یافته محققان بریتانیایی؛

ورزش نتایج مثبتی برای مبتلایان به سرطان مری دارد

ورزش نتایج مثبتی برای مبتلایان به سرطان مری دارد

سلامت باشی: پژوهشگران بریتانیایی می گویند ورزش در حد متوسط ممکنست نتایج شیمی درمانی را در بیماران مبتلا به سرطان مری بهبود بخشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این مطالعه شامل ۴۰ بیمار مبتلا به سرطان مری بود. تعدادی از بیماران جلسات ورزشی هدایت شده هفتگی را قبل و در طول شیمی درمانی و دستورالعمل هایی در مورد چگونگی ادامه برنامه ورزشی در خانه دریافت نمودند.
در مقایسه با بیمارانی با سن و وضعیت سرطانی مشابه که در یک برنامه ورزشی شرکت نکردند، آنهایی که در برنامه ورزشی حضور داشتند پاسخ بهتری به شیمی درمانی دادند. تومورهای آنها بیشتر کوچک شد و احتمال پیشرفت سرطان شأن کمتر بود.
«اندرو دیویس»، رهبر این مطالعه، اظهار داشت: «این یک مطالعه کوچک، اما امیدوارکننده است، برای اینکه نشان میدهد که چگونه یک برنامه ورزشی در حد متوسط می تواند به بهبود موفقیت روند و تأثیر شیمی درمانی کمک نماید.»
به گفته پژوهشگران، ورزش در حد متوسط سبب کاهش تعدادی از اثرات منفی شیمی درمانی می شود از اینرو می تواند گزینه درمانی بیماران بیشتری باشد.
دیویس در ادامه اضافه کرد: «ما می خواهیم این تأثیر را در مطالعات بیشتر تأیید نماییم، اما احتمالاً ورزش ممکنست برای بیماران مبتلا به انواع دیگر سرطان نیز مفید بوده و راهی مقرون به صرفه برای بهبود اثربخشی شیمی درمانی باشد».
شیمی درمانی یک درمان استاندارد برای سرطان مری و خیلی از سرطان های دیگر است، اما می تواند عوارض جانبی منفی مانند خستگی، بیماری و خطر عفونت داشته باشد.


منبع:

1400/11/19
11:55:48
5.0 / 5
1009
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد