وزیر بهداشت:

رشد پایین جمعیت تهدید بزرگی بر جامعه است

رشد پایین جمعیت تهدید بزرگی بر جامعه است

به گزارش سلامت باشی، آذربایجان شرقی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: رشد جمعیت کشور بسیار پایین بوده و تهدیدی بر جامعه است که شش الی هفت سال فرصت داریم تا جمعیت را افزایش دهیم.بهرام عین اللهی در سخنان قبل از خطبه های نماز جمعه این هفته تبریز اظهار نمود: تاریخ شاهد مقاومت و شجاعت مردمان آذربایجان شرقی بوده است و ۴۳ سال از انقلاب پرشکوه ملت ایران می گذرد و دشمن با هرچه توان داشت، در این ۴۳ سال برای شکست دادن کشور ما به کار برده است؛ با شروع انقلاب اسلامی، منافقین و فرقه های مختلف به ظهور رسیدند و بعد از به نتیجه نرسیدن، دشمن جنگ تحمیلی را شروع کرد که شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب کردیم.

وی افزود: بعد از دوران دفاع مقدس، دشمن تحریم های ناجوانمردانه ای را در پیش گرفت و هدف اصلی آن از پای در آوردن انقلاب اسلامی بود و همه شاهد هستند کرونا در تمام کشورهای دنیا مشکلات بسیاری را ایجاد کرد اما در کشور ما علاوه بر کرونا، تحریم ها هم فشار مضاعفی را ایجاد کردند.

وی اضافه کرد: دشمنان تحریم را ادامه دادند اما ادعا می کردند، دارو و تجهیزات تحریم نشده است در صورتی که دارو و تجهیزات پزشکی را هم تحریم کرده بودند ولی مردم و دانشمندان ما پایمردی کرده و بدون چشمداشتی به دشمن، در زمینه ی تولید و تأمین واکسن اقدامات قابل ملاحظه ای انجام دادند.

عین الهی تصریح کرد: پارسال ویروس کرونا کشور ما را درگیر کرده بود و ۸۰۰۰ بیمار بدحال و ۵۰ هزار نفر مبتلا در روز داشتیم و در چنین شرایطی، دولت سیزدهم وارد عمل شد و تمامی افراد در دولت و وزارت بهداشت تلاش کردند تا به سرعت واکسن وارد کشور شد و با سیلی از واکسن مواجه شدیم.

وی اظهار داشت: یک میلیون و ۶۰۰ واکسن در روز و هشت میلیون و ۶۰۰ هزار واکسن در هفته تزریق می شد و مرگ و میر و بیماری کرونا به صورت قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد که جمهوری اسلامی ایران جزو شش کشور برتر در زمینه ی مقابله با ویروس کرونا بوده است.

وی افزود: تابحال ۹۶ درصد جمعیت دُز اول، ۸۶ درصد دُز دوم و ۵۵ درصد جمعیت دُز سوم را تزریق کرده اند و ۵۰ واحد واکسن ذخیره داریم و شرکتهای تولیدی واکسن کشور در مقابل هرگونه تهدید و میکروبی آمادگی دارند و افتخار می نماییم که صادرات واکسن را انجام خواهیم داد.

وزیر بهداشت متذکر شد: برنامه عدالت و تعالی نظام سلامت را تدوین کرده ایم و در بحث بیمه همگانی هم شش میلیون نفر به صورت مجانی از سه دهک پایین جامعه زیر پوشش بیمه همگانی شده اند و در ارتباط با بیماری های خاص هم صندوقی تشکیل شده است.

وی افزود: رشد جمعیت ما بسیار پایین بوده و تهدیدی بر جامعه است؛ شش تا هفت سال فرصت داریم تا جمعیت را افزایش دهیم و مجلس شورای اسلامی قانون جوانی جمعیت را تصویب کرده و قرارگاه جوانی جمعیت تشکیل و کارهای مفیدی انجام شده است.

به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، عین الهی در انتها تصریح کرد: ۳.۵ میلیون فرد نابارور در جامعه داریم و مصوب شده است تا ۹۰ درصد هزینه درمان در مراکز دولتی و ۷۰ درصد هزینه در مراکز خصوصی زیر پوشش بیمه قرار بگیرد و زنان آبستن تا دو سال و کودکان هم تا پنج سالگی زیر پوشش بیمه هستند.

منبع:

1401/06/05
09:47:28
5.0 / 5
380
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد