومین علت مرگ) و ۱۰.۰۹ درصد کل مرگ ها (دومین علت مرگ) بوده است. وضعیت بیماریهای قلبی عروقی در ایران در مطالعه سیمای مرگ و میر در ۳۰ استان کشور از میان ۲۰ علت اول مرگ ها در کل سنین و هر دو جنس در سال ۱۳۹۸ شایع ترین علت مرگ و میر در جامعه به سبب بیماریهای ایسکمیک قلب (از جمله سکته های قلبی (۲۱ درصد) و سکته مغزی (۹.۲ درصد) و بیماریهای ناشی از فشارخون بالا (۷.۲ درصد) رخ داده است.
در مطالعه سیمای مرگ و میر در ۳۰ استان کشور از میان ۲۰ علت اول مرگ ها در سال ۱۳۹۸، میزان و نسبت مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلب (سکته قلبی) به ترتیب ۹۴ مرگ در صد هزار نفر (اولین علت مرگ) و ۲۱ درصد کل مرگ ها (اولین علت مرگ) بوده است.
میزان و نسبت مرگ ناشی از بیماری سکته مغزی به ترتیب ۴۲ مرگ در ۱۰۰ هزار نفر (دومین علت مرگ) و ۹.۲ درصد کل مرگ ها (دومین علت مرگ) بوده است. میزان و نسبت مرگ ناشی از بیماری فشارخون بالا: به ترتیب ۳۳ مرگ در ۱۰۰ هزار نفر (دومین علت مرگ) و ۷.۲ درصد کل مرگ ها (دومین علت مرگ) بوده است.
میزان و نسبت مرگ زودرس (۳۰ تا ۷۰ سال) ناشی از بیماری ایسکمیک قلب (سکته قلبی) به ترتیب ۶۱ مرگ در ۱۰۰ هزار نفر (دومین علت مرگ) و ۷.۲ درصد کل مرگ ها (دومین علت مرگ) بوده است.


منبع:

1401/08/11
10:09:56
5.0 / 5
396
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد