محققان چینی می گویند؛

نرخ جهانی موارد سکته مغزی همچنان بالا است

نرخ جهانی موارد سکته مغزی همچنان بالا است

نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است در حالیکه سکته مغزی و مرگ و میر ناشی از آن در کشورهای ثروتمند کاهش یافته، اما همچنان در سرتاسر جهان بالا است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، «لیوآن هان»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آکادمی علوم چین، می گوید: «روند کاهش کلی نرخ سکته مغزی و مرگ و میر ناشی از آنرا به خدمات پزشکی بهتر در کشورهای با درآمد بالا، که امکان دارد تشخیص زودهنگام عوامل خطر سکته مغزی و کنترل بهتر آنها را عرضه کنند، نسبت داد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «اما در این کشورها، تعداد کل افراد مبتلا به سکته مغزی به علت رشد جمعیت و افزایش سن در حال افزایش می باشد. و سکته مغزی در سرتاسر جهان علت اصلی مرگ و میر و علت اصلی ناتوانی بزرگسالان است.»
برای این مطالعه، محققان داده های جهانی در مورد سکته های ایسکمیک را که ناشی از لخته شدن خون است و ۸۵ درصد از سکته های مغزی را می سازند، از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ تجزیه و تحلیل کردند.
در طی آن زمان، میانگین نرخ سکته مغزی برپایه سن ۰.۴۳ درصد کاهش پیدا کرد و از ۱۰۵ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر به ۹۵ سکته در هر ۱۰۰ هزار نفر رسید.
بر اساس دسته بندی کشوری، بالاترین نرخ ها در امارات متحده عربی با ۲۰۸، مقدونیه با ۱۸۷ و اردن با ۱۸۱ در هر ۱۰۰ هزار بود. پایین ترین میزان در ایرلند با ۳۶، نپال با ۳۷ و سوئیس با ۳۸ سکته به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بود.
در سراسر جهان، میزان مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در طول دوره مورد مطالعه اندکی کاهش پیدا کرد و از ۶۶ مرگ در هر ۱۰۰ هزار به ۴۴ مورد (کاهش ۱.۶ درصدی) رسید. به قول محققان، این میزان کلی هنوز بالاست.
تخمین زده شده است که حداقل نیمی از سکته های مغزی قابل پیشگیری می باشند اگر تغییرات مؤثری در عوامل رایج سبک زندگی مانند فشار خون بالا، چاقی، سیگار کشیدن و عدم تحرک ایجاد شود.


منبع:

1400/09/27
11:30:30
5.0 / 5
1020
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد