رییس كمیته علمی كشوری كرونا خبر داد

روند کاهشی مراجعات بیماران کرونایی به مراکز درمانی در چند روز گذشته

روند کاهشی مراجعات بیماران کرونایی به مراکز درمانی در چند روز گذشته

رئیس کمیته ی علمی کشوری مقابله با کرونا اظهار داشت: خوشبختانه چند روز است که میزان مراجعات بیماران کرونا به مراکز درمانی، روند کاهشی دارد و تعداد مراجعان سرپایی و بستری بیمارستان ها، رو به کاهش است که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و باردیگر به سمت روزهای صفر کرونایی برویم.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر سعید کریمی عنوان کرد: واکسن های موجود در کاهش آمار بستری و مرگ و میر بیماران کووید۱۹ همچنان موثر هستند اما به واکسن سازهای داخلی سفارش کرده ایم که تولید واکسن بر مبنای واریانت و زیرواریانت های غالب کنونی را در دستور کار قرار دهند البته در دنیا هم تا جایی که می دانم، واکسن های جدید بر مبنای زیرسویه BA.۵ ساخته نشده و واکسن های ساخته شده بر مبنای زیرسویه BA.۱ است و این روند باید همانند ساخت واکسن آنفلوآنزا شود که هر سال بر مبنای سویه های جدید ایجاد می شود.
وی ادامه داد: پنجره طلایی واکسیناسیون در یکی دو ماه آینده، خیلی مهم می باشد چونکه در ماههای آینده شاهد بازگشایی مدارس و راهپیمایی عظیم زائرین در روزهای اربعین حسینی هستیم؛ زائرین اربعین حتما واکسیناسیون خویش را بخصوص اگر ۶ ماه از آخرین تزریق واکسن شان گذشته، تکمیل کنند. پیش از کرونا هم در سفر ها، برخی بیماری ها به همراه مسافران بود اما در شرایط کرونا حتما پیش از سفر بخصوص در روزهای اربعین که جمعیت میلیونی در راهپیمایی عظیم حضور دارند، واکسن نوبت یادآور تزریق شود.
معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: زائرین اربعین حسینی با تزریق نوبت یادآور واکسن می توانند با سیستم ایمنی مقاوم به مسافرت بروند. تکمیل واکسیناسیون در کودکان گروه سنی بالاتر از ۵ سال خیلی مهم است؛ چونکه می توانند ناقل بیماری در خانواده باشند. نوبت یادآور واکسن برای گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال و صرفاً برای افرادی که ضعف سیستم ایمنی و بیماری زمینه ای دارند و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، انجام می شود اما برای جمعیت عموم کمتر از ۱۸ سال، فعلاً سفارش ای برای تزریق نوبت یادآور نداریم.
کریمی اظهار داشت: در هفتاد و پنجمین جلسه کمیته ی علمی کشوری کرونا، در مورد داروهای مورد استفاده برای بیماری کرونا، داروهای جدید و اثربخشی آنها باتوجه به تغییر شرایط و جهش های مختلف در سویه اُمیکرون، بحث های مفصلی شد. در حال حاضر باتوجه به واکسیناسیون گسترده و شرایط موجود، کمیته ی علمی برای ورود داروهای جدید کرونا، به جمع بندی نرسید؛ موثر بودن داروهای جدید در درمان کرونا، مورد تایید کمیته ی علمی کشوری کرونا قرار نگرفت.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی ادامه داد: بررسی های بیشتر در مورد داروهای جدید در کشور در حال انجام می باشد اما باتوجه به واکسیناسیون گسترده و شرایط جدید کرونا، تا کنون مدارک و مستندات متقنی برای اثبات اثربخشی مناسب و ورود داروهای جدید به پروتکل درمانی کشور، به کمیته ی علمی کشوری کرونا عرضه نشده است.1401/05/18
23:11:56
5.0 / 5
374
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد