تأثیر استرس بر اشتهای بزرگسالان چاق و لاغر

تأثیر استرس بر اشتهای بزرگسالان چاق و لاغر

به گزارش سلامت باشی، خراسان رضوی محققان بررسی کردند که چگونه استرس امکان دارد اشتها را در بزرگسالان چاق و لاغر افزایش دهد.


به نقل از مدیکال نت، محققان پزشکی جان هاپکینز آمریکا در مجموعه ای از آزمایش ها با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) برای اندازه گیری فعالیت مغز در سرتاسر شبکه های مغز به این مورد پرداختند که چگونه استرس امکان دارد اشتها در بزرگسالان چاق و لاغر را افزایش دهد.
محققان دریافتند که استرس بر پاسخ های مغز به غذا تاثیر می گذارد و بزرگسالان لاغر و چاق به نشانه های غذایی در مناطقی از مغز که با پاداش و کنترل شناختی مرتبط می باشد واکنش نشان می دهند.
برای این تحقیق، محققان داده های ۲۹ بزرگسال (۱۶ زن و ۱۳ مرد) را تحلیل و بررسی کردند که ۱۷ نفر از آنان چاق و ۱۲ نفر لاغر بودند. شرکت کنندگان دو اسکن fMRI را یکی بعد از آزمایش استرس اجتماعی و فیزیولوژیکی ترکیبی تکمیل کردند.
طی هر دو اسکن، شرکت کنندگان تحت آزمایش واکنش پذیری کلمه غذایی قرار گرفتند؛ این آزمایش شامل بررسی نحوه واکنش مغز افراد به کلمات غذایی مانند آیتم های لیست غذا روی تخته سیاه بود. محققان برای به حداکثر رساندن واکنش اشتها در مغز از شرکت کنندگان خواستند تصور کنند که هر غذا چگونه به نظر می آید، بو و مزه آن چگونه است و خوردن غذا در آن لحظه چه احساسی ایجاد خواهد نمود. همینطور از آنان پرسیده شد که چقدر هر غذا را می خواهند و چه وقت احساس می کنند نباید آن غذا را بخورند تا ببینند چگونه به تصمیم گیری در ارتباط با هر غذا نزدیک می شوند.
دکتر سوزان کارنل، محقق ارشد، دانشیار روان پزشکی و علوم رفتاری دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز اظهار داشت: نتایج آزمایش ها نشان داد که بزرگسالان چاق و لاغر تا حدودی از نظر پاسخ های مغزی متفاوت هستند و بزرگسالان چاق فعالیت کمتری در مناطق کنترل شناختی برای کلمات غذایی، بخصوص در مورد غذاهای پرکالری مانند پنیر کبابی نشان می دهند.
کارنل اضافه کرد: این تحقیق همینطور نشان داد که استرس بر پاسخ مغز به غذا تاثیر می گذارد. بعنوان مثال، افراد چاق بعد از آزمایش استرس، فعال شدن بیشتر قشر پش پیشانی، ناحیه پاداش مغز را نشان دادند.
ما همینطور شواهدی برای ارتباط بین استرس ذهنی تجربه شده و پاسخ های مغز در هر دو گروه یافتیم. برای مثال، افراد لاغر که استرس بیشتری را بعد از آزمایش گزارش کردند، فعالیت کمتری در قشر خلفی جانبی پیش پیشانی، ناحیه کلیدی مغز برای کنترل شناختی نشان دادند.
یافته های این تحقیق در مجله PLOS ONE منتشر گردید.
منبع:

1401/07/29
12:14:07
5.0 / 5
359
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد