مشاهده میکروپلاستیک ها در شیر مادر

مشاهده میکروپلاستیک ها در شیر مادر

سلامت باشی: کارشناسان برای نخستین بار توانستند میکروپلاستیک ها را در شیر مادر شناسایی کنند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، کارشناسان با شناسایی میکروپلاستیک ها در شیر مادر برای نخستین بار، نسبت به تاثیرات احتمالی آن روی سلامت نوزادان ابراز نگرانی کردند.
نوزادان بطور خاص در مقابل آلاینده های شیمیایی لطمه پذیر هستند و بگفته متخصصان انجام تحقیقات بیشتر ضرورت دارد. اما آنها تاکید دارند که شیر مادر تا حد زیادی بهترین راه برای تغذیه نوزاد است.
در این بررسی نمونه شیر ۳۴ مادر با وضعیت سالم یک هفته بعد از زایمان در شهر رم ایتالیا مورد مطالعه قرار گرفت و در ۷۵ درصد آنها میکروپلاستیک ها شناسایی شدند.
متخصصان در بررسی هایی که قبل از این انجام گرفته تاثیرات مسمومیت زای میکروپلاستیک ها بر رده سلولی انسان، حیوانات آزمایشگاهی و گونه های دریایی را مشاهده کرده بودند اما تاثیر آن بر انسان ناشناخته بود. پلاستیک ها اغلب حاوی مواد شیمیایی مضر مانند فتالات هستند که قبل از این در شیر مادر مشاهده شده بود.
کارشناسان نوع مواد غذایی و نوشیدنی مصرفی مادران و همین طور استفاده از محصولات بهداشتی حاوی پلاستیک را ثبت کردند. اما آنها هیچ ارتباطی با وجود میکروپلاستیک ها پیدا نکردند. بگفته آنان، این نشان میدهد که حضور همه جای میکروپلاستیک ها در محیط زیست، قرار گرفتن در معرض آنها را برای انسان اجتناب ناپذیر می کند، بااینکه مطالعات جامع در آینده ممکنست عوامل خطرزا را شناسایی کند.
متخصصان ایتالیایی در سال ۲۰۲۰ وجود میکروپلاستیک ها را در جفت انسان شناسایی نمودند. بدین سبب اثبات وجود میکروپلاستیک ها در شیر مادر نگرانی را برای جمعیت بسیار لطمه پذیر نوزادان می افزاید.
به گزارش روزنامه گاردین، متخصصان ایتالیایی با تأکید بر این که ارزیابی راه های کاهش قرار گرفتن در معرض این آلاینده ها در دوران حاملگی و شیردهی بسیار مهم می باشد، اظهار داشتند: مزایای شیردهی بسیار بالاتر از مضرات ناشی از وجود میکروپلاستیک هاست. به همین دلیل، نتایج چنین مطالعاتی نباید شیردهی به کودکان را تحت تاثیر قرار دهد بلکه باید آگاهی عمومی برای تحت فشار قرار دادن سیاستمداران بمنظور ترویج قوانین کاهش آلودگی افزایش پیدا کند.
منبع:

1401/07/16
21:28:38
5.0 / 5
385
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد