نتایج مطالعات نشان می دهد؛

سیگار الکترونیکی سبب بروز تپش نامنظم قلب می شود

سیگار الکترونیکی سبب بروز تپش نامنظم قلب می شود

سلامت باشی: یک مطالعه جدید بر روی موش ها نشان داده است که سیگارهای الکترونیکی می توانند موجب ضربان قلب نامنظم شوند که به آن آریتمی قلبی نیز گفته می شود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، پژوهشگران مؤسسه کریستینا لی براون در دانشگاه لوئیزویل در کنتاکی دریافتند که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در هوا ناشی از سیگارهای الکترونیکی می تواند موجب آریتمی قلبی در حیوانات شود.
«الکس کارل»، نویسنده مطالعه، اظهار داشت: «یافته های ما نشان میدهد که قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض سیگارهای الکترونیکی می تواند ریتم قلب را بوسیله مواد شیمیایی خاص موجود در مایعات الکترونیکی بی ثبات کند.»
وی در ادامه اضافه کرد: «این یافته ها نشان میدهد که استفاده از سیگار الکترونیکی ممکنست هدایت الکتریکی قلب را مختل کرده و سبب آریتمی شود. این اثرات می تواند خطر فیبریلاسیون دهلیزی یا بطنی و ایست قلبی ناگهانی را افزایش دهد.»
محققان مشاهده نمودند ضربان قلب حیوانات در هنگام قرار گرفتن در معرض دود این سیگارها، کُند شد. سپس یک دفعه تسریع شد، که حاکی از پاسخ های استرسی بود.
این اتفاق در هنگام آزمایش دو ماده اصلی موجود در مایعات الکترونیکی (پروپیلن گلیکول بدون نیکوتین و گلیسیرین سبزیجات) و مایعات الکترونیکی حاوی نیکوتین رخ داد. توجه به این نکته قابل توجه است که یافته های موجود در تحقیقات حیوانی همیشه در انسان صدق نمی نماید.
در حالی که سیگارهای الکترونیکی شامل احتراق نیستند، اما در صورت قرارگیری استفاده کنندگان از این سیگارها در معرض هرگونه مونوکسید کربن یا نیتروسامین های سرطان زا، این سیگارهای الکترونیکی می توانند آلدهیدها، ذرات و نیکوتین را به اندازه سیگارهای معمولی عرضه کنند.
یافته های این مطالعه در خصوص این که مواد خاص در مایعات سیگار الکترونیکی موجب آریتمی می شوند نشان میدهد که نیاز فوری به تحقیقات بیشتر در مورد اثرات قلبی این مؤلفه ها در حیوانات و انسان ها وجود دارد.


منبع:

1401/08/08
13:08:42
5.0 / 5
398
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد