یافته محققان انگلیسی؛

کووید ۱۹ سبب تغییر در عروق ریوی می شود

کووید ۱۹ سبب تغییر در عروق ریوی می شود

سلامت باشی: پژوهشگران با بهره گیری از اشعه ایکس پرانرژی ساطع شده توسط نوع خاصی از شتاب دهنده ذرات به لطمه ناشی از کووید 19 به کوچکترین رگ های خونی ریه ها پی بردند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، دانشمندان دانشگاه کالج لندن از یک فناوری تصویربرداری جدید موسوم به «توموگرافی فازی-کنتراست سلسله مراتبی» (HiP-CT) برای اسکن اعضای اهدایی انسان، همچون ریه های اهداکننده کووید -۱۹ استفاده کردند.
HiP-CT نقشه برداری سه بعدی را در طیف وسیعی از مقیاس ها فراهم می آورد و به پزشکان اجازه می دهد تا کل یک عضو را که قبلاً امکان پذیر نبود بوسیله تصویربرداری مشاهده نمایند و سپس تا سطح سلولی زوم کنند. در این تکنیک از اشعه ایکس استفاده می شود.
با توجه به این تکنیک، پژوهشگران می توانند رگ های خونی به قطر پنج میکرون (یک دهم قطر مو) را در یک ریه دست نخورده انسان ببینند.
با استفاده از HiP-CT، تیم تحقیقاتی شامل پزشکانی از آلمان و فرانسه، مشاهده نمودند که چگونه عفونت شدید کووید -۱۹ خون را بین دو سیستم مجزا تقسیم می کند؛ مویرگ هایی که خون را اکسیژن دار می کنند و آنهایی که خود بافت ریه را تغذیه می کنند.
این تأثیر کروناویروس بر مویرگ های ریوی سبب تشدید عوارض کووید ۱۹ بر ریه ها و بروز مشکلات تنفسی می شود.
به گفته پژوهشگران، این یک پیشرفت واقعی است، برای اینکه اندام های انسان کنتراست پایینی دارند و بدین سبب تصویربرداری با جزییات بالا بوسیله تکنیک های موجود فعلی بسیار دشوار است.


منبع:

1400/08/17
20:58:45
5.0 / 5
1147
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد