یك متخصص مغز و اعصاب عنوان كرد؛

خطر عفونت ها برای بیماران آلزایمری

خطر عفونت ها برای بیماران آلزایمری

به گزارش سلامت باشی یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این که آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل است، اظهار داشت: مهم ترین علایم این بیماری از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات خصوصا حافظه موقت در دوران پیری است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، حسین آقامیری با اشاره به این که یکی از بارزترین نشانه های زوال عقل کاهش توانایی در انجام و تکمیل وظایف روزمره است، اظهار نمود: زوال عقل موضوعی نگران کننده و غیر قابل درمان است.
وی اضافه کرد: بیماری آلزایمر یا فراموشی نوعی زوال عقل محسوب شده و به شدت عملکرد شناختی را تحت تأثیر قرار می دهد.
این متخصص مغز و اعصاب با اعلان اینکه زوال عقل یک اصطلاح کلی برای افت توانایی ذهنی است اشاره کرد: از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر رایج ترین نوع زوال عقل به شمار می آید.
به گفته این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته های مغزی، به طور معمول آلزایمر و یا انواع مختلف زوال عقل در سنین بالا و بصورت تدریجی آغاز می شود.
آقامیری با اشاره به اینکه به طور معمول آلزایمر در افراد بالای ۶۰ رخ می دهد توضیح داد: زوال عقل بیماری است که بصورت تدریجی به وجود آمده و هیچ گاه ناگهانی رخ نمی دهد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بیماری آلزایمر قابلیت شناختی را خنثی می سازد و فرد مبتلا به تدریج تغییرات و توانایی خود برای توسعه و دنبال کردن یک برنامه تجربه می کنند، بعنوان مثال، انجام برخی وظایف ساده مانند پیگیری وضعیت حساب بانکی یا پیروی از یک دستورالعمل برای آنها به فعالیتی بسیار پیچیده تبدیل می شود.
وی، کناره گیری از کارهای اجتماعی یا کاری را یکی از نشانه های ابتلاء به آلزایمر ذکر کرد و اظهار نمود: هنگامی که یک نفر چالش های شناختی که بواسطه زوال عقل شکل می گیرند را تجربه می کند، ممکنست به تدریج خودرا از کارهای کاری یا اجتماعی کنار بکشد و قسمتی از این کناره گیری و انزوا ممکنست با تغییرات شخصیتی، ترس، یا عدم پذیرش ارتباط داشته باشد.
این متخصص مغز و اعصاب، یکی از مهم ترین عوامل پیش گیری از ابتلاء به زوال عقل و یا آلزایمر را رعایت اصول سبک صحیح زندگی دانست و اضافه کرد: متأسفانه درمان مشخصی برای بیماری آلزایمر یا هر گونه زوال عقل پیشرونده وجود ندارد بدین سبب دارو درمانی گزینه ای دردسترس است که امکان تسکین برخی نشانه ها را فراهم می آورد.
وی، پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات، کنترل فشار خون، کلسترول، و قند خون در سطوح مناسب، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش کردن، حفظ وزن مناسب و عدم مصرف نوشیدنی های الکلی را همچون راهکارهای پیش گیری از آلزایمر دانست.
آقامیری با اشاره به اینکه خبر تأسف برانگیز، غیر قابل درمان بودن آلزایمر است اظهار داشت: اگر شخصی مبتلا به بیماری آلزایمر شود، فقط می توان سیر بیماری را با تجویز دارو کندتر کرد و متأسفانه در بیشتر موارد درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.
وی سفارش کرد: رعایت و پیروی از سبک درست زندگی می تواند یکی از مؤثرترین روش ها برای پیش گیری از آلزایمر باشد.
این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته های مغزی با اشاره به این که بیماران مبتلا به آلزایمر و یا زوال عقل نسبت به بیماریهای عفونی حساس و لطمه پذیرند، اشاره کرد: بطور مثال اگر یک شخص سالم با یک عفونت ساده ادراری فقط گرفتار تب شود، بیمار مبتلا به آلزایمر ممکنست با همان عفونت ادراری گرفتار کاهش سطح هوشیاری شده و یا به کما برود.
وی اضافه کرد: در شرایطی که با اپیدمی کرونا مواجه هستیم باید مراقب باشیم که درمان های بیماران و افرادی که مبتلا به زوال عقل و یا آلزایمر هستند را تا جایی که ممکنست توسط روش های مجازی و آنلاین انجام دهیم تا حضور این افراد در جامعه به پایین ترین سطح خود برسد.
آقامیری اظهار داشت: به طور معمول حافظه طولانی افرادی که مبتلا به اختلال حافظه هستند تا مراحل انتهایی بیماری دست نخورده باقی می ماند برای مثال این بیماران بیشتر از گذشته ها صحبت می کنند چون حافظه اخیر این بیماران پاک شده و هیچ حافظه و دیدگاهی نسبت به اتفاقاتی که در ساعات و روزهای اخیر افتاده ندارند.
وی افزود: با پیشرفت بیماری، حافظه طولانی مدت بیماران مبتلا به آلزایمر هم از دست خواهد رفت.
آقامیری با اعلان اینکه نباید اختلال در تمرکز با آلزایمر را اشتباه گرفت اضافه کرد: غالباً علل اختلال حافظه دلیلهای کم اهمیت و درمان پذیر هستند و عواملی همانند اختلالات متابولیک، کم کاری تیروئید و یا اختلالات ناشی از استرس و اضطراب می تواند همچون این دلیلهای باشد.
وی در آخر اضافه کرد: برای مثال شخصی که به دنبال اضطراب، استرس گاهی گرفتار فراموشی های گذرا می شود این مورد آلزایمر محسوب نمی گردد، در صورتیکه فرد مبتلا به آلزایمر تقریباً نمی تواند مطلب یا حتی شماره تلفنی را حفظ کند و یا آدرس های جدید را به یاد بیاورد.


منبع:

1400/06/30
18:27:39
5.0 / 5
1152
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد